Honor Harringtonová

O Honor Harrington => Diskuse o Honorverse => Téma založeno: Mafio Ball 27.05.2010, 17:08:00Název: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 27.05.2010, 17:08:00
Netuším jestli se o to zajímá i někdo jiný ale mě fascinují představy -nic lechtivého prosím- jak se vyvíjela taktika před popisovanými válkami.
1. Jakýmsi zpětným inženýrstvým se pokouším odvodit jak a kdy (přibližně) došlo k sestavení koncepce bojové stěny.
Určitě to byla svým způsobem revoluce ve vojenství. Paralela k liniové taktice "vodního námořnictva" je zřejmá stejně jako podobnost jisté velitelky RMN a rebela H.Nelsona.
2. Jak, kdy a za jakých okolností se objevily nové laserové hlavice. Našel jsem sice pár stop ale jenom vím že za Saganamiho dob ještě nebyly. Už na počátku Honořiny kariéry ale atomovky označoval jako staromódní, jestli ne rovnou zastaralé.
3. Kdysi mohlo být plazmové torpédo děsivá zbraň. Dokonce i v současnosti... é- chci říct v době popisované DW- se čas od času naskytne příležitost ji efektně použít.
Zamýšlím se zda by se nemohl najít způsob jak jej "rehabilitovat" a zapojit do pokročilých koncepcí boje. Dřív určitě bývaly torpédoborce skutečně platformou pro celé baterie Plazmových torpédometů. Taková relativně malá a pohyblivá lodička měla docela slušnou šanci dostat se před/za těžkopádného giganta a osolit ho salvou před kterou ho tehdy nechránil žádný předozadní štít. Jediný zásah by mu upálil nástavbu.
4. V souvislosti s (mnou) nadhozenou otázkou jiných ne-tak-důležitých světů daleko mimo zájmovou oblast DW a HH mě napadá myšlenka o vybavování běžných civilních plavidel zbraněmi a jejich postupné upgradování -stylem sekyrkové polévky- na standard válečných jednotek. Určitě bylo období kdy si ani RMN nemohla dovolit stavět skutečné bojové lodě.
5. Pořád jsou zmiňované tradice RMN. V době objevování jednotlivých větví Křižovatky to mohlo být opravdu horké. Tehdy ještě neměli "jméno" a ani jejich reálná síla nemohla být obzvlášť velká.  Jistě se našlo dost zájemců, kteří by Wintonům se správou Křižovatky ochotně "pomohli."


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Dalin 27.05.2010, 17:54:42
ad1) bojová stěna je nejlepší způsob jak ve 3D prostoru udržovat nejvyšší hustotu palby(lodě si vzájemně nepřekážejí) a zároveň využít klíny k vlastní obraně (klíny tvoří jednu velkou neprůstřelnou obranou plochu s pokud možno nejmenšími bezpečnostními mezerami)
ad3) problém je životnost láhve, což omezuje dostřel na 300000km (viz Krátká vítězná válka). Pokud by se podařilo prodloužit výdrž láhve tak proti tomu zase mluví to, že už všichni budou mít štíty kryjící hrdlo a sukni.
ad4 a 5) Mantichorský kolonizační trust pořídil už od počátku 4 fregaty, které se staly prvními jednotkami námořnictva (viz Víc než čest).


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 27.05.2010, 18:45:55
1. Principu bojové stěny rozumím. jen si představuju co bylo předtím. Na moři to zvaly rojovou taktikou. Počítám že nějaká obdoba.
3. Jedna světelná vteřina je docela dost. Rozhodně víc než je vzdálenost pro konečnou zteč laserových hlavic. Na nějakou prťavou pidilodičku (třebas bez lidské obsluhy?!) by se jiné účinné zbraně namontovat nedaly. A takový miniaturní člun -představuju si něco většího než pinasu ale podstatně menšího než LAC- by mohl nést maskování kategorie GR. Za určitých okolností by se vydal k utajenému útoku, například na "zakotvené" lodě. Ty nejen že nemají vztyčený štít ale většinou ani neudržují klín. Jistě, až na útočnou vzdálenost by se asi jen tak nedostal (pamatuju se něco o střeženém perimetru 500.000km), rozhodně ne nepozorovaně ale následné rychlé přiblížení a odpal třeba jednorázových torpédometů by napadeným nedal moc času na reakci.
4. To je sice pěkné ale s fregatami by se proti rozvinutějším světům neubránili -i kdyby si koupili tucet dalších. Ty byly určeny k boji proti nepřátelům právě v těch ozbrojených civilních lodích. Maximálně by snad stačily na něco z výprodeje (rezavého a hódně zastaralého). Jestli nedošlo k nějakému náhlému a překotnému vývoji tak už tehdy musely existovat daleko mocnější (větší a silněji vyzbrojené) lodě. Ovšem v té době asi Mantichora neměla nepřátele kteří by takovými silami disponovali. Tehdy ještě nebyla objevena Křižovatka
5. Rozvoj RMN určitě následoval narůstání důležitosti mezihvězdného obchodu -jak kvůli ochraně dopravních tras tak i pro "ukazování vlajky". To bylo podle mého názoru nutné aby se mantichorští obchodníci nestávali obětmi lupičů jak soukromých tak ve vládních službách. Občasná návštěva křižníku mohla těm rozumějším vyhnat myšlenky na snadné a rychlé zbohatnutí z hlavy.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Caba 27.05.2010, 20:22:04
1)Popravdě, bojovou stěnu jsem používaj už Homeworldu jedničce (rok tuším 97), takže počítám, že ve chvíli, kdy se opravdu začalo válčit ve vesmíru, tak o ní všichni dávno věděli. Jinak je formace omezená pouze možnostmi pohonu a bojová stěna by se dala udržet i dnes pokud by jsi měl například lodě s jaderným pohonem.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: twombly 27.05.2010, 20:23:22
Ad 4 a 5:

jak už řekl Dalin: ještě dřív než doletěla kolonizační loď Jáson, poslal napřed Manticore Colony Trust čtyři fregaty, které díky vzniku technologie plachet Warszawské doletěly k Mantichoře dřív než ona kolonizační loď a měly zabránit tomu aby soustavu někdo zabral ještě před jejím příletem.

Jestli chceš to, jak se vyvíjela síla RMN, tak tady máš něco málo:

1416 PD - založeno RMN na základě těch čtyřech fregat

od té doby to byla čistě system-defense-force a až do objevu křižovatky neměla v průběhu věků nic těžšího jak bitevní křižníky

1655 PD - zavedeny do služby první 3 dreadnoughty a 12 bitevních lodí

1660 - 1662 PD - operace proti pirátům v hvězdokupě Fénix, soustava Ranier. Tohle zahájilo expanzi RMN za hranici soustavy krom standardních doprovodů obchodních lodí do Slezska a tak dál

1670 - 1672 PD - operace proti pirátům ve Slezsku. Součástí toho je bitva proti pirátům u Trautmanovy Hvězdy, kde padl Edward Saganami.

1847 PD - zahájení rozvoje RMN jako důsledek hrozby expanze Havenu směrem k MantichořeNázev: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Caba 27.05.2010, 20:27:36
3) Jenže pokud nepřítel nemá štíty, potom se Laserovými zbraněmi dá střílet třeba na milion kilometrů, nebo i víc, nemá potom cenu utilizovat torpéda.
4) Pokud si všimneš, tak dnešní námožnictva se skládají většinou z fregat a torpédoborců... sem tam nějaký křižník. Je otázkou kdy nastoupila revoluce pro zavedení zvláštních tříd SD, ale fregata byla tehdy podle mě na úrovni síly srovnatelné s dnešní křižníkem.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 28.05.2010, 02:14:50
Pojetí fregaty se určitě vyvíjelo a spolu s tím i jejich relativní i faktická hodnota.
Třeba F za druhé světové byly v podstatě nouzové -úsporné- konstrukce nahrazující torpédoborce.
Ale i dnes mi připadají jako něco co je "lepší než nic" když rozpočet námořnictva nedovoluje stavět atomové křižníky. Jako svého času "fregaty" USNavy.
Navíc F (a taky korvety) se zdálky jeví jako jednotka ne zrovna určená k ofenzívním akcím. To je ale jen takový fíkový list.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: IKolincak 28.05.2010, 06:01:05
Zcela původně, v dobách plachetních lodí, byly jako fregaty označovány lodě, které neměly výzbroj nebo velikost řadových lodí. U Královského námořnictva v dobách Horatio Nelsona to, tuším, byly lodě, jejichž výzbroj byla okolo padesáti kanónů a dvě nebo tři fregaty si to mohly i vítězně rozdat s řadovou lodí. Sloužily hlavně jako průzkumná a spojovací plavidla. Na přelomu 19. a 20. století jejich význam prudce upadl, byly přiliš malé. Jenže se zavedením ponorek a úspěchu Weddingena proti křižníkům Královského námořnictva se jejich význam prudce zvýšil, protože byly stavěny hlavně jako protiponorková plavidla. Tato úloha jim v podstatě zůstala až dodnes. Výtlak moderní fregaty např. třídy Perry USN je okolo 4 200 tun, což je výtlak lehkého křižníku z druhé světové války. Jejich hlavním úkolem je ochrana konvojů a bojových skupin letadlových lodí proti ponorkám. Takže do fíkového listu dost daleko.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 28.05.2010, 06:04:49
Přiznám se vám k děsivému hříchu: když jsem čekal na české vydání dalšího a dalšího a pak dalšího dílu tak jsem začal smolit něco jako svoji představu následujícího vývoje.
Nemusíte se bát, nic z toho nehodlám prezentovat. (co by od přírody stydlivá a skromná povaha). Ve spoustě věcí jsem se seknul, jen pár mi jich jakž-takž sedlo...
Rozhodně jsem došel k závěru že nemá smysl předbíhat a pokoušet se fušovat DW do jeho rachoty.
Tím jsem se dostal k tomuhle tématu a taky dalšímu "Jiným mezihvězdným celkům".
Prostě jsem se vzdálil od hlavní linie příběhu a jeho postav. Nejdřív jen v prostoru ale pak mi došlo že musím "couvnout" i v čase.

ad mapa: Myslím že by pro začátek bylo záhodno začít se zakreslováním křižovatek a jednotlivých větví červích děr (množné číslo).
              Jak na mapách v knižkách tak v textu je celkem dost údajů.
          Dotaz: existuje nějaký další zdroj informací? Potřeboval bych pomoc, s engličtinou jsem na tom dost zle.
               Pak už by přišla na řadu matematika...


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 28.05.2010, 06:25:51
Takže do fíkového listu dost daleko.

Tím fíkovým listem jsem měl na mysli označování US křižníků typu Leahy, Belknap (..) jako fregaty. Dokonce  pár lodí mělo jaderný pohon - a to byly větší než těžké předválečné křižníky. Chápu to jako trik zaměřený jednak proti pacifisticky smýšlejícím daňovým poplatníkům tak okázalé gesto vůči ne-přátelům: my stavíme fregaty a ty nemají žádné ofenzivní využití. Rusové (Rudé námořnictvo) zase z fregat dělali "hlídkové čluny". A úplně na okraj:  své letadlové lodě zase formálně přeřadily do kategorie "letadlových křižníků" (výtlak 70 kt).
A pak že nedokázali konat zázraky.
Ale zpět: měl jsem na mysli že vím jak se může lišit standard (průměr) od reality. A co všechno se dá schovat za dobře umístěný papírový list.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: IKolincak 28.05.2010, 06:46:27
No, ono často dochází ke změně úkolů, které dotyčné jednotky mají vykonávat, než že je potřeba je za něco skrýt. A letadlové lodi třídy Kijev byly opravdu letadlové křižníky, protože neměly průběžnou palubu. Přední část lodi byla opravdu křižníkového typu. První "skutečná" letadlové loď Sovětského námořnictva byla Tbilisi aka Admirál Kuzněcov.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 28.05.2010, 08:14:10
První "skutečná" letadlové loď Sovětského námořnictva byla Tbilisi aka Admirál Kuzněcov.

A ta byla označována jako "těžký letadlový křižník". Ale máš pravdu rusové proto měli jiný důvod než utajování.
Kromě propagandistického -dlouho tvrdili že velké letadlové lodě USNavy jsou nástrojem agrese a teď měli zničehonic jednu vlastní- se jednalo o jakési dohody s Tureckem ohledně průjezdu Úžinami. Sovětské loděnice se nacházely v Černém moři a tam by jim byly CV (CVA) na prd.
Potřebovali je dostat na oceány a tahle re-klasifikace jim měla pomoct obejít platné smlouvy.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: IKolincak 28.05.2010, 10:48:18
Nevím, ale pokud si pamuatuji, (ono už je to nějaký pátek), tak největší problém měli s výrobou katapultů. Nějak se jim je nedařilo vyrobit. Myslím, že to mělo něco společného s kvalitou materiálu nebo čeho. A Tbilisi aka Admirál Kuzněcov měl nakonec skokanský můstek.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 28.05.2010, 11:52:37
Jo, máš recht. Nakonec to nějak vyřešili ... nebo obešli. Teď  jim to asi docela vadí ale prostě v tomhle směru jim Amíci utekli.
Uljanovsk který nakonec....
SAKRA to jsem se vzdálil od tématu, co?! Na koho to tak svedu...
Jde mi (šlo) o to že faktické označení nemusí tak docela odpovídat tomu druhu lodě na kterou se zkratka namaluje.

Pořízení prvních fregat RMN se mohlo rozběhnout i z jiných důvodů.
V té době třebas ještě nebyl zbrojní trh tak uvolněný a "plnohodnotné" válečné lodě se tak snadno nedaly koupit.
A pochopitelně byly podstatně dražší - přes všechny zisky nebyla pokladna Konzorcia bezedná.
Pochopitelně také v té době ještě nikdo nestál o Mant. tak moc aby se do jejího napadání pustil skutečně ve velkým.
Jakoliv je to pro obyč. člověka (rozuměj zavilého pacifistu) podivné tak ani civilní a vojenští představitelé nenakupují co doopravdy nutně nepotřebují.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 28.05.2010, 15:26:07
Uvažoval jsem o hodnotě stabilních obranných sil. Tedy jednotek které nejsou schopny hyperprostorového letu. Jak jsem to pochopil i ty větší pevnosti se s omezeným zrychlením mohou pohybovat uvnitř soustavy nebo "po okolí".
RMN v SoS zaváděla nový typ s kapacitou malého nosiče. Zřejmě gondolonosné konstrukce a snad i s možností používat Ap. Nevím jestli v dalších dílech měly příležitost k "ostrým" testům ale napadá mě že jestli se mohly vyrábět v prefabrikovaných dílech (masová nebo sériová produkce?) tak je Admiralita mohla rozmisťovat i jinde než kolem vyústění. Velkokapacitní nákladní loď -supertrailer?!- by je dokázal dopravit do každé ohrožené soustavy. Líbí se mi to vysvětlení ohledně snížení nákladů, byť pořád zůstává jeden nepopiratelný fakt: pevnosti můžou bránit jen tu jedinou soustavu zatímco jejich ekvivalent v mobilních jednotkách se může kdykoliv stáhnout a soustředit se na kritické místo. I když... Při stylu nasazení  jaké předváděla 8.flotila by takové přemisťování nebylo reálné.
Je možné aby takovéhle "lodě" mohly vyztužit mantichorské pozice v Talbotu? Podle mě je to po poměrně předvídatelném odražení útoku na Křižovatku a samotnou domovskou soustavu další místo kam se solíci "opřou". Hlavně FF která si rozhodně nebude na akce nasazovat rukavičky a starat se o dopady na civilní obyvatelstvo.
A ať už by to RMN jako styl boje vyhovovalo nebo ne tak se o ty soustavy musí bát a hájit své novopečené spolupoddané, chránit jejich majetek i svobodu.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Caba 28.05.2010, 16:57:55
Tohle by nemusel být tak špatný nápad, jenom vě připomínky:
a) bojím se, že taková konstrukce není na obranu planet vhodná. Je ideální k zamezení přístupu do nějaké oblasti, ale rychlejší lodě by je mohli pomocí mikroskoků vymanévrovat z pozice, potom skočit na druhou stranu soustavy a vesele zničit to, co měly bránit (tady mluvím třeba o orbitální infrastruktuře), takže na obranu soustavy bych stejně použil spíš klasické lodě. Nicméně jako podpora takových lodí by byly skvělé.
b) a to je opravdový problém, myslím si, že se budují na místě v určité formě Graysonského doku, kam postupně dovážíš díly. Nikoliv z prefabrikátů. To by znamenalo, že v talbotu ještě dlouho nebude industriální základna na to aby jich smontovali více než zanedbatelné množství. (jistě dovezt díly i dok jde, ale potřebujete také velké množství zkušené pracovní síly). Možná by je RMN mohla v upravené formě začít stavět potom co si vyškolí dělníky na těch prefabrikovaných docích pro LAC. A používat je jako muniční depot s velkými zuby.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mirra 28.05.2010, 17:15:03
Ad to, že SKM mělo původně jen 4 fregaty. dokážu si představit, že v době založení osady na Mantichoře byly válečné lodě drahé jako prase. Hlavně pro začínající kolonie (SKM měla tu výhodu, že měla nastřádané peníze na Zemi v bankách). Navíc, proti komu by se mělo mladé SKM bránit? Začínající kolonie není dobrá kořist pro piráty, za předpokladu, že nechtějí obsadit celou kolonii. A navíc, tehdy muselo být težké pro piráty získat víc lodí. Když pak byla objevena křižovatka, zájem jiných mocností o obsazení SKM vzrostl, ale té vzrostlo i loďstvo s tím, jak mělo zisky z křižovatky. Věřím, že pro jednosoustavové státy bylo rostoucí RMN mimo jejcich možnosti a větší celky zase pravděpodobně neměly chuť na exanzi násilím, když jim dotěď stačilo rozrůstat se mírově. Navíc, většina velkých celků měla určitě své problémy. Podle mě bylo okno zranitelnosti SKM dost malé na to, aby ho někdo využil. Ale vše jsou jen mé spekulace... dokud neřekne DW jinak.

Ad obrana. Jak moc náročné by bylo upravit gravitory pevností, aby mohly generovat i plachty? Nejde mi o pohyb v hyperprostoru (i tak by byl totiž stranšně pomalý), ale spíš o možnost přesunu křižovatkou. Ono by bylo nepěkné překvapení, kdyby někdo napadl třeba Lynx s tím, že tam jsou jen tři (střílím od boku) pevnosti a najednou -pop!- dalších šest se jich přesune od centrálního uzlu...


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 28.05.2010, 18:01:48
Něco jako zásahovka na telefonu?
Určitě by to šlo u těch menších, do 9Mt. Otázka jestli by pak nebylo lepčí k tomu ponechat v pohotovosti "klasické" SD ze zálohy.
Pokud RMN tedy ještě nějaké rezervy má.
Ale pevnost s plachtama už podle mě přestává být pevností.
Jestli má dokázat "sjet" červí díru tak je schopna i přesunu v hyper.
A uzly Alfa (spolu s hypergenerátory), které potřebuješ ti omezí prostor a tonáž kterou bys využil na výzbroj, pancíř, generátory sférických štítů apod.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mirra 28.05.2010, 19:04:46
Pevnosti jou spíše definované stavbou a smyslem nasazení než "doplňky". Pokud by pevnost měla bejt něco pevnýho a zakopanýho, tak tuhle představu ruší i stávající gravitory. Ono i tohle myšlení pohnout se za stávající definici účely bylo zdrojem původních konfilktů mezi White Havenem a Hemphillovou.

Jinak jsem neříkal, že by měla bejt schopna cesty přes červí díru a ne v hyper. Jen jsem poukazoval na to, že by primární využití bylo cestovat přes červí díry, protože přesun kamkoliv přes hyper by byl žalostně pomalý. A k uzlům. Pokud už má pevnost uzly beta, nebylo by doplnit uzly alfa jen malý záběr prostoru? Podle mě je nárůst potřeby prostoru od uzlů alfa k uzlům beta minimální třeba oproti vestavění prstence uzlů od nuly... A navíc uzly jsou malý objem vzhledem k celkové hmotě pevnosti. Řekl bych, že by se k pevnostem uzly alfa přidaly, nevyžádalo by si to skoro žádný vnitřní prostor. Spíš bych viděl problém v úpravách řídících systémů, které na plachty nejsou stavěny...

A ani si nemyslím, že je třeba hypergenerátor na přesun skrz díru. A pokud už ano, tak nějaká jeho sekundární funkce, která by se dala simulovat něčím jiným. Vede mě k tomu to, že třeba čas u SD od zapnutí HG při stavu nejvyšší připravenosti do vlastního přesunu do hyper je 4 minuty. A nějak se mi nezdá, že by SD seděl 4 minuty na rozhraní červí díry a čekal. To by ani White Haven nestihl převést celou flotilu od Trevorovy hvězdy k Bazilišku.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 28.05.2010, 19:13:57
Nejsem sice kvalifikovanej expert ale:
WH přesun se děl plynule. Příprava u Trevoru,skok, přesun od výstupního bodu v Mant. do výchozího do Bazilišku, skok.
myslím že tam zbýbalo dost času na "cyklus" hypergenerátorů. Ať už je to cokoliv.
Navíc kdesi jsem četl (DW) že k využití červí diry je potřeba hypergenerátor a plachty W.
A Alfa uzle jsou sakra větší než bety.
Zabírají místo a tonáž která by se dala využít k ofenz/def doplňkům.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mirra 29.05.2010, 00:26:02
U hypergenerátorů platí, že čím větší loď, tím delší je prodlev mezi stisknutím tlačítka "skoč do hyper" a vlastním skokem. U SD jsou to čtyři minuty. Ty 4 minuty, co by musel SD sedět na rozhraní díry a čekat.

Uzly alfa jsou sice větší, ale v porovnání s celkovou tonáží lodí bych to viděl jako minimální rozdíl. Alespoň podle nějakách obrázků to tak vypadá.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 29.05.2010, 00:38:24
K tranzitu skrz červí díru:
    zdroj: Více jak čest, příloha Vesmír Honor Hrringtonové (DW)
Jinak jsem neříkal, že by měla bejt schopna cesty přes červí díru a ne v hyper.
+
A ani si nemyslím, že je třeba hypergenerátor na přesun skrz díru. A pokud už ano, tak nějaká jeho sekundární funkce, která by se dala simulovat něčím jiným.
Jestli se někde nevyskytuje nějaký dementi tak platí:
K využití takové zkratky skrz červí díru je zapotřebí hyperpohonu a lodě v ní nemůžou udržovat stabilitu ani směrovou kontrolu bez plachet Waršavské. (str.265)

Taky jsem uvažoval o možnosti semi-mobilních pevností. Nazval jsem si je hyperfortress a používal je... ale to je jedno.
Důležité bylo že zvládly jak cestu skrz křižovatku tak nenáročné přelety mezi systémy. Ano, pomalu a asi by v hyper byly zranitelné -nadělil jsem jim pohon civilní třídy kvůli úspoře tonáže a financí- ale tady mi nešlo o rychlost. Důležité bylo že se stavěly na jednom fleku od A do Z a odtud se po dokončení přesunuly na místo určení. Tam je "vykuchali" a nahradily už nepotřebný HG a uzly Alfa dalšími gen.sférických štítů. Odděluju tam taktickou a operační mobilitu a je lahoda si pohrávat s možnostmi jaké to nabízí.
Je to pravda, zas až tak velké Alfy nejsou a není potřeba to příliš komplkovat. Ale u pevnosti se hodí každá tuna a kubík prostoru, ne?


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 29.05.2010, 01:29:03
Kromě Hyperpevnosti jsem ještě "vymyslel" monitory a hypermonitory. Liší se jen v tom že ten druhý je schopen H cesty (a tranzitu)
V dávné historii byly součástí SDF - já si to pojmenoval vnitrosoustavové obranné síly- a postupným vývojem splynuly s Fort. dlouho před Honor (celá staletí).
Původní kategorie se od pevností odlišovala pohyblivostí a enormní energetickou výzbrojí ve spojení s mohutnými pasivními ochranými prvky. Jejich úkolem bylo vyrazit vstříc nepříteli pokud se rozhodl napadnout více méně statické pevnosti. (ty zase disponovaly větší počtem výmetnic, energetická výzbroj byla mnohem slabší)
Někdy v době AAC mělo dojít k renesanci monitorů u chudších a ne-zrovna-pokročilých námořnictev v souvislosti se snahami OFS přimět je požádat o ochranu.
Krátce: úřad na ně posalal nájemné piráty aby oněm světům dokázali že potřebují aby nad nimi někdo držel patronát. A jakmile kontaktovali OFS tak to bylo jako v té pohádce o Smolíčkovi a Jezinkách -nebo jiné o ukrajinských "ochráncích" a výpalném. každopádně jim "Kdosi" nabídl relativně schůdné řešení ve formě leasingu monitorů. V podstatě šlo o bitevní loď bez možnosti letu v hyper. Na místo je přepravili velké specializované nákladní lodě -trajlery či později supertrajlery.
Později se ještě dál rozvíjely, tak trochu pod vlivem toho co prosakovalo o pokroku v Havenské a Pokračovací válce...


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 29.05.2010, 11:35:33
Dumal jsem nad Hyperpevnostmi.
Klíčový rozdíl mezi nimi  -velikostí odpovídají maximu co zvládnou kompenzátory setrvačnosti- a loděmi bojové stěny je v očekávané taktice a "stylu" nasazení.
Odpadly by na nich takové věci jako pinasy a doky pro raketoplány, tedy všechny náležitosti co se týkají mariňáků.
Vlastní obslužné a servisní čluny by samozřejmě musely zůstat.
Taky by tam nejspíš mělo být jiné složení posádek a byl by tu větší podíl automatizace.
A pochopitelně pozměněnná skladba výzbroje.
Styl monitoru: to by se mi jevilo lákavé od okamžiku kdy se objevily předo/zadní štíty, teď dokonce ty dvoufázové.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mirra 29.05.2010, 12:14:45
K těm pevnostem a dírám:

Pokud je to v knize, tak OK, ale stále si stojím za tím, že k přesunu skrz díru, je třeba jiná fuknce, než k translaci skrz alfa zeď. Protože podle toho, co víme, přechod skrz díru proběhne hned po vydání povelu, zatímco přechod do hyper ne.

Ty čtyři minuty vychází z tohodle: http://infodump.thefifthimperium.com/site/entry/Harrington/267/1

Ačkoliv to v knize nikde nebylo zmíněno přímo, tohle je důvod, proč v AAC bylo řečno, že Čchin "to" zabralo 4 minuty, které neměla (to = její odhalení, že stojí proti Apollu). Ona sice vydala rozkaz k přesunu do hyper, ale od zmáčknutí tlačítka stále loď sedí 4 minuty v n-prostoru, než provede translaci. A střely byly vzdáleny méně než  minuty...

Takže když se vrátím k pevnostem, stále si myslím, že k přechodu červí dúrou je využívána sekundární nebo minoritní funkce hypergenerátoru a že by se dal proto do pevností postavit menší hypergenerátor uzpůsobený jen k přesunu skrz díry...


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 29.05.2010, 12:20:48
Jo, na pár místech popisuje tranzit a kromě povelů "překonfigurujte přední plachtu" a "překonfigurujte zadní plachtu" tam nic o aktivaci HG nejni.
Pořád ale platí že přecházíš do HYPP, byť jenom na okamžik "nezměřitelný lidskými smysly". Kdyby to šlo bez HG tak by nejspíš o cestování tímhle spůsobem zakopl někdo už dřív.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mirra 29.05.2010, 12:28:53
Tady nejde o dobu přechodu, podívej se do toho infodumpu. 4 minuty trvá od okamžiku, kdy se zmáčkne tlačítko "go" a okamžikem, kdy loď přechod provede. Jde víceméně o nabíjení pole hypergenerátoru, aby dokázal přenést celou loď. Slovy DW: "while the generator spins its field up to translation capability".

Možná ale ona "translation capability" je dána silou stěny alfa. Pokud by u červí díry tato stěna neexistovala a n-prostor se v tom místě otevíral přímo do hyperprostoru červí díry, tak by pravděpodobně pro translaci stačil samotný náboj v kondenzátorech hypergenerátorů...


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 29.05.2010, 12:41:15
Takže asi jo, HG pro pohý tranzit by mohl být jakýsi zakrslý.
Dokonce jsem uvažoval že plachty určené jen pro takto omezený účel by nemusely být tak dokonale ovladatelné jako u plnohodnotných HYPlodí.
Třeba by to mohly být nějaké semi-alfa uzly, levnější a menší.
V době kdy je Waršavská vymýšlela tak určitě nebyly tak dokonalé.
Podobně jako v případě Beta na druhou by se tak dala najít inspirace mimo nejdokonalejší a nejpokročilejší technologie.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 29.05.2010, 12:58:23
Pevnosti (HYPpevnosti) by asi byly stavěné jen do velikosti SD. Pak by se jim mělo dostat i jejich pohyblivosti. Tudíž by neplatilo že by ji nepřítel mohl odlákat na jednu stranu soustavy za HYPlimit a skočit na druhou stranu o nic víc (nebo míň) než u plnohodnotných lodí.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 29.05.2010, 16:53:18
bojím se, že taková konstrukce není na obranu planet vhodná
Možná po přepadu Mant. -říkáte tady tomu OB (ach jo, moje angl.)- změnili názor na to zda je nutné zakrýt planetu ochraným deštníkem proti střelám a různým dalším létajícím objektům.
Já bych se alespoň zamýšlel zda náhodou nehrozí vypuknutí totální války.
Před prvními nálety na Londýn (1915?!) asi taky nikoho nenapadla potřeba rozmísťovat okolo civilních objektů protiletadlovou obranu. To se ale docela rychle změnilo.
Pro šance politické reprezentace na znovuzvolení má umírání daňových poplatníků dost negatiivní vliv. Ještě horší je, když dotyčný sice přežije ale přijde o majetek.
To nejen ztratíš jeho hlas (podobně jako v případě že mu na hlavu spadne něco těžkého) ale taky je dost pravděpodobné že bude podporovat někoho jiného.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Shras 29.05.2010, 19:23:37
hlavne lepsi detekcni sit


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 29.05.2010, 19:37:28
To je samozřejmé. Jen by bylo dobré mít "na dosah" dostatečnou palebnou sílu jak proti střelám tak i proti "objektům" které by mohly opětovat palbu.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 30.05.2010, 21:23:23
Našel jsem si co na tohle téma říká DW a je to jistě zajímavé... Jenže on všude mavá tím jak by se reagovalo na situaci prokazatelně volající po uplatnění Eridanského ediktu.
A hlavně zdůrazňuje a)že by to vyvolalo adekvátní odvetu b) že by SLN musela vyrazit na trestnou výpravu dopl. c) nikdo není takový magor
Já bych řekl že když se solíci budou motat v krizi -pokud ne rovnou v mnohostranném konfliktu- a ono velký křach-bum-prásk se "náhodou" stane na planetě pod správou některého z jejich ne-přátel tak by se SLN asi dvakrát nepřetrhla aby patřičně postihla údajného viníka. Notabene kdyby v tom "subjekt X" uměl chodit a před veřejným míněním by horlivě prokazoval svou nevinu. Stačilo by předhodit alternativního pachatele, zpochybnit důkazy a naznačit něco "o vnitřních sporech postižených" a rzem by poskytl bjurokratům důvod přinejmenším odložit akci "do důkladného prošetření incidentu".
Tudíž jakkoliv je taková varianta vývoje nepravděpodobná a s ohledem na dosavadní postoj DW asi nežádoucí tak já bych podnikl alespoň nějaké protiopatření. Pro strejdu Příhodu.
A souhlasím s ním že zabránit odhodlanému útočníkovy v něčem podobném je nemožné. Ale proč mu to maximálně neztížit.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 31.05.2010, 01:29:51
K otázce potřeby ochrany sídelní planety soustav mě napadá ještě něco.

V pohraničí, nebo popřípadě ještě dál by solariáni "incident" zavánějící EE zřejmě vyšetřovali.
Jenže dle mého podnikají sami nejrůznější akce pro potlačení odporu, výstrahy pro okolní světy či jednoduše trestné akce. V CoS I to z pohledu kap.Rozcaka vyznělo jako by k tomu účelu používali mariňáky nebo četníky. Mě to přijde jako trochu moc "jemné" byť těm mrtvým je asi jedno jestli jejich vesnici vypálili elitní komandos, šupáci od vedle nebo ji vyhladila miniaturní kinetická střela.
Každopádně pokud je na planetě organizovaný odpor tak zřejmě s bombardováním nebudou lodě FF váhat.
Mezihvězdné právo (Denebské charty?) to nejspíš ošetřují ale stejně...
Kdo nakonec posuzuje charakter útoků?
Zřejmě nějaká nezávislá, objektivní a důvěryhodná instituce. Co třeba OFS?


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 31.05.2010, 05:49:11
Když jsem si pokoušel představit jak si taková průměrně rozvinutá nepříliš bohatá soustava bude zajišťovat bezpečnost tak mi bylo jasné že koncept který používá DW v hlavní dějové liniii je na periferii nepoužitelný. V SoS je popsané "námořnictvo" nejchudší soustavy Talbotu ale nikde není zmínka jak na tom byl třeba Rembrandt nebo -protože tyhle dvě bych považoval za extrémy- Vřeteno coby průměr. Monika jako zvláštní případ není moc reprezentativní vzorek.
Je zřejmé že pokud by si musela ona soustava zajišťovat obranu svépomocí -a žádat o to někoho zvenčí mi nepřijde jako moc dobrý nápad- bude se muset soustředit na dvě oblasti. Za prvé je to ochrana výsostného prostoru. Kdesi se mihlo jak daleko od stálice je "hranice" (myslím že hned v HHI) ale většina, ne-li všechen "nemovitý" majetek bude nejspíš mnohem blíž.Tudíš zbytek systému bude maximálně monitorován zdálky. Důležité je okolí sídelní planety (planet) a nanejvýš jedna-dvě oblasti kde se bude nacházet průmysl. Ačkoliv je obvyklé vynořovat se z HYPP v rovině ekliptiky v bodě s nejkratší (nejoptimálnější) drahou k vesmírného "parkoviště", nemůže se ministr obrany spoléhat na to, že se zvyklostí budou držet i případní útočníci. Proto musí hlídat i ostatní oblasti. Protože tamní končiny jsou "drsný kraj" bude lepší když obrana bude několikastupňová. Co kdyby se hlavní linie nechala vymanévrovat a třeba jediná fregata se dostala na dostřel planety. To by byl šach-mat a vláda by se musela podrobit diktátu. Pohrůžka masivním bombarddováním je dostatečně pádný důvod. To nejni jak ve filmu, kde by nastoupil švorceniger nebo stýví sýgl bum, bác a starosta novýho jorku ušetří 50 melounů. Riskovat možnou ztrátu značné části obyvatelstva (I v pohraničí to můžou být miliardy lidiček) by si nikdo netroufl (příčetný alespoň trochu zodpovědný představitel). Nebo stačí namířit půltuctu výmetnic na klíčovou součást orbitální infrastruktury a dostanou o co si řeknou (každý nemá "přátele" Jako graysoňané)


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 31.05.2010, 17:11:25
Když jsem si pokoušel představit jak si taková průměrně rozvinutá nepříliš bohatá soustava bude zajišťovat bezpečnost
Za druhé se bude muset alespoň do jisté míry nuset starat o bezpečnost dopravních cest "v okolí". Pokud by se každá druhá loď mířící do soustavy ztratila tak nejspíš brzy většina dopravců tuhle oblast opustí.
Že by si náklady vozili sami až do/z nějakého centrálního obchodního uzlu je sice možné ale ne zrovna rentebilní. Přišli by tím o výhodu spojenou se svobodným, volným obchodem a taky pružnost v reakci na vývoj "trhu".
Tudíž si musí být shopno poradit s piráty, kteří by číhaly na přístupových trasách. Civilní lodě budou používat nejkratší cestu (tedy tak jak ji dfinoval DW, přeskoky mezi vlnami a pak přímoučarou k cíli) a ta se dá celkem snadno odhadnout. Právě na ní -krom nejbližšího HYPP soustavy- musí zajistit volný "průjezd".


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Shras 31.05.2010, 21:12:55
Otazka jak je bohata. a hlavne jakou matech uroven a suroviny. Treba Jelcinova hvezda. v podstate chudej stat. obran soustavy jen par lac a plechovek. ale velice rozvinutej tezebni program a orbitalni farmy. Byli sice schopni detekovat prechod ..ale uz ne zasahnout.


Pises co vsecno vy trakovej stat mnel zajistovat .. jenze vecina pohranicnich statu co nebyla pozrana UPPB. je rada ze je rada. A pak zalezi mali co nabidnout. jinak obchodni lode nemaji proc zde pristat. a bez lodi a obchodu nedostanou technologie.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 31.05.2010, 21:39:39
Mám představu že jestli něco do SL prodají tak jsou to levné suroviny. solíci by si je jistě mohli těžit/pěstovat sami ale podobně jako dnes bohaté státy raději kupují jinde.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Shras 31.05.2010, 21:44:43
co si predtavujes pod pojmem levna surovina? H2O? a pokud je levna proc ji dovazet? z takove dalky


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 31.05.2010, 21:51:15
Co třeba 2Mt celulózy z vykáceného lesa.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Shras 31.05.2010, 21:55:44
teda nic proti, ale :kupovat .drevo? .. proc proboha ? naco? jinak tezit drevo je pekna chuska pokud teda nams jenu malou Enterprise :)


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 31.05.2010, 22:00:46
Co já vím -třeba z toho v New setuze vyrábějí "zaručeně přírodní stejky"
Něco ty miliardy lidí žrát musí, ne?


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mirra 31.05.2010, 22:23:47
Výhoda těchdle planet je jednak levná pracovní síla pro výrobky požadované v SL a odbytiště pro výrobky ze SL, kde už je trh přesycen. Tak jako onak, znamená to nutnost cest obchodních/nákladních lodí...


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 31.05.2010, 22:39:38
A ty lodíčky putují po více méně stejných trasách na obrovské vzdálenosti.
Během přeletu od vlny k vlně a hlavně při přibližování či odletu od planety jsou extrémě zranitelné. Těžko se budou pohybovat v konvojích (snad jen příležitostných) a že by FF či jakékoiv jiné N každému mohla přidělit doprovod tak o tom pochybuju. Tudíž skvělé loviště pro piráty, korzáry bukanýry, flibustýry ... popřípadě žoldáky které najala konkurence aby trochu zkrouhly kolegy.
Ta soustava sice nebude za jejich likvidaci, vypuzení či alespoň udrženi v mezích oficiálně zodpovědná, ale v reálu to dělat musí.
Jinak by: přišli o náklad(nepojištěný), nasrali kupce/dopravce, odradili i další obchodníky a možná k sobě přitáhly pozornost nějaké velmoci. Zeptejte se jak (kolem somálska) jsou místní nadšení z toho když jim za humnanama dělá pořádek smečka válečných lodí USNavy, Ruska, RNavy, F, Čínské, Japonské a nejspíš i polské.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 01.06.2010, 00:53:29
Kromě jiného se ze Svazu vozí cestující.
X miliónů turistů ale nejspíš miliardy vystěhovalců každý rok budou opouštět zemi blahobytu a zamíří do divočiny v Pohraničí ...a asi i dál.
To by bylo velmi nepříjemné o nějakou takovou loďku přijít. Asi by se za ní a hlavně za pasažéry dalo zaplatit výkupné ale ta ostuda. I když -byl by to pro ten dotyčný, jinak ne zrovna proslulý svět způsob jak se dostat do faxů.  :)


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Shras 01.06.2010, 04:54:43
Vice mene ta soustava je natom dobre. jinak v dobe syntetickejch hmot se drevo moc nevyplaci ..max na lokalni pouziti. Jinak co kdyz ta soustava je neco jako Jelcinova hvezda. Cili obchodnika tam nevideli cca par stovek let?


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 01.06.2010, 21:21:22
Tak ten první obchodník který tam po X letech zabloudí zajásá. Paráde, nedotčený panenský trh. A nabídbne jim zastaralé krámy za všechen wolfram který dokážou shromáždit.
Celulóza je poměrně logický zdroj pro výrobu umělých hmot.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Shras 01.06.2010, 21:28:04
ok kdyz uz rikame co kdyz. co kdyz tam aneni cic co by stalo za stek a kolonisti tam ziji jako v dobe stredoveku a v pohadkach si povidaji ze spatli z hvezd?

AGRR uz to prehanim ... slibuji ze priste uz nebudu tak pesimistickej.Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 01.06.2010, 21:40:50
Tak jich pár set -dle vkusu a možností- odchytneš a odvezeš prodat do nejbližšího orbitálního bordelu. A do dalšího skladu jich pár tisíc uložíš k ledu. Navzdory všemu klonování a nanotechnologii jsou nejlepčí přírodní náhadní díly.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Shras 02.06.2010, 04:31:10
jak vidim nekdo ma dost pruznou definici vyrazu ... prirodni zdroje :)


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 02.06.2010, 11:47:33
Sorry, byl jsem včera trochu cinknutej.
Ale i tak, jestli by to bylo ekonomicky výhodný ...
Já už nějakou dobu uvažuju že krom "genetickýho otrokářství" se v honorversu může vyskytovat i prachobyčejný "klasický".
Nedivil bych se, kdyby to kdesik byla běžná praxe.
Myslíš že by i na TOMHLE záleželo pochodňářům?!


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Shras 02.06.2010, 12:23:49
urcite. mam pocit, ze "normalni" otroctvi je jeste vice evil. castec ne proto ze na geneticke se nekteri divaji ... jako produkt moderni mediciny. ted mne napadlo jak nahradime mantichoske straty? posleme obednoavku Human Resources inc. :)


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 02.06.2010, 12:40:00
Technicky vzato coje je komu do toho jak si která vláda počíná se svými spoluobčany?
Vem si obyvatelstvo Pekla. Ty SB (a VB) používala jako otroky celý roky.
Třeba vyhlásíš nějaký formalní hromadný rozsudek a pošleš vyčleněné lidičky na doživotní nucené práce.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 02.06.2010, 12:46:49
ted mne napadlo jak nahradime mantichoske straty?
Myslím že problem s doplněním počtu lidí teď SEM mít nebude. A ti "koupení" by byly naznalí věci, nazacvičení a nezkušení.
Otroky jakéhokoliv druhu nebude snadné motivovat, proto je tenhle styl ekonomiky tak neefektivní.
Jo, sranda. Ale vem si to, pokud se podrobených nikdo (zvenčí) nazastane tak to může fungovat celé generace a ti chudáci ani nebudou vědět že je možné aby to bylo jinak.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Shras 02.06.2010, 13:40:27
SPOILER

no mesa ma takle celoou planetu.. stavi jim tam lode, vem si ze vlastne cele "otrokarstvi" je jen o zasterce a testovani. jinak nech bejt se vsatim ze by otrokum stacilo tak par mensice nez by najeli na 100%

a narozdil od Mesy o tehle planete tancirna nevi


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 02.06.2010, 13:55:50
Izolace je nejlepčí preventivní ochrana.
Vzpoury otroků vedli myslím lidi co nebyli v tomhle postavení od narození a tudíž si uvědomovali že by to mohlo být jinak.
Pokud jim zabrání v šíření informací.
Na co jim poskytnout Manifest nebo letáky, stačí když zvládnou přečíst patřičné návody a "nezávadnou" literaturu. Asi je to něco jako hitlerovy plány pro poláky.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 04.06.2010, 10:58:22
by otrokum stacilo tak par mensice nez by najeli na 100%
Není problém v jejich výkonosti nebo kvalifikaci -spíš motivace, to je to co brzdí otrokářství jako spol.řád.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: IKolincak 04.06.2010, 11:03:30
Vzpoury otroků nevedli lidé, kteří byli otroky jenom chvíli, ale i lidé, kteří jimi byli celý život. I když se toho o Spartakovi zase tak moc neví, byl potomek otroků, a sám byl otrok dlouhá léta, dokonce byl i v núbijských zlatých dolech. (Křesťanská představa pekla nejspíš vznikla podle nich.) Z nich byl vytažen a prodán do gladiátorské školy. A protože viděl příležitost, tak..., a zbytek, jak praví klasik, je jen historie.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Shras 04.06.2010, 11:13:15
motivace .. co takle okamzite obcanstvi . a po valce mzete jit kam chcete?


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 04.06.2010, 11:15:31
Když jim dáš občanství jak zabráníš aby "nešli kam chcou" okamžitě bez ohledu na smlouvu či závazky?


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 04.06.2010, 11:30:16
ad Piráti

Je to relativně snadné. Coby pir.loďku můžeš použít ukořistěnou kocábku, která je jenom o drobítek rychlejší než tvoje kořist. Jseš tím omezenej ve výběru cílů, ale co?
Přizdobíš si ji pár laserama a jednou (nemáš na utrácení) dvěma střelama pro "výstražnou" palbu -čili nemusí být nijak dokonalá.
Když obchodníkovy podepíšeš smlouvu vlastní krví tak ti na to pučí.
A pak už jen čekáš.. A čekáš... A čekáš.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Shras 04.06.2010, 11:41:12
ukoristenou kde?


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Shras 04.06.2010, 11:42:53
pokud zvladou ses kocit na palanetu nebo prekonat hyperprostor jen mavanim rukou a zatajenym dechem proc ne:)


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 04.06.2010, 11:57:49
Co třeba oblíbená vzpoura posádky (nebo cestujících když na to přijde). Popřípadě můžeš zkusit prohrabat Ship-bazar a koupit si něco hódně ojetého (loď) za cenu železa. Asi taky na úvěr od onoho "investora" s lichvářským úrokem pochopitelně.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 10.06.2010, 21:43:57
ukoristenou kde?
Tak mi napadlo že k přepadání lodí vlastně ani nepotřebuješ vlastní hyperprostorové plavidlo. Stačí ti vyzbrojená pinasa a měl bys být schopen přimět běžnou civ. loď ke kapitulaci.
Na druhé straně zůstal bys omezený na tu jedinou soustavu a musel bys čekat na nějakého nešťastníka který ti vleze do cesty.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 23.06.2010, 05:51:02
Po přečtení IDG jsem se konečně dozvěděl kde a kdy se objevily monitory.
Já si název téhle lodní kategorie vypůjčil z jiného důvodu. "Mokré" monitory byly lodě pro nasazení na řekách a při pobřeží.
Podle mě analogií by bylo omezení jejich nasazení pouze v rámci soustavy. Tedy bez možnosti HYPP letu.
Klidně by svým vývojem mohly kopírovat růst velikosti plnohodnotných válečných lodí. Tedy malé monitory -křižníky. Střední -BC/BB. Těžké -DN/SD. Za jistých okolností by se mohly stavět i větší ale ty by byly už daleko méně pohyblivé, snad jako předchůdci pevností.

Nemožnost přejít do H-prostoru je velmi omezuje. Na druhou stranu když se vypustí všechno co je k němu potřeba získají monitory jistou výhodu nad svými protějšky. Takto uvolněný prostor se dá využít k zesílení pancéřování, výzbroje, zvětšení muničních skladů... (u těch menších by měl být nárůst nejvýraznější. gigantů už se to tolik netýká)
A taky by měly být podstatně levnější.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: sprinter66 23.06.2010, 08:54:24
Jenže bys v tom případě v každé soutavě musel vybudovat montážní doky a zajistit kvalifikovanou prac sílu na sešroubování těch lodí plus doprava a kde máš teď tu výhodu v ceně?


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 23.06.2010, 09:23:37
Ty malé bych se snažil převážet v celku. Nějaký obří, velkoprostorový nákl. lodě. Pokud mají délku přes tři kiláky tak by se snad do nich kilometrová potvora vlezla.
Ty větší -a obři- by se holt musely montovat na místě. Graysonským stylem, jen by se součástky nepřesunovaly přes půl soustavy ale x světelných roků.
Jeden náklad velké nákladní lodě by měl stačit na dopravu většiny komponentů. A vybudování mont. doků, souvisejících provozů a snad i linek na výrobu méně náročných dílů by byl dobrý počinek pro podporu rozvoje zaostalých světů.
Pracovníci by se museli vyškolit pod dozorem zkušených instruktorů z centra... Ale pak už by se podíl místních zvyšoval a rostl by počet kvalifikovaných dělníků i spec. (ti by zas mohli na stáže do centra, sbírat zkušenosti). Pokud by nebylo potřeba stavět další jednotky, přešli by lidi do civilního sektoru. A jak máš jednou mont. doky dá se v nich budovat prakticky cokoliv.

Můžeš převážet automobilové součástky přes oceán a v cílové zemi je jenom sestavovat. Na jednu stranu jsou tam asi větší výdaje -přinejmenším zpočát
ku- ale má to i řadu výhod. Hlavní je pochopitelně ten že prodáváš svý auta na tamním trhu a přitom mají jistou přidanou hodnotu i domácí (ty auta jsou do jisté míry tuzemské, národní hrdost atd.) Propojíš tak obchodně i společensky metropoli s periferiemi. Dodáš do tamní ekonomiky peníze. Krom toho dosáhneš i určité jejich závislosti -vzájemné, zdůrazňuji. Oni nemůžou dělat auta bez tvých zásilek -čili tvé továrny mají práci. Současně ty s nima musíš udržovat dobré vztahy, aby je nenapadlo buď výrobu přerušit nebo si najít jiného dodavatele. Logicky časem se budou snažit aby co nejvíc komponentů produkovali sami ale to nějakou dobu potrvá. Pak sice přijdeš o kšeft ale jsou tu inovace, vývoj...

Původně jsem to nezamýšlel aplikovat na SEM. Vlastně si ani nejse jistý jestli by to bylo výhodné v "současnosti". Byl to projekt někde jinde a v minulosti HH.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Bolt 23.06.2010, 16:33:57
Právě Mantichora v současnosti potřebuje nakopnou rozvoj hromady zaostalých soustav,které jsou pro ní koulí na noze.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 23.06.2010, 22:55:08
které jsou pro ní koulí na noze.
Sočasně jsou ale pobídkou. Říkejte si co chcete ale nutnost obrany TQ a Slezska je pro mantíky nyní stejnou nutností jako obrana mateřské soustavy. Nemyslím teď strategickou, tam je volba jasná. Mám za to že postoj HH při obraně Jelcinu v předvečer Dlouhé prosrané války nebyl tak vyjjímečný. Prostě jen -jak se píše na obálce- byla v nesprávný čas na nesprávném místě (nebo to bylo obráceně?). Každopádně tam se jednalo "pouze" o spojence. Je nemyslitelné aby nyní když byla anexe a připojení schváleno nehájili tamní světy do rozhodujícího momentu. A nemyslím tím obětování za každou cenu. Teď má SEM, tedy RMN to co dosud postrádala: strategickou hloubku. V první a druhé havenské válce to do jisté míry byli spojenci, které museli hájit ale to prostě nebylo ono. Taď budou bojovat "za své", možná ještě ne spoluobčany ale spolupoddané a to bude jistý rozdíl. Pořád je to královské námořnictvo a montaňané, nunciané a další -ané jsou Éliščini poddaní. A to znamená hodně.

Nen to přesně vztah jako měli třeba angláni ke svým koloniálním državám -za které stejně dokázali prolévat krev- ale je tu jistý pocit zodpovědnosti a pozice "patrona". Něco jako vztah dospělého vůči dospívajícímu.
A to mě docela těší. Bylo by snadné aby se mantíci "zakopali" a bránili jen to své... To teď prostě nemůžou. Právě to je podle mě donutí -po jisté nevyhnutelné přestávce- jednat mnohem aktivněji.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Bolt 24.06.2010, 14:24:21
Přesně tak,zapomněl jsem slovo "zatím",obrana nových planet je nezpochybnitelná povinost.Zároveň ja to příležitost udělat hodně nových zajímavých věcí.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 25.06.2010, 07:25:25
Zajímavé věci...
Je to dobrý přívlastek -budou určitě poněkud odlišné od dosavadního mant. přístupu.
Proč?
Mantichora teď nemá a nějakou dobu ani mít nebude k dispozice dostatek supermoderních, extraefektivních a ultradrahých vymyšleností. Nebude jich mít tolik aby s nima mohla zabezpečit všechny své nové državy. Pochopitelně se soustředí na obnovu, respektive rozšíření výrobních kapacit "doma". To by mělo zahrnovat také Bazilišek, Trevor, Lynx -tedy součásti SKM. Ale nějaké před-přípravné práce se budou s jejich poradenstvím dít i na světech TQ a Slezska. Budou to převážně hrubé základní konstrukce. Takové které místní dokáží postavit sami, jen s dohledem a podporou nějakých královských/císařských koordinátorů. Mám za to že stavba oněch nosných struktur bude časově náročná takže jejich dokončení by se mohlo protáhnout až do doby kdy se kapacity SKM obnoví. A pak už by se jen přemístily výrobní linky a nainstalovaly do hotových "továren" jejichž veškerá zajišťovací a podpůrná infrastruktura by už byla funkční. Tedy pokud by vláda došla k závěru že vzhledem k nebezpečí něčeho podobného jako OB by bylo dobré nenaskládat všechna vajíčka do jednoho košíku...
Ale i kdyby -tady by došlo k takovému nárůstu kapacit že ve spojením s kvalitativním náskokem mantíků by mohlo SEM vést "skutečnou" válku se solíkama.
Zdůrazňuju že nepočítám s přesunem hlavních loděnic. Ty by měly zůstat v domovské soustavě, maximálně v soustavách spojených s ní přímo Křižovatkou. Ale takové menší, schopné stavět jednotky do velikosti křižníků by se mimo SKM objevit mohly. Klíčové komponenty by samozřejmě se dovážely z centrály -jejich unifikace je důležitá stejně jako utajení přesných technologických postupů. Krom stavby "drobotiny" by se kolem poboček objevily opravárenské doky které možná časem umožní stavět i větší kousky.
No původně jsem se chtěl rozepsat o něčem jiném. Mantíci možná budou muset přistoupit alespoň dočasně na něco podobného havenské škole. Jestli se do nich FF opře plnou silou tak budou potřebovat nejen své super pokročilé jednotky ale taky jich budou muset mít dostatečný počet. Když rozptýlí 10. flotilu a Khumalovy jednotky pro ochranu všech soustav budou příliš rozptýleny na to aby dokázali čelit skutečně masivnímu úderu ve vybraném místě.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Bolt 25.06.2010, 10:54:27
Zapomněl jsem,že základ námořnictva je obchodní flota.Výstavba obchodních lodí se může přesunout kamkoliv,neobsahují moc utajovaných součástí a jsou relativně jednoduché a hodně,hodně potřebné.Výstavbou po greisonsku rozjedeš průmysl,vyškolíš hromadu lidí na mantichorské stendrdy výstavby a obsluhy.Časem dostaneš možnost postavit cokoliv,kdekoliv plus další základ pro nábor do válečného námořnictva .Doma se budou stavět hlavně válečné lodě.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 25.06.2010, 11:51:20
Ukazuje se že lidičkové pracující ve zbrojkách se můžou stát stejně "nedostatkovým zbožím" jako válečníci. O dokařských krysách ani nemluvě.
Důraz na zvyšování jejich počtu teď po OB bude značný. (pamatuj že většina z nich nebude mít problém najít si po válce místo v civilním sektoru. Tedy pokud nepřijde krise. :D )
A pro provozy se snad dá nakoupit vybavení i mimo mant. Nejspíš nebude tak dobré jako tohle ale prozatím stačí "dost dobré". Jsem si jistý že dodavatel by se našel třeba přímo v SL (válka přece nemůže bránit obchodu.  ;) Obzvlášť když není oficiální). Tam mají obecně velmi vysokou tech. úroveň.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Bolt 25.06.2010, 16:25:48
Můj dojem je,že Mantichora nedávala do války všechno.Mělo by přijít něco na jako"Vše pro válku,vše pro vítěztví".
S nakupováním u solíků bych byl opatrný i nevyhlášená válka šroubuje ceny nahoru,nemusel bych dostat to,za co zaplatím a reklamace se neuznávají.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 25.06.2010, 16:56:11
Tak použijí prostředníka -na Beowulfu mají spoustu kamarádů.

Taky mám ten dojem- Ale Áda Hitlerových až do roku 1942 zakazoval převedení hospodářství na válečné tempo. Vem si to -tři roky válčil a pak teprve začal mobilizovat ekonomiku. (na rozdíl od Stalina. Ten pro změnu deset let mobilizoval a pak teprve začal válčit)


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Bolt 25.06.2010, 17:13:20
V nouzi nejvyšší bych nakupova kdekoliv,ale má to rizika.
A taky podle toho Áda dopadl.Strýček Josif je případ sám o sobě a Rusové měli kliku,že i s ním vyhráli,byl užitečný,asi jako ruční atomový granát.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 25.06.2010, 17:23:40
Zase Adolf byl pro němce zdaleka nejpopulárnější válečný šéf -Churchil v anglii nebo Roosewelt v usa se mu v průzkumech nemohli rovnat.

A na Stalina mám jiný názor. Bez něj by to rusové nedokázali. Otázka je, kde by Rusko bylo kdyby se některý z těch mnoha atentátů povedl ještě před rokem 38.
Náhradníka neměl.

Svým způsobem to byli géniové oba dva. Jen jako většina vyjjímečných lidí měli své slabé stránky.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Bolt 25.06.2010, 17:54:04
Áda měl na průzkumy svoje lidi.
Náhradníky Stalin neměl,protože všechny nechal popravit.Rusko bez Stalina,těžko říct,to už nezjistíme,možná je nějaká alternativka,ale když to dokázali s ním,tak bez něho by to šlo určitě taky.
Jo byli to velcí státníci,když si odmyslíme slabší chvilky.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 25.06.2010, 18:07:59
Ne, to je fakt. Hitler byl obecně velmi populární. (všechno špatné se svedlo na ty mizery "dole" nebo lumpy co se kolem vůdce ochomítají).  Německo mělo velmi vysokou životní úroveň (Nevím jestli se do průměru započítávali i lidi v koncentrácích)
Se Stalinem jsem měl na mysli jeho vedení které připravovalo rusko na osvobození světového proletariátu od kapitalistů. Kdokoliv méně inteligentní (nebo příčetný) by to vzdal jako nesplnitelný úkol.

Já napsal géniové  a nemluvil jsem o státnických schopnostech. Hitler byl geniální manipulátor a dokázal působit jak na davy tak i při osobním setkání. Stalina zase nazývají mistrem mlčení. Ošulil Lenina, Trockého a spoustu dalších jen tím že pozoroval mlčel a jednal teprve v té pravé chvíli.
Taková už genialita bývá. Houslový virtuos nemusí být nadaný malíř. A nositel nobelovky třeba bude v osobním životě děsná svině.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: sprinter66 30.06.2010, 23:46:17
Tak tyhle dva chlapy bych sem raděj netahal.
To že byl Adolf výborný manipulátor ještě neznamená že byl geniální.
A Stalin dal povraždit pomalu víc vlastních lidí,než padlo v bojích.
Nota bene tím že kecal generálům do válčení a měnil plány válečných operací padlo víc lidí než muselo protože byl mizerný stratég.
Byli to normální sérioví vrazi.
To chceš říct že všichni politici kteří umí využít touhy svých voličů(tzn nás obyč pitomců) jsou geniální?


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 01.07.2010, 00:04:58
V podstatě jo.
Když si představíš politiku jako bazén dravých ryb tak tan nej-hajzlík je svým spůsobem geniální.
Podle mě pokud se někdo svou úspěšností v nějakém oboru vzdálí svým rivalům o několik tříd tak musí být geniální.
Nevěřím na předurčení, boží vůli, dějjinou nutnost, náhodu ani žádný podobný termíny.

Áda byl geniální manipulátor.

Josif byl geniální administrátor.

To nijak nedokumentuje jejich úroveň v ostatních oblastech. (třeba státnictví, vojevůdcovství, a už vůbec ne jejich morální vlastnosti)

To ke jako bys řekl že Einstein byl sice celkem dobrý teoretický fyzik a matematik ale protože neuměl komponovat slavné opery tak nebyl génius.

Ale to je jen můj výklad a chápání světa -jestli někomu nevyhovuje...  ;)


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mirra 01.07.2010, 00:56:19
Mafio má pravdu, že ačkoliv to byla monstra, oba dva uměli skvěle manipulovat svým okolím.

To, jak se Hitler dostal vůbec k moci a hlavně to, jak dokázal ovládat davy. Stalin zase dokázal manipulovat jednotlivce. Když vznikla protihitlerovská koalice a začalo se scházet trio Stalin - Roosewelt - Churchil (dřív Chamberlain), dokázal Stalin oba zmanipulovat tak, že věřili, že je Josip jejich přítelem a sami začali o jeho přízeň soupeřit. Jeden z nich ho dokonce nazval "strýčkem Joe".

Nicméně bych v téhle diskuzi radši nepokračoval, protože podle aplikace Godwinova pravidla nacistických analogií je thread, který začne tyto analogie používat de facte vyčerpaný :)


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 01.07.2010, 08:52:27
Jo, to byla jen odbočka.
Mimochodem pro komunizmus a Kobu to neplatí?/!
Já jen abych si dával bacha.  ;)


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Bolt 01.07.2010, 16:12:14
Analogie s 2.světovou jsou nevyhnutelné,žádná jiná tak velká válka prostě není.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 01.07.2010, 17:48:54
Navíc o WWII toho vím docela hodně. Literatury je o tomhle konfliktu spoustu. I o tom všem "vokolo". A taky z několika úhlů. A hledisek. A různým stupněm ojektivity. A je to moje hoby  :P
Co jinho při srovnávání použít? Slavné epizody z dějin naši čacké armády?
Aha, jenže ta od Žižkových dob nic moc nepředvedla.
Pokud tedy nebudeme spekulovat o tom jak se rychle vzdát -komukoliv.  ;D


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mirra 01.07.2010, 19:11:38
Ono ani tolik nevadí poukazovat na druhou světovou válku či dokonce Německo. Spíš přímé zmínění Hitlera nebo nacizmu a nebo nedej bože jejich srovnání s něčím, o čem se mluvilo, často značí, že autorovi takového příspěvku došly nápady a argumenty. :)


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 01.07.2010, 19:25:45
Škoda že DW nepoužil nějaký podobný omezení když popisoval PRH ve vztahu k francouzský revoluci.
(jednu dobu jsem měl strach že se tam objeví i nějaký odraz Napolióna  :D )

Ne, pokud se obrátím k analogiím z Třetí říše tak určitě ne proto abych zaplnil prázdné místo.
Prostě tak jak se komunizmus a Stalin zdají být jakýmsi předobrazem Lidové republiky tak některé cíle a metody Detwajlerů jako by se inspirovali od Ádových tezí. (no spíše jeho učitele a pak i následovníků)


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 03.07.2010, 13:10:32
Když jsme u hledání předobrazů: SL je něco, v co by mohla zdegenerovat Evropská unie, říznutá OSN nebo Společností národů.
Na weberfórech jsem zachytil myšlenku jestli by pro mantíky nebylo lepší Ligu "rekonstruovat" a hájit ji proti snahám o rozbití.
(takový milý naivní nápad: zbavte SL zkorumpovaných úředníků a všecko bude v pořádku. Ať jsou úřady odpovědní voleným zástupcům. Škoda že něco takového neporadil našim zákonodárcům. Určitě by je to inspirovalo před volbama.)  ;)
Dotyčný ji zase přirovnával k viktoriánské anglii a tehdejším "Zlatým časům".
Další příklad byl na pozdní říše římské a hlavně na to co se dělo pak, pojejich rozpadu.
A s tímhle musím souhlasit.
Pokud se to nemá nechat na RF (o které mantíci pořád nic nevědí) tak GA nejspíš pod jasnozřivým vedením královny a císařovny Élišky musí začít budovat "něco" co Ligu vystřídá. DuHavel určitě vymyslí spoustu příkladů a zdůvodní proč to nebude fungovat.  ;D


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Bolt 03.07.2010, 14:29:17
SL je tak velký celek,že jak s ním nešlo bojovat ,tak ho nikdo nedokáže zachranit,když se začne hroutit a to začne,to si pohlídají.Srovnání se SSSR.Chce to hodně sebevědomí,zhroutit SL a věřit,že to dokážou uřídit,opravdu megalomani.
GA ve svazu může,pomáhat přátelům,hledat nové a hledat pachatele a to je tak všechno co můžou dělat


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 03.07.2010, 16:18:07
MA bude postupovat stejně, z několika míst současně. Má výhodu že se její jednotlivý členové budou moct vydávat za prozíravé a zodpovědné členy Ligy, kterým došlo že Rada ztratila kontrolu nad činností executivy. "Vždyť se podívejte -bez jakýchkoliv oprávnění či alespoň uvědomění příslušných výborů a podvýborů zaútočila na spřátelenou a pro eknomiku Ligy nezbytnou mocnost jakou SEM stále je a doufáme že bude. A to raději ani nemluvíme o hrozných věcech jaké se dějí v Pohraničí jménem Ligy. A korupci. A..."  :)
Navíc tu máš tu jejich pátou kolonu, špióny a "hejly" nejspíš na všech klíčových místech. Plus koordinace a vzájemná podpora, centrální plánování...
A hlavně cíl. Vize. Plán. Jakkoliv je to z našeho pohledu zvrácenost a špína jim to připadá "správné" a nezadají si s náboženskými fanatiky... no to je možná přehnané. Ale jako pravověrní vyznavači jistého světonázoru, kteří se pokusí realizovat myšlenky svého proroka bez ohledu na překážky, oběti a "kolaterální škody". A taky bez ohledu na tojestli jsou reálné nebo funkční.
(podobnost není náhodná  :( )


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Bolt 03.07.2010, 17:02:28
Pořád jsem dumal nad tím,proč to dělají,jsou bohatí,mocní,chytří a krásní.Ale když jsou to ...isti a maji Plán,tak je to více-méně jasné.
Galexie je v pořádném maléru.Buď se nám Plán podaří uskutečnit,a nebo všicni zemřete,ale my jsme ochotní tuto objeť podstoupit >:(


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 03.07.2010, 17:39:13
Zajímalo by mě jestli tohle vedoucí činitelé GA vědí. A sama znalost nestačí -musí si uvědomit že odhodlání MA/RF nepůjde zlomit nebo otupit.
To znamená že jestli si Éliška a její poddaní mysleli že před x-lety zahájili válku o svou svobodu, majetek a životní styl proti PRH tak teď jde o mnhem víc.
Bojují doslova o život a budoucnost lidské civilizace.
Jak Americké!  ;D


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Bolt 03.07.2010, 20:59:48
Nevím co udělají,až zjistí proti komu stojí,ale vzdávání se to nejspíš nebude.Spiš vše při starém,zase válka,kterou jsme nezačaly a kterou nemůžeme prohrát.
Důležité je přežít,budoucnost se o sebe postará sama


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 03.07.2010, 23:28:29
No jo ale čím dýl se budou v GA plácat na místě tím menší bude pravděpodobnost úspěšné před-protiofenzívy.
Jakmile RF/MA zesílí tak to bude prakticky vyloučeno.
A oni už na tom Detwajleři začli pracovat.
Čili aspoň nějaké akce by by byly žádoucí.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Bolt 04.07.2010, 21:33:57
MESA je jasná,dobudeme Mesu,co dál?


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 04.07.2010, 21:41:22
Četl jsem něco od DW, je to v angličtině a popisuje to dopad exploze v zábavním parku. Podle všeho momemtálně není moc dobrý nápad na Messu přímo útoččit. Zatím se většina zlosti obrací proti Tančírně a Pochodni ale jestli na ni GA zaútočí...
Mohlo by dojít k nežádoucímu posunu veřejného mínění v Lize a to je daleko nebezpečnější než cokoliv co Messa může napáchat.
Není to tak jednoduché.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Dalin 04.07.2010, 21:44:47
Mesa je jenom povrch cibule a je docela možné, že se jí RF/MA rád zbaví. Pokud chce RF vystupovat jako obrozenci SL, tak na sobě nemžou mít cejch spojenců Mesy.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 04.07.2010, 21:58:39
Stejně tak ale nemůže SEM a GA schvalovat bombu v GP při níž umřelo spousta neviných civilistů.

RF to může sehrát jako by byla na jedné straně zhnusená otrokářstvím a na té druhé vystoupila pro rázné potrestání masových vrahů a teroristů. A pořád je důležité co si myslí "mlčící většina" veřejnosti v Lize.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Bolt 05.07.2010, 05:11:04
Mesa je ze hry,na tu nezaůtočíme.Tak co obsadit třeba Sluneční soustavu a vysvětlit na místě,že opravu,ale opravdu my jsme ti hodní?


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 05.07.2010, 05:30:34
Otázka je jak jim to chceš vysvětlit.
Vem si jak jim to média podávají. Mantichora má pověst mezihvězdných židovských lichvářů a nepříjemných obchodníků. O Havenu si po Parnelově návratu nemyslí nikdo nic pěknýho. Gryayson je v mnoha ohledech prototypem novobarbarského světa. Andíci prosluli svým nezastíraným expanzionismem a taky jsou tu žoldácké kořeny (a "excentrismus") Gustavů.
Vedou tam na dalekém severu válku už desítky let a nejspíš se vyžívají v zabíjení . A teď se roztahujou směrem ke svazu.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Bolt 06.07.2010, 08:54:59
Dobytí a obazení Země by bylo,nejrychlejší řešení současného konfliktu,ale určitě nejtěžší možné,byrokrati si vlastní zadky chrání víc než dobře.Tak taky nic.
Mlýny propagandy se rozjíždějí na nejvyšší obrátky.Svobodný tisk v soukromých rukou(Detwajlerů)děla poctivě svou práci a naplňuje své pravé poslání "oběktyvne" informovat veřejnost.Špatný :'(
Kašlat na to.Vletět všude,kde by se ti sígři mohli schovávat a hodně důrazně se vyptávat,pokud na to budou lidi a lodě.
Dobudeme červí díru u Pochodně.Zavedeme všeobecnou branou povinost a lodě se budou vyrábět i v kuchyni.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Shras 06.07.2010, 13:48:48
jasne stricku Mao


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 06.07.2010, 16:14:26
Já mám za to že SEM a její spojenci použijí té nejmocnější zbraně ze svýho arsenálu: kontroly nad dopravníma cestama.
Jednak omezí -omezili?!- nebo přímo stahují své dopravní flotily ze svazu a když se k tomu přičte blokování Křižovatky a dalších Křižovatek v dosahu tak to uštědří Lize pořádnou ťafku aniž by bylo třeba koholiv zbytečně zabíjet. (navíc ubudou potenciální zajatci a objekty útoku ze strany nepřítele). Jasně, omezí to příjmy do královské pokladničky ale tady nastupuje "pozitivní motivacce" -cukřík, zatímco byč je zatím schovaný ...ale připravený. Kdo se postaví proti svévoli uředníků Ligy, je kamarád. Kdo s nima mlčky souhlasí ...no není přímo nepřítel ale ani přítel. A kdo spiritual quintet podporuje dostane se na Seznam. Ten se později uplatní při realizaci Lacoona III.
Ten kromě aktivních akcí proti ligistickému obchodu bude zahrnovat "propagační" akce v oblstech které má GA v dosahu. Všem se dá jasně na jevo že Liga dohrála a není radno si proti sobě poštvat novýho šerifa.

To stávající jednotky GA, které je možno uvolnit z defenzivního nasazení zaměstná na rok nebo tak nějak. Tou dobou už bude obnovena výroba základních druhů munice, spuštěna obnova loděnic, dokončeny ne-bojeschopné lodě, vyjasněny vstahy mezi členy GA a také uzavřena záležitost s Fillaretou. A asi by se mělo dát zjistit zda SL hodlá poslat další uskupení a kdy. Čili je namístě uvažovat o dalších krocích. Ty budou záviset na tom co mezitím podniknou nepřátelé, spojenci i neutrálové a co zjistí špióni. Ale počet hlavních bojových sil vzroste natolik že bude možno sestavit několik Task Group s dostatečnou palebnou silou i odolností aby se nemusely bát žádné ze stávajících nám.mocností. A ty by se mohly vydat do Ligy "ukazovat vlajku" a vyptávat se. Součástí jejich štábu budou zpravodajci, vyjednavači a obchodní analitici. Jedním z hlavních úkolů bude se vyptávat po totožnosti "neznámého nepřítele". A taky by snad už bylo možno zaletět k Messe a zeptat se jich  pár lidí a kkteré je možno s MA/RF nějak spojit.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Bolt 06.07.2010, 20:00:40
Obchod,kopnout je do citlivého místa,peněženky-dobrý nápad.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 06.07.2010, 20:41:35
No taky by se mohli zaměřít na jisté korporace a kartely spíš než hvězdné systémy.
To by byl u Kalokakainů vřískot kdyby RMN,RHN,GN,IAN a další vyrazily na lov jejich lodí - a konkurenci nechali na pokoji...


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Bolt 08.07.2010, 17:12:55
Takové galaktické spiknutí vyžaduje,spoustu přepravy všeho možného a část přepravy určitě šla přes mantichorské obchodní loďstvo,když ví co mají hledat,tak by záznamy mohly poskytnout určité vodítka.Obchodní válka a narušování obchodu určitě taky budou.


Název: Re: Historie vesmírných konfliktů
Přispěvatel: Mafio Ball 08.07.2010, 19:57:20
To pochybuju. MA měla Jessyk a určitě další dopravce. A dokud se GA nedostanou do ruk funkční vzorky nebo alespoň větší kousky tak nemají co hledat. Ale možná někdo nakupoval obdobný zboží jaký teď po OB potřebuje SEM -vysoce technologicky vyspělé výrobní zařízení a podobný věci. Hospodářská kriminálka -nejlíp z Beowulfu- by se po tom mohla mrknout.
Taky by měli pátrat po finančních tocích Messanských kartelů a podniků. Třeba i tam je stopa.