Honor Harringtonová

O Honor Harrington => Diskuse o Honorverse => Téma založeno: Schleitr 22.09.2009, 21:22:25Název: Nové lodě?
Přispěvatel: Schleitr 22.09.2009, 21:22:25
Pokuď jde o vývoj válečných lodí ve světě Honorverse dají se pozorovat dvě věci:
-vesmírné lodě mají svůj předobraz v lodích pozemských mořských námořnictev
-neustále se zvětšuje velikost a tonáž lodí
To největší na co lze ve vesmíru narazit jsou Superdrenoughty.Lze ožvem očekávat, že vývoj půjde dál a brzy se objeví něco většího a těžšího.
Tady se před Davidem Weberem objeví problém-na oceánech Země se nic těžšího než superdrenought neobjevilo(respektive objevilo,ale o tom dále).Takže pokuď by vývoj pokračoval po ose bitevní loď-dreadnought-superdrenought-..... musel by Weber porušit "kontinuitu" s pozemskými námořnictvi a vytvořit (alespoň podle jména) noovu kategorii.....
Další věci, které by jsme si měli povšimnout je vývoj v posledncíh Weberových knihách-vedle klasických "bitevních" lodí se objevují nosiče LAC tedy lodě "letadlové".

Osobně mám pocit, že dojde ke stejnému vývoji jako během WWII na Zemi-lodě letadlové vytlačí lodě bitevní.
Navíc je zřejmé, že se v nejbližších knihách dostane Solární svaz.Ať bude jeho protivníkem kdokoliv je víc než pravděpodobné ,že nad ním budou mít Solariáni početní(a snad i technologickou) převahu.
Nevyrovnala by nová na "letadlovkách" stavějcí taktika tuto převahu Svazu(ano myslím si , že dojde k válce mezi Svazem a Mantichorou)?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: IKolincak 23.09.2009, 08:05:39
Letadlové lodi se nestaly vládci oceánů, protože byly větší a nosily letadla, ale protože letouny dosáhly dále, byly rychlejší a mohly používat stále těžší zbraně. V dané chvíli by musel pan Weber příjít s novým typem zbraně, která by umožňovala zničit SD několika málo zásahy. Analogie WWII je letecké torpédo, které při několika málo zásazích dokázalo potopit i největší bitevní loď. Viz bitva v Sibuyanském moři, kdy tehdy největší bitevní loď světa japonská Musaši byla potopena zásahy asi dvaceti torpéd. V knize Povstání přišel pan Weber s dalším typem lodi větším než SD a sice s monitorem. Uvidíme, co bude dále.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: twombly 23.09.2009, 12:55:03
Dle mě to u Superdreadnoughtů zůstane. Sice v posledních knihách roste v kategoriích lodí tonáž, ale název se nemění. Sice se objevují torpédoborce větší jak některé lehké křižníky, těžké křižníkyn které už velikostně dotahují bitevní křižníky a bitevní křižníky, které pomalu spadají do kategorie bitevních lodí, ale pořád se název tříd nemění.

U SD či SD(P) to bude tak, že se opět o něco zvětší tonáž - viz. například předválečná třída Král William měla něco kolem 7 milionů tun a již válečná třída Medusa/Harringtonová která má něco kolem 8,5 milionu tun. U nejnovější třídy co Weber vyplivne, což je třída Medusa-B taky očekávám že tonáž bude opět o něco větší, ale kategorie stále zůstává.

Ad LAC - jistě, LAC se začaly používat hojně, ale ne jako náhrada za těžké lodě bojové stěny. LAC se začaly používat jako jednotky pro obrany soustavy a například třída Katana má čistě anti-LAC zaměření (čili ekvivalent stíhacího letadla) a díky jejím střelám se používá i pro posílení bodové obrany formace ostatních lodí. Ale nenahradí plnohodnotnou loď bojové stěny - LAC jsou křehká a nasadit bojovou formaci tvořenou POUZE LAC proti nepříteli co má regulérní těžké lodě (ještě k tomu gondolonosné) by byla kravina.
Ano, LAC víceméně momentálně "vládnou", ale pořád člověk potřebuje i SD(P), pokud má bojovat v souboji flotil, kde si strany mezi sebou vyměňují deseti či statisíce střel.

Ad Solární Svaz - pokud jsi četl Shadow of Saganami a dostaneš se ke čtení Storm From the Shadows, tak uvidíš, že s technologickou převahou Svazu to není tak horké...  ;D Svaz je krutě byrokratická organizace, která přece nemá důvod věřit pověrám o "superLAC" a "zázračných střelách" s dostřelem 68 millionů kilometrů, natož aby věřili tomu, že mohou existovat SD, které nesou ve svém jádru stovky gondol se střelami... Vždyť Svaz je přece NEJvětší, NEJsilnější, NEJbohatější, NEJrozvinutější a vůbec NEJ NEJ NEJ ve všem, takže přece není možné, aby ho nějací Neobarbaři ze zapadákova jménem Mantichora předehnali ve Výzkumu a Vývoji....
Ve zkratce - R&D Svazu krutě sucks, jelikož Svaz se utápí ve svém NEJ NEJ NEJ a tak jeho technologie jsou krutě za zenitem - řekněme že zatímco Haven a Mantichora museli rozjet svoje R&D programy na maximum aby přežili, tak Svaz VÍ, že mají přece NEJvětší a NEJvyspělejší a NEJsilnější flotilu a s nikým se nepustili do křížku asi tak několik stovek let, takže na co by potřebovali nějaké inovace..... Což ve výsledku znamená to, že Svaz je momentálně (1922 PD) technologicky na stejné či horší úrovni, jakou měla Mantichora na počátku První Války s Havenem (1905 PD).

Jediná výhoda, co může mít Svaz nad Mantichorou je ta, že Mantichora nebude stíhat zásobovat lodě střelami (což taky není moc pravda po příchodu takové hezké hračky jménem Apollo, ale zase je na druhou stranu momentálně v takové "zajímavé situaci".... - ale nebudu spilovat, vše se dočteš v At All Costs).


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Dalin 23.09.2009, 17:36:26
Podle Války cti má havenská třída Vládce vesmíru 9 milionůl tun a nová třída Temeraire by měla být ještě větší. Pokud nedojde k extremnímu skoku ve vývoji, tak nic většího se vzhledem k limitům zrychlení postavit nedá(teda tak aby to mohlo manévrovat). Pevnosti sice mají 16 megatun, ale jejich zrychlení je minimální.
Co se týče LAC, tak v AAC je jasné, že i ty mantichorské zvládnou cokoliv s vyjímkou lodě bojové stěny.
A až si přečteš ty další knížky, tak uvidíš, že solární svaz bude ten nejmenší problém.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 27.05.2010, 16:32:14
Velké lodě se stavět dají, jen se pohybují o dost těžkopádněji.
Pro účely boje v soustavě, tedy bez možnosti hyperskoků jsou to pevnosti.
Nakonec je limit tonáže neomezený, klíčová je otázka kompenzátorů setrvačnosti.
Takže nakonec můžeš mít stomiliónů tun těžkou ale protože uvnitř bude posádka tak nebude moct akcelerovat
víc než jí dovolí antigravy, což asi nebude přes 100g.
ad.Název lodní kategorie.
Nějaký nový by se asi měl použít jen v případě že se bude jednat o skutečně odlišný druh.
Jestli se bude lišit jenom velikostí (a palebnou silou,pancířem atd) pak bych bral třeba Megadreadnought MD.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: IKolincak 28.05.2010, 10:51:45
Já si myslím, že MWW na nás chystá nějaký průlom ve fyzice, který umožní stavět daleko větší lodě, (megadreadnoughty?). Dost možná přijde i s novou třídou zbraní, které dokáží jednou ranou to, na co v dané chvíli potřebuje ty monstr salvy. Inu, kdo ví? Tedy kromě MWW, samozřejmě.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 28.05.2010, 12:41:10
Krom jisté pohonné technologie jisté mocnosti bych moc neočekával nějaké nové lodě. Spíš bych čekal úpravu stávajících a nové doktríny, které značně posílí obranu lodi. Pokud samozřejmě nový typ lodi nebude v obranné stránce o generaci před SD :). Ono totiž je fajn vyvíjet věci, co rozdrtí soupeře, hlavně když se nemůže měřit (MDM vs SDM), ale dřív nebo později budou MDM galaktickým standardem a je třeba nějak myslet na obranu před houfy střel, jaké létají v bojích gondolových lodí.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 28.05.2010, 12:48:34
Nemúžu si vzpomenout jak se to jmenovalo ale Terchkov použil v Hyacintu režim kdy odpaloval "koše" protistřel z klasických výmetnic.
Jistě bylo to za zvláštních okolností ale podle toho že měl onu munici v podavačích tak se zřejmě jedná o více-méně standardní opatření.
Mají SD(P) posledních tříd osové výmetnice na přídí a zádi? Vím že boční ne ale nějak mi uniklo jestli vypustili i tyhle.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Muphrid 28.05.2010, 13:10:49
Já si myslím, že MWW na nás chystá nějaký průlom ve fyzice, který umožní stavět daleko větší lodě, (megadreadnoughty?). Dost možná přijde i s novou třídou zbraní, které dokáží jednou ranou to, na co v dané chvíli potřebuje ty monstr salvy. Inu, kdo ví? Tedy kromě MWW, samozřejmě.

Tak to si rozhodně nemyslím - podle mě jen chytře využije již dostupné prostředky a ukáže jejich inovativní použití nebo vylepšení. A nejspíš asi přijde s nějakým detektorem Spideru, ale to bude tak všechno.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 28.05.2010, 13:22:09
Souhlasím. Tak na půl.
Ona je to dlouhá cesta od laboratoří "koumáků" k něčemu použitelnému a využitelnému.
Pokud nebude DW "čarovat" tak by další děj musel být hódně posunout.
Na druhou stranu "na zasunutých hořácích" už může dozrávat spousta dalších věcí.
A to nejen u Hemphilové, Forrakerové a ve svazu či Messe.
Opět připomnám (začínám tím štvát i sám sebe) že věci se dějí i jinde.
A mimochodem mají nejrůznější SDF kapacity na vlastní vývoj?
Zbrojovka Teledynne si dokázala taky leccos vyvíjet ve vlastní režii.
Co když nějaká další projevila taky soukromou iniciativu, bez ohledu na zaslepenost vrchnosti od SLNavy


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 28.05.2010, 16:30:08
Přesně jak říká Murphid. Něco extra nového se neobjeví. DW už představil spider drive a další tehchnologii bez návaznosti na stávající jen tak nevypustí. Základem uvěřitelnosti pokroku v Honorverse bbylo, že DW jen tak neházel zbrusu nové technologie, ale skoro vždy šlo o úpravu stávajících, znamých. Existuje spousta možností, jak nakombinovat ty současné, tak proč ten potenciál nevyužít? Jak už jsem dřív říkal, třesu se, co v tomhle směru vymyslí trio Hemphillová-Forakerová-Simoes...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 28.05.2010, 18:19:49
Zajímavá kombinace, pokud tedy dokáží spolupracovat.
"Megera" Hemphilová: polepšená (určitě ne zcela) revolucionářka a zastánkyně radikálních změn
"Čarodějka" Forrakerová: genius improvizací a důsledného využití stávajících možností až do krajnosti
"Pošuk" Simoes: skutečný vědec, byť poněkud labilní a autor "nových cest" *
   
  *O něm toho vím nejmíň a vzhledem k nedokonalostem mé engliš si ani nejsem jistý tíím "pošukem"


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 28.05.2010, 18:46:23
podle mne nic noveho nebude. nebo spise vysi nez SD je MF(mobile fortress) zatim si DW vystaci z zmnenou vyzbroje.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 28.05.2010, 19:01:04
Ono ještě pořád zůstává dost prostoru na různé kombinace a prolínání taktik i koncepcí.
I s tím co už DW "hodil na stůl" si určitě dokáže pohrát tak aby se žádná bitva nepodobala jiné.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 28.05.2010, 19:09:34
Simoes neni až tak pošuk, jako člověk vskutku naštvaný (a zaslepený bolestí) vůči MA. Jeho bude hnát touha se svým bývalým chlebodárcům co nejbolestivěji pomstít. A ačkoliv byl členem vývoje streak drive (nad čímž nikdo v SEM nepohrdne) určitě poskytne náhled pod poličku ostatních technologií MA. Možná neví, jak ty věci fungují, ale ví co dělají a už to stačí, aby se někdo v nové alianci začal zamýšlet, jakto udělat taky...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 28.05.2010, 19:20:57
Nebo alespoň dodá záchytné body.
"Koumáci" ze SEM i H určitě sledují i jiné linie vývoje než ty hlavní a s takovou pomocí se přinejmenším budou orientovat v tom kam protivník míří.
Fyzikální zákony ve vesmíru DW platí pro obě strany stejně, takže při srovnatelné výchozí pozici se ani jedna nemůže příliš vzdálit té druhé.
Jak je to v praktické aplikaci je už jiná věc ale kdesi to zaznělo: když víš co tak jak už je na dosah.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Dalin 28.05.2010, 20:58:14
No mě se například líbilo to nové graserové torpedo nebo sřela. To by se po aplikaci nejnovějších mantichorských technologii mohlo stát novým hlavním zabijákem lodí (místo stovek střel jen desítky, hmhmhm :))


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: sprinter66 28.05.2010, 22:29:01
Moje engliš není nic moc,ale mám pocit,že v MoH bylo zmiňováno něco o NOVÝCH Soniných hračkách(některá z porad nejvyššího velení?),ikdyž nebylo zmíněno nic konkrétního,takže možná se něčeho dočkáme,ale nemyslím vzhledem ke stavu neexistujících loděnic že by to bylo ve větším měřítku a brzo.
To Mafio Ball:Když se podíváš na vývoj zbraní,tak všechno nové přichází zdokonalením starších koncepcí(myslím ve skutečnosti).Proto bych u DW neočekával,že přijde se zcela novou koncepcí jen tak z čistého nebe.Zatím se držel postupného vývoje od začátku celé série a myslím že pokud by se začaly z čistajasna objevovat zázračné zbraně,celý příběh by se ocitl v béčkové rovině a to určitě nechce ani DW ani my.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 28.05.2010, 22:58:35
Jo jasně. Kontinuita je důležitá.
I když někdy by se něco vynořit mohlo nespadne to z čistého nebe.
Jak jsem si stačil všimnout tak DW zastává názor že plynulá a nepřerušovaná evoluce dojde dál než pokusy o revoluční skoky.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 28.05.2010, 23:40:30
Graserová hlavice?
Když se HH rekreovala na cháronu tak minové pole kolem tvořilo i spousta graserových plošin.
Z toho plyne že se dá sestavit relativně malý emitor i s napájením.
Jak velký/těžký/výkonný nemám potuchy.
Havenské střely jsou sakra velké, třeba by se na ně jeden vešel místo vícenásobné laserové hlavice.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Dalin 29.05.2010, 09:28:13
Graserové hlavice použil Alignment na zničení Mantichorských stanic. Byla tak velká, že mohla být ve střele jen jedna, ale výsledek stál rozhodně za to. Když to dokázali po dlouhém vývoji oni, tak s pár vodítkama by to snad mohli dokázat i kluci a holky z R&D RMN nebo RHN.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 29.05.2010, 09:46:57
otazka je jesi by to mnelo stejnej ucinek i proti lodim. stanice je jen velka sedici kachna.

ja bych navrhoval vzid SD vykuchat strely dat vic paprsku opatrit kulovim stitem a pak to pouzivat k niceni lodi primo v hyper. plus moza by nebylo spatne skusit odpalovat strely jen pomoci uryclovacu..pokud se  emitory papsku daji  natace.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 29.05.2010, 10:58:26
Boje v hyp. by byly něco novýho
Podle mě DW tuhle část dost opomijí
Vzpomínám si na dvě, které popisoval: v K.V.válce a pak Mezi Piráty
Co takhle nějaký "opravdový" melée?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 29.05.2010, 12:00:15
Boj v hyper má jednu obtíž, je těžký soupeře najít. V SVW napadli liďáci konvoj protože číhali na běžné obchodní trase, která se dá odhadnout. A na napadání konvojů mi připadá zbytečné dělat novou třídu. A HAE to bylo podobné liďáci číhali v "bottlenecku" - Senkerských nůžkách, kde loď musí přelétat na gravitorech a zase číhali na obchodní konvoje. Vždy půjde o střetnutí křizňíků proti křižníkům. To, že se střetnou lodě bojové stěny, případně celé flotily je tak malá, že je nulová. Spíš ti celej den budou padat v kasinu jen šestky než že se náhodou v hyper potakají dvě flotily. A ani číhat za hranicí soustavy nemá smysl, protože nemůžeš říct, kudy nepřítel přiletí.

Konstruovat lodě na boj hyper bych viděl maximálně jako nějakou convoy-raider fregatu, DD nebo LA. Ale i tak se nejspíš nestane, protože tím člověk ztrácí loď použitelnou v n-prostoru, což je 99,9% případů...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 29.05.2010, 12:05:01
Jo, pravděpodobnost, statistika...
Jenže v okamžiku kdy bráníš soustavu ke které se má blížit nepřítel tak máš poměrně výrazně zlepšenou šanci odhadnout odkud a jak se objeví.
Mohl bys tam na něj číhat v hyp. -teda jestli není nějak omezená doba kdy tvrdneš na jednom místě.
A asi by to bylo docela obtížný když soustava leží na/ve vlně.
Ale mimo, tedy ve "volném HYPP" by to neměl být zas až takový problém.
Včetně nějakých předsunutých hlídek, maskování...
Navíc nadsvětelná komunikac funguje i tam, ne?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 29.05.2010, 12:22:26
Nevím jestli nadsvětelná komunikace funguje v hyper, ale najít soupeře v hyper může být dost těžké. Samotná podstata hyperprostoru brutálně degraduje výkon senzorů, takže soupeř může proletět jen o kus vedle a ty bys ho neviděl. I proto je obrana soustavy z hyper sebevražda. Stačí, aby soupeř přiletěl jen z trochu jiného směru, než čekáš a rázem se minete a on má volnou cestu do tvé soustavy. Pak ani nepomůže vrátit se do n-prostoru, protože tyhle upravené lodě by tam byly jen cvičné cíle na odstřel.

Taková alegorie by bylo pole kvoumetrového obilí, kde uprostřed je několikametrová mýtina se strašákem. Ty máš bránit strašáka a soupeř se k němu musí dostat. Když stojíš na mýtině, vidíš, když se soupeř vynoří z pole a pak se můžete střetnout na flinty. Když bys ale číhal v poli, máš minimální výhled v porovnání s mítinou. Sice můžeš soupeři dát tvrdě pěstí z blízka (flintu v poli nevyužiješ), ale pokud neproběhne těsně kolem tebe, tak si ho nevšimneš a on má cestu ke strašákovi volnou...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 29.05.2010, 12:32:45
Právě proto ty předsunuté hlídky.
To by nemusely být nijak velké jednotky a mimo vlnu ani HYPP. Třebas LACy.
A asi by byl problém s tím že hlídka sedí na fleku a útočník se může vynořit/objevit s 0.5c z poza dosahu senzorů.
Možná aspoň jako systém včasného varování?
A rozhodit nepřítele v kritické fázi operace jakou je přibližování k cíli kdy záleží na přesném načasování přechodu do klas.prostoru by taky mohlo mít význam.
Jo a jestli FTL funguje tak mě napadla myšlenka hyp.telegrafu s liniíí retranslaček ve vyšších hladinách HYPP. K nim by se signál musel dovést ale pak už by se přenášel jako v dávnověku. Takový ty věže s mávátkáma, ze kterých si viděl na další, kde si to maník přečetl a poslal dál a dál až k cíli.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 29.05.2010, 13:22:33
Tak to bys těch předsunutých hlídek potřeboval stovky, abys pokryl všechna hluchá místa. Spíše ale tisíce, protože je třeba pokrýt kulovitý prostor. Jakmile by se totiž soupeř o takových jednotách dozvěděl, rázem by přestal přecházet na úrovni ekliptiky a udělal to někde jinde. To zaprvé. A zadruhé je to, že ať vymyslíš jakýkoliv způsob předání zprávy, stále to nějakou chvíli trvá. Než se obranné uskupení rozkouká, soupeř stejně už přechází do n-prostoru. A pokud bys chtěl přesunout hlídky dále od soustavy, aby měla obrana víc času, bude potřebovat víc hlídek. A ten počet neroste lineárně, ale kvadraticky. Ve výsledku, celá tonáž, kterou bys vyplýtval na takovýhle škatulata, by se soupeřem zametla i v normálním prostoru...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 29.05.2010, 13:31:11
V alfa hladině je ta prostorová komprese 1:62, tedy pokud si zajistíš "výhled" na 1Lmin tak v reálném prostoru hlídáš 1Lhod.
V tomto prostoru byse mělo dát předejít nepozorvaným přechodům. A i zpráva o složení svazu vetřelců by se veliteli obrany mohla šiknout.
A těch pozorovacích stanovišť -třeba LACů s omezenou výzbrojí- a možná i automatických senzorových stanic vyčleníš jen tolik kolik potřebuješ k pokrytí přístupu k samotné soustavě. Na vzdálenějších pozicích se může potulovat jen to co máš navíc. (Jestli tedy nemáš hodnověrné zprávy nebo intuici)
Jediná "skutečná" loď by pak byla ta co donese zprávu do n-prostoru.
Co se týče bojových jednotek tak ty by pak mohly skočit za "návštěvníky" pokud by nestihly zareagovat včas. Anebo si počkat než se to "doma" vyvrbí a dostanou pokyny od velitele podle situace.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 29.05.2010, 16:25:37
Jak už někdo konstatoval tak tonáž lodí ve všech kategoriích roste.
Nějak mi tu chybí zástupci lehčích jednotek
Torpédoborce se už "přehouply" přes 100 kt a tudíž nic menšího teď nikdo nestaví.
Jinde jsem špekuloval o fregatách a i někde u DW se mihla zmínka že je lze používat k pomocným úkolům. I když to omezil na druhořadá, třetiřadá a zcela podřadná loďstva.
Mantichora teď má přístup k loděnicím ve slezsku a současně tam potřebuje udržovat poměrně značný počet jednotek. Co takhle kdyby tam začali stavět eskortně hlídkovou protipirátskou třídu fregat? Ano, lepčí by bylo rovnou chrlit torpédoborce ale stačí na takový úkol tamní technologická základna? Navíc nepovažuju za dobrý nápad strčit ex-slezáka do ultramoderní Alianční lodě a poskytnout mu přístup k aktuálně nejpokročilejším technologiím. To by se kopie příruček dostaly do svazu a Messy tak rychle že by to šokovalo i dědu Det.

A ještě menší
Kříženec LACu a kurýrního člunu. Hbitá, levná (cha) a nenápadná lodička. Ideální k přenosu informací za podmínek "plné" války. Pokud se vesmírem míhají stovky nepřátelských lodí s nejrůznějšími záměry tak mi nepřipadá jako dobrý nápad používat k převážení důležitých depeší bezbranný člun. Ztráta klíčových informací a/nebo jejich nedoručení by mohlo prohrát bitvu nebo i válku. Opět -torpédoborce by byly ještě lepčí, ale ty už jsou natolik "vyšperkované" že mi jejich nasazení v téhle roli připadá jako plýtvání.
Navíc u tohohle úkolu je výhoda zrychlení klíčová a lodička o řekněme 35 kt by oproti tří-čtyři krát těžší jednotce měla mít navrch ...neznám aktuální tabulku ale hádám tak o 50-70g.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 29.05.2010, 17:00:25
K tomu druhému - spíše než dozbrojování kurýrního člunu, bych to už viděl jako přidání hypergenerátoru... Jenže i tak, jediná loď LAC třídy zaskočená jakoukoliv větší lodí stejné nebo přibližné kvality nemá šanci. Když už, tak bych nedozbrojoval kurýrní čluny, ale přidal jen moderní maskovací systémy a přízračného jezdce. Kurýrní člun by podle mě neměl šanci proti nikomu butvu vybojovat, ale dokázal by se jim se správnou výbavou schovat...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 29.05.2010, 17:05:53
Jo jenže na několika místech DW popisuje jak stísněný je prostor v kur.člunu.
čili abys to tam nacpal tak ho musíš o ždibec zvětšit.
A tím ozbrojením nemyslím nainstalovat osový graser ale laserové PDS a protistřely -nejspíš v jednorázových výmetnicích.
Spolu se systémy REB by to korvetám mělo umožnit přežít na tak dlouho než uniknou z dostřelu.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 29.05.2010, 17:18:01
Souhlasím. Nijak netvrdím, že by se nezvětšovalo. Naopak souhlasím, že doplnění obranných možností na úkor trochu hmotnosti je jen dobře. Ale chce to nepřehnat. Můžeš počítat, že výsledek této úpravy přežije střetnutí s malou hlídkou z DD/LA, ale nemůžeš se snažit postavit loď, co přežije zasočení třeba BC. A ani proti RMN-style DD s MDM gondolami bych si na nového kurýra nesázel...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 29.05.2010, 17:29:03
bych si na nového kurýra nesázel...
Vtip je v tom že třeba desetiprocentní šance je lepší než nula. A se senzory na nejvyšší možné úrovni -sakra když je můžou nacpat do sondy na jedno použití tak by jich pár mohlo zbýt i na korvetu, která se je pokusí dovézt zpět- a hlavně posádkou která má výcvik, vybavení a hlavně která uvažuje jako bojová se vyhoupnou nejspíš i výš.
Samozřejmě pokud vlítne do léčky tak nějaké zbraně jen zvýší celkovou ztrátu financí, kterou bude třeba na admiralitě odfajfknout.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Caba 29.05.2010, 23:01:11
JEdno podotknutí k principu hyperprostorové obrany:
Jste si jistí, že se lodě v různých hladinách H-prostoru vidí? Například si myslím, že kurýrní člun na hranici pásem jóta neuvidí frachťák v nízkých deltách. Prom by počet jednotek nerostl jenom kvadraticky, ale přinejmenším kubicky a spíše ještě mnohem rychleji.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 29.05.2010, 23:07:10
Pokud ti nejde o to někoho najít ale zpozorovat ho dřív než zahájí konečný alfa přechod tak ti ty ostatní hladiny můžou být ukradené.
Samozřejmě, jestli máš možnost tak bys mohl umístit další hlídku "výš" ale základem je ostraha ALFA hladiny.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 29.05.2010, 23:21:01
Ten HYP.telegraf jsem jen nadhodil zcela mimo téma.
Jestli by se něco takového dalo stavět tak za válečných podmínek asi těžko.
A ohledně hlídek -pochopitelně by musely být v dosahu FTL komnikace a rozestupy by vymezoval výkon senzorů.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 30.05.2010, 00:22:51
Téma se jmenuje nové lodě ale já se nedostanu k čerstvým inf. takže jestli se tam někde něco takového naznačovalo tak nemám tucha jakým směrem by se to mohlo vyvíjet.
Napadá mě:
1. pokrokem v konstrukci kompenzátorů setrvačnosti se posune hranice jejich efektivity.
   v příloze "víc jak čest" důkladně objasňoval důvod proč nelze -nebo se nevyplatí- stavět lodě větší než 8.5Mt.
   Vládce vesmíru, Temeraire a i Neporazitelný tuhle mez přesáhly takže něco se muselo změnit
   Protože jsem nikde nenašel vysvětlení přisuzuju tohle "prolomení limitu" právě zdokonalení kompenzátorů
   RMN pokračuje ve vývoji dál a zjevně i RHN už hranici dokázalo překročit, takže bych se nedivil kdyby se v dohledné době tonáž největších jednotek přehoupla přes 10Mt
   Už jsem to kdesi nadhodil takže pokud nedojde k radikální změně koncepce ve výzbroji, výstroji či pohonu tak bych tohoto giganta řadil mezi lodě bojové stěny pod názvem
   Megadreadnought (zkratka MD)
Už vzhledem k proklamovaným dobám stavby -která se v případě prototypu řácky natáhne- se asi nedostane do akce v nejbižších dvou-třech letech.
Leda by ta zmínka o třídě Detwailer kterou jsem někde zachytil patřila k ní.


Název: Re: Nové lodě
Přispěvatel: Mafio Ball 30.05.2010, 00:36:46
Jiné lodě

Co třeba z lodního parku Frontier fleet?
Pohraniční loďstvo podle mě mělo potřebu lodních typů odlišných od těch které používala aliance a haven.
Uvažoval jsem o náplni jejich činnosti, povinostech a omezeních. Většinu z nich by jistě mohly plnit více či méně modifikované "běžné" typy ale efektivnější by bylo nasadit specializované. A jestli jsem dobře pochopil DW v jakémsi komentáři tak efektivita -nebo alespoň její proklamování- se v SL "nosí".
Pár jsem jich "vymyslel"
1.průzkumný křižník
2.Obrněný křižník
3.Obrněná loď
4.hlídková fregata
5.stíhací korveta
6.eskortní křižník
7.posádková obrněná loď (nevím jak to nazvat)
8.poštovní fregata
9.kurýrní korveta


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 30.05.2010, 07:19:32
Fragata je fajn ale naco? FF je dost mocna pokud teda beres FF jako UPPB ze nema potrebu stavet nic mensiho nez kriznik.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 30.05.2010, 09:21:02
To mi připadá jako bys řekl: na co by USArmy potřebovala jeepy když může vyrábět shermany ve velkým.
Za určitých okolností je menší jednotka lepčí než větší.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 30.05.2010, 14:01:13
no spise to je proc usa army ma pouzivat jeepy kdyz muze pouzivat APC.


Název: Re: Nové lodě
Přispěvatel: Mafio Ball 30.05.2010, 18:58:41
Jiné lodě
1.průzkumný křižník
Frontier Navy (nebo FF, ale mě se tohle líbí víc) nemá na starosti jenom pár set SqLY prostoru. Jeho zájmová oblast má pouze vnitřní hranici, vnější vymezena není.
Pokud má mít možnost udržovat si alespoň rámcový přehled o tom, co se na stovkách světů děje tak potřebuje jednotku s akčním rádiem (vytrvalostí) na úrovni křižníků, kterým ale postačí výzbroj třeba slabší než má moderní DD (myšleno ofenz.-obranná by naopak mohla být silnější). Současně ale musí být dostatěčně malá aby její systémy REB/maskování dokázaly loď "skovat" během mise. Přece jen je lepší když nepřítel o nezvaných hostech neví. Zrychlení a aktivní/pasivní obranné prvky potřebuje kdyby se o vetřelci dotyční přece jen dozvěděli a měli nějaké námitky. Vytvalost se hodí: a) k dalekým hloubkovým akcím třeba 500LY od základny. b) dlouhotrvajícímu pozorování c) kradmému přiblížení do soustavy po alfa-přechodu mimo dosah výstražných systémů. Větší tonáž je nutná kvůli prodloužení fungování syst.podp.života. Posádka bude početnější protože na dlouhé akci (půl roku?!) se musí střídat a mít možnost jakési "dovolené" a rekreace. Více-méně symbolická út. výzbroj je tu jen "pro všechny případy", přece je to bojová jednotka.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 30.05.2010, 19:28:08
CLAC nové generace

Původní Minotaurus a jeho o ždibec větší sou-družky i odvozené Covingtony jsou za jistých okolností nevyhovující.
Voliera či jak se CLAC z dílny Forrakerové jmenuje je taky více/méně jednoúčelové plavidlo. (Přeně to Theismann chtěl, ale situace se "trošku" změnila)
Jak vypadají nosiče IANavy nemám potuchy ale ani ty se asi nebudou příliš lišit od manťáckých vzorů. (Andíci se snažili koncepce svých rivalů kopírovat, ne?)
Dokážu si představit několik směrů
1.Velkokapacitní odvozené od SD posledních tříd -kapacita min.250 strojů
    (tím odvozené myslím použití jejich pohonů, všechno ostatní by se asi muselo vymýšlet od nuly)
2.Malé útočné nejspíš velikosti Agamemnonů, Courvoisierů II apod. -kap. max.24 strojů
3.Mateřské základnové/pomocné stavěné na základě nějaké již provozované třídy pom.plavidel -kap.variabiní (dle vel.nosiče, potřeb či možností)
(4. lehké nosiče s kap. do 100 LAC. Ty byly součástí "mého" programu BB(P) již zavrženého)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 30.05.2010, 22:13:29
Průzkumné LAC

Jejich úkoly by zřejmě mohly plnit i "standardní" stroje ale přestavba několika málo kusů by zas až tak náročná nebyla a ani by vyšla tak draho.
Co všechno potřebuje člun k plnění tohohle úkolu? Úkolů: kromě akcí v nepř. prostoru by tu bylo využití pro hlídkování na vzdálených postech nebo mnou "vymyšlené"
hlídky v hyper.
a) vytrvalost
    Čistě energetické potřeby řeší štěpný reaktor, tedy žádná změna
    Výdrž syst.podp.života by musela být navýšena. Tudíž je nutno získat prostor v trupu, nejspíš na úkor zásobníků
    Zvýšení počtu členů posádky. Při dlouhodobé samostatné misi se projeví únava, ponorková nemoc atd. Kromě pouhého přidání kajut/kójí je žádoucí zvýšit konfort.
b) Výkonost senzorů
    Na "frontové" stroje se jistě nemontuje zařízení poslední generace, takže je záhodno jej nainstalovat a popřípadě rozšířit jak výkon a počet čidel tak počítačovou kapacitu na
    zpracování získaných dat.
c) Spojení
    Nejmodernější FTL linky. Jsou určené jak pro předávání údajů tak pro komunikaci/řízení průzkumných sond a plošin
d) Patřičnou "zásobu" externích senzorů
    Protože bude operovat samostatně musí se sondy a plošiny "napěchovat" do zbylého prostoru po zásobnících. K vypuštění těchto prostředků zůstanou zřejmě zachovány alespoň dvě výmetnice s modifikovanými podavači.


Název: Re: Nové lodě
Přispěvatel: Mafio Ball 30.05.2010, 23:13:18
Jiné lodě
8.poštovní fregata
Nerozvážela by pochopitelně poštu i když... Určitě se najde případ kdy informace nesnesou zaznamenání na jakékoliv kopírovatelné médium a bude potřeba je doručit.
V tom případě by ale cestovaly v aktovce připoutané k poslovy.
Ale nejspíš bude potřeba přepravovat nejrůznější úředníky, vyšší či nižší komisaře, vyslance ale také ctihodné podnikatele (schopné si cestu zaplatit).
Těm všem bude chtít FF chtít zaručit bezpečnou cestu i v končinách které tak zcela bezpečné nejsou.
Sice by mohli vypravit "skutečnou" válečnou loď ale to by asi brzo nedělali nic jiného než si hráli na panské kočí a pendlovali mezi systémy.
Spíše než poštovní bych ji tedy považoval za takový dostavník s lehce ozbrojenou posádkou.
Ve vnitřních prostorách by měly být více či méně pohodlné kajuty pro omezený počet cestujícách -tak stovka?.
Posádka by pochopitelně musela být rozšířena o kuchaře, stewardy a další "služebnictvo".
Obranné zbraně, senzory a lehká proti-útočná výzbroj si pochopitelně vyžádá "skutečné" námořníky s patřičným výcvikem.


Název: Re: Nové lodě
Přispěvatel: Mafio Ball 31.05.2010, 00:58:09
Jiné lodě
5.stíhací korveta
O korvetě jsem tu kdesik špekulloval.
Její "stíhací" verze by byla vyzbrojena jen lehkými zbraněmi. Osový laser s ne-zrovna-velkou ráží a pár lehkých střel, nejspíš v jednoranných výmetnicích ala LAC starého typu.
Úkolem není napadat a likvidovat bojové jednotky ale pronásledovat a přinutit k zastavení/návratu civilní lodě.
Třeba pašeráky (kteří neodvedli podíl), podloudníky spolupracující s podzemním hnutím ...
Hlídkové čluny -varianty LAC- by byly nahrané v okamžiku kdy plavidlo skočí do hyper. PK (Pursuit?) by ho mohla honit i pak.
Maximální dosažitelné zrychlení je pro tenhle úkol podstatné. Čili je záhodno pro tento úkol nasadit tak "malou" lodičku jak to jen půjde.
Otázka je: co když pronásledovaný odhodí různé falešné dekle a obšívku a "vybalí" výzbroj podstatně těžší?
To by se rázem prohodili role. Ale takhle může dopadnout kterákoliv jiná jednotka a je jen jedna možnost jak tomu zabránit. Totiž poslat za touhle dvojicí ještě jednu, sledující "dění" s uctivé vzdálenosti. Pak -po vyřazení "stíhačky" no.1- by už zřekmě nezkoušeli vyhrožovat a rovnou by toho hajzlíka osolili naostro.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: edicius 31.05.2010, 13:34:07
Ještě k těm CLAC:
Já si právě myslím, že jako dostačující jsou dva typy:

1) menší lodě podobné třídě Covington s kapacitou 100-130 LAC
2) velké lodě o stejném zrychlení jako SD(P) s kapacitou 200-230 LAC

ad1)
Tvořily by jádro lehkých útočných svazů pro průzkum, napadání nepřátelských soustav menšího významu, pro posílení obrany méně důležitých soustav. Svazy by tvořily divize až eskadra CLAC,  půl až 2 eskadry BC(P), 1 až 4 eskadry CA, 1 až 4 flotily DD. Předností je zachování většího zrychlení oproti bojové stěně, slušná obrana proti střelám, možnost rychle prozkoumat soustavu, při nutnosti možnost prostřílení cesty ven. Svaz by většinou zůstaval na okraji hyperlimitu pouze LAC a DD by prováděli průzkum a napadaní infrastruktury. Složení LAC si představuji na 2:1 pro Shrike+Ferret vs Katana.

ad2)
Jejich úkolem je doprovázem bojovou stěnu, posilovat její obranu, sloužit jako platforma pro LAC. Nesly by Keyhole II aby se mohli podílet i na útočné činnosti flotily, žádné vymetnice střel na palubě, pouze omezená výzbroj graserů ( 30 -50 na celou loď ), počet výmetnic protistřel sejný nebo vyšší než na SD(P). Ke každé eskadře SD(P) by byla přiřazena jedna divize. Složení LAC si představuji na 3:1 pro Katana vs Shrike+Ferret.

P.S.
Jako eskadru počítám 6 lodí po vzoru Mantichory.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 31.05.2010, 13:54:04
Pro ten první úkol mi připadá vhodnější stávající CLAC, pravda.
Ale pak by tu byly ještě akce typu eskorty, "bodových úderů" a průzkumu bojem.
V tom případě by myslím bylo vhodné aby všechny lodě TG měli stejné max. zrychlení.
Značná část akce se totiž může odehrávat ve stylu "nohy na ramena a pryč"
K eskortě mi zase připadá Cov. příliš velký.
A ano, tu velkou bych viděl jako součást uskupení "tlustých" lodí.
Co říkáš na tu 3., tedy základnovou mat. loď?
Vycházím z neblahých zkušeností RMN při první Theis. ofenzívě.
Kromě LAC ztracených v boji přišli mantíci taky o základny, obslužný personál a jistě i napěchované skladiště.
Navíc teď by se hodilo stěhovat peritě LAC do talbotu sakumprásk i s mobilním zázemím.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: edicius 31.05.2010, 15:09:19
Eskorta je role pro DD, CL a CA to bych neměnil. Pro "bodový úder" a průzkum bojem jsou LAC nejvhodnější, tudíž lehké svazy, vypusti LAC utečou do hyperprostoru nechají LAC vyřídit práci a zase se pro ně vrátí. K tomu zrychlení, to LAC mají všeobecně nejvyšší.

K mateřské lodi:
No právě, nové podmínky boje, které existují a budou již nadále existovat, cokoliv co je zastiženo uvnitř systému je prakticky odepsáno pokud to není rychlejší a/nebo dostatečně silné si probojovat cestu ven. Jediná záchrana je odražení nepřátel. Podle mě je mobilní základna nevhodná, příliš nakladná na výstavbu, vysoké udržovací náklady, velká zranitelnost. Jako jedinou výhodu má snad schopnost přepravit všechno naráz ale to není dostačující podle mě.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 31.05.2010, 15:23:05
Eskorta je role pro
Jestli jsem dobře pochopil princip strategie DW tak nejjednušší je číhat na konvoj až v cílové soustavě.
Vem si jak by jinak mohla dopadnout HH v ...(nevím kterém dílu) kdyby jako první vyskočil z hyper ten lehký nosič, vypustil své LACy a čekal na jejich zprávy.
Ty by prošmejdili soustavu a nějaká past by jim jen těžko ušla.
A jestli by "vyčmuchali" léčku tak by je -s těžkým srdcem- mateřská loď nechala napospas osudu a zdrhla varovat zbytek konvoje.
Ale to je asi jen jeden případ.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 31.05.2010, 16:48:38
Pokud bych já čekal nějaký nový typ CLAC, tak něco jako raiderCLAC, či tak. Nosič postavený na BC nebo i menším s +- tuctem LAC. Taková loď by byla ideální pro menší námořnictva jako třeba Torch, kde sedí i k mentalitě Tančírny a obecně asymetrickému boji, kterému čelí. Takovýto nosič by se hodil k nájezům na nechráněné soustavy či soustavy s rozptýlenou obranou...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 31.05.2010, 16:54:54
něco jako raiderCLAC
Navíc mi připadá relatvně snadné nahradit pár LACů výsadkobými raketoplány a
provést v případě příznivé situace i úder na planetu samou. Nebo ji použít v roli evakuačního plavidla -cílem Pochodňářů je osvobozování otroků. Tedy patřičný ubytovací prostor (budou se muset uskrovnit ale těch pár dní to vydrží i kdyby tam měli místo jak v osvětimských barácích, navíc jsou zvyklí že necestují první třídou), dostatečná rezerva (modul?) syst.podp.života a nákladní raketoplány.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 31.05.2010, 17:35:13
Spíš by se LAC dal upravit jako maskovaná platforma pro výsadkové raketoplány. Upřímně, teď nevím, jaká je velikost výsadkového raketoplánu, ale první Shrike měl na zádi hangár se šalupou (či nějakým typem nouzového plavidla). Pokud by se odebrala ofensivní výstroj, nějaký počet mariňáků a jejich raketoplány by to uvezlo. Samotný nosič bych radši do soustavy neposílal, ale mohl by vypustit s normálními LAC i tahle upravená, která by měla dobrou šanci se k planetě proplížit a vysadit mariňáky.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 31.05.2010, 18:04:26
Útok na planetu nebo doknce invze by samozřejmě připadaly v úvahu jen pokud by LACy dokázaly ovládnout vesmírný prostor. Dokonce ani při nejlepší vůli bys nedokázal dostat své komandos -o uprchlících ani nemluvě- z planety kdyby kolem ní kroužily bojové lodě.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 31.05.2010, 18:39:17
Tjn. Stylu Tančírny by ale slušely jakési "revoluční jednotky". Proplížit se k planetě, poslat dolů pár revolučních komandos a rychle sesadit loutkovou vládu (třeba loutky FF)...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 31.05.2010, 18:43:57
Mám pocit že jim v první řadě půjde o "vyzvednutií" svých pobratímů a potrestání otrokářů. Plus nějaké ty kolateralní škody na majetku který patří messanským spolupracovníkům.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 31.05.2010, 21:19:19
otazka je proti cemu budete utocit? proti soustave ktera nema obranu ... par lac? nebo nejakou tu plechovku? jinak Sila lac je v tom ze utoci v skupine a bohuzel prevazne z nulove vzdalenosti. cili jianch potrebujete hodne. uvazovat o nich nasadit v malem poctu na hlidani soustavy je .. ponekud "drsne"

sesadit loutkovou vladu. apro kolik tisic bude mit takovej revolucni prapor? chapejte ze nemuzzete udelat prekvapivi utok. a pokud to bude loutkova vlada FF nemyslite ze bude mit pobliz nejakou lod na obranu?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 31.05.2010, 21:49:03
Pokud by šlo o akci "rychle dovnitř a ještě rychlejc ven" tak by intervence lodi, která se neschovává někde na okraji soustavy byla pouze věcí náhody.
A pokud by dorazila po provedení exekucí tak co? Uprchlíci už jsou naložení, komandos to zvládnou v cukuletu a pak fr... Tedy pochopitelně pokud nepřítel nebude schopen to fr... zarazit.
O revolucích bych raději neuvažoval. Tančírna nemá prostředky jak FF nebo komukoliv jinému zabránit v trestných sankcích. A navést do toho nějaké ubožáky a pak je v tom nechat ... To mi připomíná styl našich slavných partyzánů. Pověsíme starostu, užijem si s jeho dcerou a když zaslechneme rachot Wehrmachtu tak se zdekujeme do lesa. Však ať si němčouři vylejou zlost na nevinejch -a bezbranejch- vesničanech. Je jich tu všude dost.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 31.05.2010, 21:54:25
oto nejde ... nemas jak rychle dovnitr a rychle ven. nemuzes skocit na orbitu ... musis za hyperlimi ta apka dovnitr .a v te dobe o tobe vedi a vedi o tobe uz kdyz parkujes. pak pocitej tak 30-60 minut na pristani .. to uz na tebe budou pripraveni .. pac kazda vlada ma armadu. a ta te zdrzi .. nalozit taky neco zabere .. odlet nahoru .. pocitej dalsi 30 minut. a pak musis k limitu . a to je cca hodiny. ...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 31.05.2010, 22:04:05
Určitě existuje spousta soustav v "držení" FF, kde mají sebevědomě jen pár torpédoborců proti pirátům. Vhledem k tomu, co starý Shriky dokázaly v Hancocku proti bitevním křižníkům v jediný stovce, pevně věřím, že jeden nebo dva tucty moderních Shriků a Ferret by rozsekaly pár torpédoborců či lehkách křižníků. Zvláště pokud by ty DD/LC neměly tušení proti čemu stojí. Pokud by si navíc raider CLAC přivez nějaký flatpack gondoly na trupu, snadno si poradí i s pár LA. Ideálně bych na raider CLAC viděl i osové výmetnice pro MDM (nebo DDM) jako na prvním Minotaurovi. Pro CLAC v boji flotil je takový příspěvek minimální, ale pro boj LAC s lehkými jednotkami to může být vítaná pomoc.

Ta revoluce bylo jen rozvedení myšlenky na přepravu mariňáků LAC... prostě další výsledek nekonečného brainstromingu :D

Teď mě také napadly LAC upravené pro používání střel/sond Mistletoe. Svazáci neznalí přízračného jezdce by dopadli o dost hůř RH v Solonu... Nicméně pokud uvažuji raider CLAC jako výzbroj pro Torch, pochybuji, že by se jim hned do ruky dostalo Mistletoe.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 31.05.2010, 22:07:51
Armáda je bezmocná pokud ovládáš oběžné dráhy.
Jen magor by bránil v únosu "neexistujících" otroků když odvetou by byla šlupka z kinetické střely.
Myslím žes to nepochopil: ten nosič a jeho LACy by buď byly s to soustavu ovládnout -a pak by měli prostor i čas pro svý skopičiny- nebo by zjistili že to nepude a ti co by přežili se nasraní vrátí na nosič a zklamaně se vrátí domů s prázdnou.
Jmelí: A ani ostatní nej technika. Pomáhat torchanům ano ale se vším arsenálem?!


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 31.05.2010, 22:08:54
dobre beru ze mohou byt sebevedomi. ale proc utocit ?:)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 31.05.2010, 22:10:56
ovladnuti obezne drahy nevadi... jen nesmis nic hazet dolu. :) to ti pak SLN nakope zadek. pokud teda nejsi Mantichora ale i v tom pripade jeste nevime jak dopadne ta knizka. :)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 31.05.2010, 22:21:26
Jestli jsem dobře pochopil válečnou theorii ala DW tak pokud ten dole poté co ztratil kontrolu nad vesmírným prostorem odmítne kapitulaci tak bombardování z orbity je možné. Asi bude lepší když se vyhneš městům a taky bych raději měl nějakého svědka který tvůj výklad událostí potvrdí...
Na těžší lodě než LA bych nesázel, takové soustavy asi na vlastní mít nebudou a FF jim moc lodí nepůjčí.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 31.05.2010, 23:58:58
Pokud by si navíc raider CLAC přivez nějaký flatpack gondoly na trupuider CLAC
Víte čemu nerozumím?   :-[
Pro mě bylo záhadou proč se HH aspol děsily když poprvé viděli ten zlepšovák IAN. Podle mě to nejni nic moc. Střely odpálené pomocí výmetnic v gond. musí mít oproti těm z palubních "hlavní" minimální rychlost. Přesto musí urazit stejnou vzdálenost aby mohly zapnout vlastní pohon. Plácnu: střele z palubní výmetnice to trvá 10s, páč má počáteční rychlost 20km/s. Střele z gondoly, která bude mít tak max. 3-4km/s to bude trvat skoro minutu. Pro úvodní salvu prosím, to se loď moc nehýbe ale nemusela by pak po celou tu minutu -a pak další a další- udržovat konstantní rychlost? (Ty čísla můžou být, když nad tím tak přemýšlím až o jedno desetiné místo vedle ale i tak, ne-poměr je stejný.)
Jak to kdosi řekl: to mi hlava nebere.  :-\


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 01.06.2010, 00:45:13
Určitě existuje spousta soustav v "držení" FF
Jsem šťoura: v držení OFS, zřejmě myslíš  :P
Ale vážně.  ;)
Vzpoměl jsem si jak popisovali takovou -zřejmě extrachudou- planetu pod vládou OFS. (Bylo tam něco o vyhynulých emzácích a statečném lordovy, havenských pirátech atd.) Tamní končiny se vyznačovaly úplnou absencí jakýchkoliv lodí FF  ;) a taky je tam zmíněná frekvence příletů lodí: tak jednou za dva, tři měsíce. Tedy jestli si dobře vzpomínám.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 01.06.2010, 01:00:17
pokud si dobře pamatuji, tak ten zlepšovák byl děsivý v tom, že i negondolovým lodím umožňoval silnou palbu a to bez nutnosti táhnout gondoly za sebou. Takhto vybavený anďácký CA by klidně rozsekal tehdejší CA RMN. Podle mě ale existuje rozdíl mezi tehdejším zlepšovákem IAN a flatpack gondolou. IAN víceméně gondolu rozřízla napůl a pak příšroubovala na trup. Vznikly tak něco jako jednoranné externí výmetnice. Flatpack gondola je pravá gondola, co se jen na trupu převáží, ale před odpalem se separuje.

Ten rozdíl není tolik podstatný, protože IAN měla určitě v těch zlepšovácích své DDM (na nic lepšího se tehdy nezmohli) a ty by přeci jen nemohli mísit se SDM z lodních výmetnic, hlavně pak na vzdálenosti, kam SDM nedostřelí. Ale chápu tu otázku. Byla by podstatná ještě před zavedením MDM, kdy se z gondol střílelo jako doplněk normálních salv. Podle mě není ten rozdíl tak markantní. Pokud tam je pomalejší odpal, tak ne o moc a lodní salvy byly pak naprogramování s pár sekund oddálených zážehem, aby to vykompenzovaly. Ale nic drastickýho, jinak bychom kombinované salvy neviděli...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 01.06.2010, 01:06:01
Ty mi nerozumíš. Je rozdíl jestli z gondolové výmetnice vystřelíš uvnitř klínu nebo když ji vlečeš za lodí. V tom prvním případě se musí nejdříve dostat mimo klín do vzdálenosti až dvasta kiláků. V tom druhém jen tak daleko aby se "nespálily" navzájem.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 01.06.2010, 01:14:31
Jo takhle... tak v tom případě, ale stejně platí to, co jsem řekl. IAN v těch gondolách mělo své DDM a ty by určitě používali na větší vzdálenost než pouhé SDM. Pokud by pak boj probíhal na SDM dosah, nebyl by problém ty DDM pohony poslat v rychlejším módu, aby k cíli stejně dorazily společně...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 01.06.2010, 01:24:27
Ještě: CLAC má v docích spoustu místa. Proč něco někam zavěšovat zvenku, když to můžeš strčit tam? Gondola se tam dá nacpat celkem snadno, ne?
Jistě, přijdeš o další LAC, ale začíná se to podobat univerzální jednotce, ten tvůj Raider


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 01.06.2010, 05:05:52
Jednicko co mi to sakra prekazi na vzletove palube.
Kapitane to jsou ty nove delove veze.
Co sakra delaji delove veze na Letadlovce
Rozkaz z veleni, pry pak budeme univerzalnejsi.
A jak budeme startovat?
Nijak. Hangary predelavame na ubikace marinaku.
??@*&^%$#*!!
No pane nechali nam vrtulniky.


Jenom takova vec ... Dopurucuji si zahrat Eve online. (ja uz par let nehraju) a pochopite za kazda lod je takova jaka ma byt.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: IKolincak 01.06.2010, 07:29:14
Na začátku druhé světové války měly letadlové lodi CV-2 USS Lexington a CV-3 USS Saratoga čtyři věže s děly ráže 203 mm pro boj s hladinovými plavidly. Tehdy prostě nikdo nevěřil, že letouny dokážou potápět velké válečné lodi na větší vzdálenost než dostřeli kterákoliv bitevní loď. Velmi záhy byly tyto věže nahrazeny dvouúčelovými kanóny ráže 127 mm. Protože i zcela osifikkované mozky admirálů dělového klubu pochopily, že letadlové lodi a dělostřelcký souboj nejdou moc dohromady. Tak proč se k tomu zase vracet, když už jednou bylo ukázáno, že tudy cesta nevede?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 01.06.2010, 11:47:16
Ony flatpack gondoly se na trupu převážejí, protože to je nevyužité místo a nijak nepřekáží lodní funkčnosti. Naopak uvnitř by blokovaly doky pro LAC. Přoč něco nečím nahrazovat, když si to můžu zadarmo napíchnout na trup?

IKolincak - pokud narážíš na můj návrh udělat osové výmetnice/přísavné gondoly na raider CLAC: Plně souhlasím s tvou logikou pro velké CLAC a střety celých flotil. Jenže RCLAC by napadalo soustavy bráněné jen malými jednotkami. S pár torpédoborci SL si 12 LAC určitě poradí, ale když by tam byl těžší soupeř na hranici únosnosti, mohl by RCLAC podpořit své LAC palbou z dálky. Vzhledem k tomu, že soupeř nemá MDM, byl by v bezpečí a loď o velikosti +- BC dokáže vytáhnout víc zrychlení než malé lodě SL.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 01.06.2010, 12:36:48
Moc hrajes space wolves :) jinak v eve jsme zasadne pouzival drony takze k lac mam slabost. dalsi vec to co navrhujes je vlastgne piratska barka.

mozna  to bude tim, ze vecina znas tady operuje z plnohodnotnejma lodma a flotilama.

btv mas tu nekde plnou specifikaci  te piratske lodi?

ted mi doslo pokud minis utocit jen na snadne cile .. naco lac? staci ti jen par pinas navic a prostor na marinaky. myslim na te plechovce ci cemu se to ma blizit.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 01.06.2010, 15:47:51
Space wolves ani Eve jsem nehrál :). Jen vycházim z něčeho,co jednou někdo plácnul na fórech DW.

Tady nejde ani tak o loď pro velké hráče. RMN by klidně na útok na takhle slabou soustavu poslalo pár vlastních plechovek nebo jeden velký CLAC. Spíš jde o nosič pro malé hráče, především pro Torch, která čelí asymetrické válce. Nemůže vést plný frontální útok velkýma loděma, takže se musí spoléhat na malé záškodnické akce (pirátské je silné slovo - když jsi s druhou stranou ve válce, tak máš plné právo odstřelovat jim slabě vyzbrojené jednotky a napadat jejich obchod). Jak jsem již poznamenal, takovéto útoky LAC ze zálohy sedí mentalitě Tančírny...

Specifikace toho opravdu nemám, protože jde jen o představu v mé hlavě: 12 LAC na nosiči, který je zvládne pobrat a bude mít ještě tochu místa na bocích, řekl bych +- velikost BC; několik osových výmetnic MDM, cca 3-5; nějaké ty výmetnice protistřel a PDLC na bocích (musí se počítat, že tuhle loď nebude krýt flotila - pokud by se nějaká plechovka dostala k výstřelu na RCLAC, měl by být schopen se obránit); pokud by se našlo místo, tak ještě pár laserů/lehkách graserů na bocích proti LAC; flatpack gondoly na trupu.

Otázka samozřejmě je, zda by Torch dostal od SEM technickou podporu na stavbu něčeho takového. Před OB bych řekl, že by si to mohli nechat postavit v Mantichoře, ale teď by se museli poohlédnout jinde. Řekl bych třeba Erewhon. Jeho úroveň je +- Bittercup éry, takže rozšíření technické základny by nemuselo být těžké a myslím, že po uzavření spojenectví s Havenem (a náležitými přesuny technologií) by RMN nevidělo problém poskytnout technologii i Erewhonu. Možná ne frontovou, ale i pár let stará by dokázala umožnit konstrukci RCLAC...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 01.06.2010, 15:56:15
otazka je co planuje Mesa a sol. pokud by nedoslo na OB tak bych rekl ze na obranu polanety by jim mohly havenane nebo mantaci poskytnout lode. na zaskodnicke akce. a bohuzel v podstate nevidim rozdil mezi piratem a korzarem. si stale myslim ze by jim stacila fregatka. no a pak potrebujes cas na postaveni a nevime jesi mesa ho poskytne :) 


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 01.06.2010, 19:22:25
Pirátství je, že napadáš obchodní lodě či jiiné lodě za účelem zisku z vlastních osobních důvodů. Korzárství je, že k tomu máš papír od nějakého státu a sloužíš tak jako jeho "dobrovolná jednotka". Pokud se korzár nechová nějak brutálně (tj vraždění, znásilňování a pod.), to nejhorší, co ho při chycení může potkat, je předání zpět státu, který mu ten papír vydal. V HH je korzárství formálně uznávané, ačkoliv obchodní mocnosi jako SEM tlačí na jeho ilegalizaci. Například ve Slezsku totiž slouží ve většině případů jako propustky pro piráty, kteří na oplátku odvádí trochu zisku konkrétním guvernérům. Resp. sloužilo, protože Sarnow určitě ve Slezsku teď udělal vítr...

To, o čem jsem mluvil já u využití RCLAC pro Torch by byly regulérní vojesnké akce. Pokud někomu vyhlásíš válku, získává právo napadnout jakoukoliv loď pod jeho vlajkou, i obchodní. Samozřejmě nemáš právo je hned odstřelit, ale máš plné právo je vyzvat k opuštění lodi či vzdání se. Pokud to neudělají, můžeš i střílet. Vždyť takhle zničilo RHN (samozřejmě po patřičné výzvě k opuštění lodi a jejím uposlechnutí) 2 nákladní lodě při náletu na Alizon/Zanzibar, které se tam náhodou připletly.

Mým prvním úmyslem bylo útočit s RCLAC na slabé obrané síly FF/SDF v okrajových soustavách a tak je pomalu oždibovat. Po tuctu takhle úspěšně napadených soustav by počet zničených lodí mohl být kolem stovky, což je číslo, kterého si musí někdo všimnout. Samozřejmě by se tak dal napadat i obchod. Stačí po zničení obranných sil pár dní/týdnů číhat s LAC na příletových trasách a když se přivalí větší posily, LAC se maskované odkradou k RCLAC a zmizí domů...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 01.06.2010, 19:34:47
dal DW nekde seznam nebo cislo kolik je obsazenejch svetu?

dalsi vec .. navrhuji aby pirati se organizovali .. obsadili nejakou planetu .. pak vyhlasili protektorat Tortuga a nasledne vyhlasili valku vsem soucasnym hvezdnym statum :)

proste kazdej rozumnej pirat si opatri licenci :)

dalsi otazka by byla jak dlouho by trvali akce Tancirny nez by se SLN nastvalo a jelo to tam spacifikovat? nebo spise UPB. :)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 01.06.2010, 20:30:53
Pokud někde DW psal celkový počet obsazených světů/populaci, tak už si nepamatuji. Někde v ToF, tuším že psal, že SL má 1700 planet a 3 biliony lidí (bez protektorátů).

Problém s "Tortugou" by byl, že pokud bys dělal pirátství pod vlajkou téhle planety, brzy by ti na dveře soustavy klepala trestná výprava. A byla by i legální, protože jakmile vyhlásíš válku někomu, on je automaticky ve válečném stavu s tebou. Klidně by ta výprava mohla být i mantichorská, vzhledem k tomu, jak velkou mají flotilu. A vzhledem i k tomu, jak RMN nerado piráty, nejspíš by tě po vyhlášení války navštívili i tak...

Pokud by Torch ořezávala okrajové soustavy a RMN jelo s kavalérií po hlavních světech (není moc jiných scénářů, kdy by Torch vyhlásil válku nezávisle na SEM/RH), poslední co FF potebuje je posílat výpravy stovky světelných let. A i kdyby, Torch má obrannou smlouvu s Mayou, takže FF či třeba i BF by narazily na nepříjemno obranu Mayských SD(P)...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 01.06.2010, 20:51:28
Torch má obrannou smlouvu s Mayou, takže FF či třeba i BF by narazily na nepříjemno obranu Mayských SD(P)...

ktere neexistuji. jinak proc ne ..  Pochoden ma valku z Mesou a mesa ma dopre vztahy se sluncem cili.....
ikdyz kdyby mesa chtela tak tam vlitne cervi dirou a nadela z Pochodne sekanou...

Dalsi vec je Ze pira t a korzar je to sami ... alespon v mich ocich .. bejt korzar ma sve vyhody ..napriklad muzes kotvit u planet co jim odvadis desatky:)

 


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 01.06.2010, 21:00:55
Musíš počítat s tím že většína "lovců" ti nedá příležitost předložit povolenku.
Bude jim jedno jakou vládu jsi podplatil aby ti propůjčila dekret. Dostaneš na vybranou (když budou v dobré náladě) bezpodmínečnou kapitulaci nebo bezprostřední likvidaci.
Ale nejspíš tě rovnou odbachnou.
Piráti a podobná verbež jsou všeobecně velmi neoblíbení.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 01.06.2010, 22:01:36
dal DW nekde seznam nebo cislo kolik je obsazenejch svetu?
DuHavel mluví o 1700 členských světech SL.
Naproti tomu v ... nevim kde (asi Válka cti) v rozhovoru mezi HH a Henkeovou padne číslo 1700 známých světů

Jestli se tedy ptáš na kolonizované světy.
Pokud máš na mysli soustavy pod správou OFS tak jen že jich má být spousta. stovky?!


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 01.06.2010, 22:13:01
když si to můžu zadarmo napíchnout na trup?
DW se, pokud si můžu troufnout tvrdit snaží "své lodě" udržet kompaktní a s hladkými boky.
Pokud bys měl něco uchyceného zvenku -jak?- a letěl třeba s reakt. motory bez kompenzátorů jen s anigravy (100,200g) neurvalo by se to? Nebude ti to tam překážet třeba při letových operacích? Nezakryješ si "výhled" senzorových soustav? Nebudou zranitelné? Řekl bych, nebude na ně pršet (kdy už to počasí hnusný skončí) ale mám namysli problé se stíněním pproti částicovém a protiradiačním?
A pokud ne, proč zvenku nemontovat "přídavné nádrže" a další věci?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 01.06.2010, 22:22:39
Když nad tím tak přemejším tak velikost BC mi připadá v nejbližší době pro RTNavy jako trochu moc velké sousto- Jestli bys měl doufat v nějaký znatelný efekt kampaně tak by ti jedna nebo dvě lodě nestačily. Nezapomínej že spoustu času strávíš přeletema, vyčkáváním a pod. Tipnul bych si, že by se ti do jedné mise nepodařilo vmáčknout víc jak dvě tři soustavy - tucet do roka jestli se ti lodička neporouchá, nebo ti ji někdo neposmrká.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 01.06.2010, 22:51:27
Chápu že esTorchanům (?!) nelíbí nespravedlnost a nemají rádi OFS a le jejich ambice budou zaměřeny proti mesanským podnikům. Hlávním cílem bude osvobozování otroků pomsta.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 02.06.2010, 04:29:01
na boku to jasne prekazi senzorum.. proto se to lepi dolu.Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 02.06.2010, 11:56:07
Takový nejistý dloubanec: kdyby to bylo tak výhodné proč teda vozt LAC v docích?
Já si zkouším vybavit jestli pole kompenzátorů setrvačnosti zasahuje i mimo trup lodi. Jestli ne tak bys měl při manévrech s vyšším zrychlením docela problém udržet cokoliv na místě.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 02.06.2010, 12:13:37
neni nutne.. viz Cest kralovny;) tydoky jsou taqm primarne pro obsluhu a udrzbu


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 02.06.2010, 12:35:34
A gondoly nijak zvlášť opečovávat nemusíš, pravda.
Tudíž můžeš vlastně udělat gondolonosnou loď z čehokoliv co to zvládne naložit. Myslím když máš rezervu v síle klínu oproti stávající tonáži. A to by měla mít většina jednotek s vojenským pohonem.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 02.06.2010, 13:48:44
to ne ale vystaveni "povetrnostnim" podminkam udela svy


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 02.06.2010, 14:02:55
Ale tam se jim jeden masadský LAC posral, když se nějaká součástka uvolnila a prolítla skrs naskrs celým trupem.
Tažný paprsek by musel dlouhou dobu držet celou gondolu "pokupě". A těch paprsků bys potřeboval hafl, aby to mělo význam.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 02.06.2010, 14:20:59
že tudy cesta nevede?
Dokázáno pro "mokré" námořnictvo. Pokud máš těch lodí málo, tak by bylo žádoucí aby byly co nejuniverzálnější.
CLAC ala mant. potřebuje palubní výzbroj maximálně na sebeobranu. To kdyby se k nim nějakým způsobem dostal houf lehčích jednotek. Hádám že 4-6 DDM výmetnic jim musí stačit.
Dokážu si představit scénář kdy na uskupení CLACů který se drží v pozadí a poslalo svý palubní stroje na podporu hlavních sil zaútočí eskadra BC. Pokud se drží za hranicí HYPlimitu tak to je ještě dobrý. Ale i tak: když se co nejblíž vynoří smečka lodí tak se dostaneš do přestřelky ať chceš nebo ne. Doprovod sice bude dělat co může ale v melée se přihoděj věci nečekaný. Takže ještě ty grasery, co kdyby.
R-CLAC RTNavy je úplně v jiné situaci. Jeho doprovod -pokud vůbec nějaký bude mít- se omezí na jednu dvě ne zrovna velké jednotky. LACy budou v akci (možná ne všechny ale většina) a rezerva palebné síly se mu hodí.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 02.06.2010, 15:01:25
klicova vec je co znim:)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 02.06.2010, 15:12:26
Co proklamovali Pochodňáři při svém "zakládání"?
Jít po messanských podnicích, osvobozovat otroky, ničit jejich majetek atd.
Jistě, oproti "velkým věcem" je to slabota ale oni si nějak moc nemůžou vyskakovat. Tlouct přímo SL je trochu moc i na fanatiky z tančírny. Nějaké akce v Pohraničí ale určitě podnikat budou, otázka jak otevřeně.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 02.06.2010, 15:20:51
klicova vec je co znim:)
Přesto všehno své agresivní založení nebudou muset na Pochodni začít taky myslet na obranu?
Messané můžou kdykoliv znovu udeřit a tentokrát větší silou. Spoléhat se na pomoc a ochranu spojenců je dlouhodobě nežádoucí. Nehledě na to že dotyční spojenci můžou mít co nevidět potíže "doma".


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 02.06.2010, 15:48:44
momentalne mam obavy, ze ne maji dost casu.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 02.06.2010, 15:52:44
Myslíš po té nezrovnavydařené návštěvě ex-liďáků?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: sprinter66 02.06.2010, 18:22:22
Kompenzátor působí uvnitř klínu.Vše co dostaneš dovnitř tě neomezuje ve zrychlení.
Problém Masadského zničeného LACčka byl právě proto že bylo vlečeno mimo klín,kde již komp. nepůsobil.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 02.06.2010, 18:29:57
Takže teoreticky -kdyby k tomu byl důvod- bys mohl připevnit k SD třebas torpédoborec a nést si ho?
Jen pro ilustraci.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 02.06.2010, 19:33:48
podle mne otazka spociva v tom kolik taznych paprsku je potreba na pokryti toho torpedoborce:)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 02.06.2010, 19:43:18
Spousta. Ale někde v knížkách se stala nehoda a jeden torp. táhnul druhý -posádka to přežila. SD by mělo mít paprsků mít plno.
Při tom masadském extempore na jeden LAC potřebovali tři.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 02.06.2010, 19:58:56
skoda ze neni nejakej soft na mixovani dilu do lodi :) bych si taky skusil nacrtnout lod :)
takze moje imaginarni lod ma 2 doky pro lac . dalsi dve lac jsou v docking bay. dva jsou kuli symetrii :) vychazim z toho. ze doly na lac budu pouzivat jen k udrzbe.. Lac budou jen jako doprovodne lode. Lod bude stavena na rychlost a elektronicky boj. soucasti vybaveni budou i pinasy a marinaci. Co se vejde:)
 


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 02.06.2010, 20:04:03
To by bylo nějak moc snadný, ty naše představy.
Přece by se mantící (DW) nenamáhali s konstrukcí CLACů a různých transportérů kdyby to bylo takhle jednoduché.
Myslím že jsme nějakej omezující faktor přehlídli.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 02.06.2010, 21:08:43
jj neco jako fitovani v eve .. lod ma sice dost mista na zbranove moduly.. bohuzel reaktor to neutahne :)

proste mi slo oto, vezmu klasickou nejakou tridu .. a zacnu ji mnenit .. koik vymetnic musim obetovat na 1 lac dok? a tak podobne.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 02.06.2010, 21:10:41
Podle mě má pole kompenzátoru setrvačnosti jakýsi bublinový tvar daný pozicí gravitorových prstenců. Proto také tva lodí. A pak si myslím, že DD by byl daleko za hanicí dodatečné nosnosti klínu i pro SD.

Jinak pro lodě s LAC by limitujícím faktorem mohlo být to, že doky pro LAC znamenají značnou nutnost změnu vnitřních prostorů lodi. A potom, dok pro LAC zůstane stejně velký, takže čim menší loď s dokem LAC, tím větší nárok na vnitřní uspořádání. Další věcí je použitelnost takové konstrukce. Pokud by to byl vskutku hybrid, tak dosáhne malé účinosti v obou případech. Hlavně z hlediska standardní výzbroje by byl značně omezen. On ten RCLAC není tak hybrid, jako spíš nosič s omezenou možností se bránit proti LAC nebo 1-2 plechovkám. Ale ani tam se nedá počítat, že když na něj vyskočí divize LA nebo jeden BC (a LAC budou pryč), tak že to přežije bez škrábance.

Vždy se člověk musí zamyslet nad použitelností v kategorii lodí stejné tonáže. Klidně bych mohl navrhnout LA/LC, který bude mít v záďové hlavě dok s jedním LAC, ale použitelnost takovéto platformy značně zaostává za běžnou lodí této tonáže...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 02.06.2010, 21:14:17
Honor  na piratskem lovu pouzivala asi 4 lac jenze zde se predpokladalo ze pujdou proti piratovi.  tak mne napada sejmulit y lac v cele knize vubec neco?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 02.06.2010, 21:26:55
Hlídali Marsh když se vracela, zachránili ji krk když dostala tu nakládačku u selkirku ale že by doopravdy bojovaly to si nevzpomínám.
Na druhou stranu když později i Saint-Just mohl tvrdit že manťácké LAC ve slezsku nejsou nic moc tak je asi museli vidět v akci jeho "pozorovatelé".


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 02.06.2010, 21:39:04
Pokud by to byl vskutku hybrid
Ehm... Kdo vlastně řekl že by to měl být  hybrid?
Já jen něco nadhodil o možnosti nacpat do jednoho-dvou doků gondoly pokud bude potřebovat dodatečmou palebnou sílu. Jestli RCLAC disponuje potřebným systémem řízení palby tak žádné další změny nejsou třeba. A tenhle "náklad" by nebyl standardem. Jen když by pro něj měli uplatnění. Stejně jako pro další variantu s komandos, jejich vyloďovacími inštrumenty nebo ubytovacími zařízeními pro uprchlíky. Prostě modulová konstrukce. Nebude sebou vláčet LACy když bude potřeba čelit větším lodím. A naopak při útoku zpoza HYPlimitu, kdy se střet nepředpokládá by mu tucet gondol zbytečně zabíral místo.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 02.06.2010, 23:27:31
Já měl spíš na mysli ten návrh se 2 (nebo byly 4?) doky pro LAC a zbytek dovyzbrojit...

BTW teď mě napadlo - LAC znamená Light attack craft. Zaujalo mě slovo "light". Ono existuje i "Heavy" attack craft? Že by nějaká Fregata či DD neschopná letu v hyper?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 02.06.2010, 23:33:39
Četl jsem na tohle téma cosik od DW, reakce na něco z diskuse.
Rozmetal ten nápad na kusy. Byť mám dojem že stále nebere v potaz situaci mimo centrum událostí.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Caba 03.06.2010, 02:48:12
Jestli můžu, tak vaše RCLAC by jako nosič dost dobře fungovat mohlo, ale po instalaci doků by mu na bocích nezbylo místo pro kontrolní linky telemetrie, takže i kdyby bylo kam (Nezapomínejte, že flat packy se lepí na trup, ale toho mezi doky pro LAC nebude dost, i normální lodě si gondolami většinou zakryjí senzory) na to aby takovou salvu zvládlo. Museli byste telemetrii instalovat na čelo neo záď a střílet čelem k nepříteli. To by vás navíc kvůli požadavkům na komunikaci a dodatečnou senzor suite připravilo vpodstatě o celou útočnou výzbroj (proč dodatečnou senzor suite? kvůli dodatečným PD hnízdům. MUSÍTE u lodě kterou stavíte, počítat s tím, že nepřítel umí to co vy abyste potom nebyli ošklivě překvapení). Dále si uvědomte, že doky samotné jsou minimální investice. Většinu nutného prostoru vám bude zabírat logistika LAC - sklady náhradních dílů, nemocnice (ta bude sakra větší protože LAC sami jí nemají), alespoň nějaké přídavné ubytovací kapacity pro záložní posádky, sklady munice... je toho hodně a BC je podle mě na hraně toho aby to utáhl krátkodobě. Na dlouhodobé operace by se jeho účinná síla podle mého mínění postupně snižovala, protože narozdíl od dreadnaught-sized CLAC nebude mít místo na pořádnou dílnu a bude muset náhradní díly vozit a tudíž ne vždy bude mít všechno.
Podle mého mínění je to proveditelná platforma pokud k ní máte základny, které jí zajistí logistiku v dlouhodobém měřítku. Torch má sice slušnou vesmírnou stanici, ale ta by na něco takového vyžadovala přinejmenším přestavbu.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 03.06.2010, 03:06:44
Takže jenom nosič, jednoůčelový a zcela neuniverzální?
Takové zklamání !
Ale k tomu původnímu účelu, totiž úderům pomocí LAC vypouštěných z velké vzdálenosti proti lehce chráněným -nebo zcela nechráněným- soustavám se snad hodí.
Pak nadhodím další nápad. Doky pro LAC jsou pěkné ale co takhle je všechny nacpat do jednoh velkýho "hangáru". Teda vlastně dvou, symetrie...
Komplikovalo by to údržbu, bylo by nepohodlné ale ušetřila by se tím spousta místa, ne?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 03.06.2010, 05:08:57
nevim podlem mne lac nepotrebuji nemocnici :) je fakt ze HH pouzivala predelane nakladni lode a tam je mista habadej.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 03.06.2010, 05:43:22
Krátkodobě by se to dalo zvládnout s dokovou lodí. Ale už jedna jednotka téhle třídy bude podle mě mimo rozpočet, jaký bych u RTNavy předpokládal.
Nemám představu kolik miliard by to stálo ale každopádně by si na ni museli půjčit. Těžko by jim je manTáci darovali. Nebo Erewhon když na to přijde.
A jedna loď je vpodsatě na nic. To je jako by si AČR koupila jeden F22. (na víc bychom si stejně nenašetřili).


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 03.06.2010, 06:03:13
Já měl v tom svém veledílku pidi-CLACy o tonáži necelých 250kt. V podstaě to byl jen transportér čtveřice člunů, který představovaly jedinej ofenzivní element. Loď už pak nesla výhradně obranou výzbroj.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 03.06.2010, 06:21:27
co je dokova lod?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 03.06.2010, 11:39:10
Měl jsem na mysli něco jako opravárenskou, údržbářskou loď a současně myslel na doky/hangáry. Tak se mi to trochu pomíchalo.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 03.06.2010, 14:25:11
existuje i "Heavy" attack craft?
Napadlo mě že pokud definuješ/přeložíš craft ala DW coby válečné plavidlo neschopné HYPletu tak pevnosti patří do téhle kategorie taky. Sice "superheavy" ale jestli tam není nějaké vymezení...
Ale taky jsem o tom přemýšlel, jen z trochu jiného pohledu. V tom "mém" příb. jsou používány pro vyztužení systémové obrany chudičkých světů. Nejsou tak drahé ani složité, posádka nepotřebuje pokročilou navigaci apod. Současně si tím dodavatel zajistí že s těmahle "craftama" se nebudou courat po okolí a tropit vylomeniny. Což by s HYPP lodí stejné velikosti mohli.
Velikost mnou používanejch "C" je různá. Od miniLACů -hlídkových člunů- až po pětimegatunové monstra v roli monitorů, tvořících hlavní součást obraného uskupení.
Takovéhle SDF má dostatečnou sílu k odražení pirátských nájezdů a komplikuje i napadení námořnictvu "odvedle" s obdobnou úrovní. Současně neumožní realizovat jakékoliv expanzivní nápady. A pro "skutečné" loďstvo není zas až takovou překážkou.
I když..


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 03.06.2010, 17:47:02
To skoro zavani "kapesnim kriznikem" jia jinak mnel nutkani prekladat LAC jako Light Attack Cruiser :_


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 03.06.2010, 17:50:14
Tak tomu "nutkání" odolávej. Křižník je odvozený od "křižovati" a to LAC jaksi nemůže.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 03.06.2010, 18:39:46
Ono by i pro některé soustavy, co nemají zájem vystrkovat nos ven, bylo logické postavit lodě neschopné letu v hyper. Přeci jen tak pak ušetří nějaký prostor, který můžou využít výzbrojí. A u malých lodí to nemusí být zanedbatelný prostor. Stačí srovnat moderní LAC a kurýrní člun...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 03.06.2010, 18:48:45
bylo logické postavit lodě neschopné letu v hyper
A taky ty finanční úspory, na ně nezapomínej!
Nemají neomezené zdroje jako někdo a komponenty nutné k HYPletu bych typoval jako sakra drahé. Dokonce si vzpomínám že DW se o ceně mod.Alfa-uzlů zmiňoval. Taky ti odpadnou náklady na výcvik specialistů pro jejich obsluhu, hypernavigátory...
A ještě jedna věc: viděl bych je jako snadněji "postavitelné" s omezenou tech.základnou. Zbraně, senzory a pod. bys mohl koupit u renomovaných výrobců. Stejně jako třeba zaplatíš osvědčené kanceláři za plány dle tvých požadavků -a možností.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 03.06.2010, 18:52:54
no jedna soustava v hvezdokupe mnela jen 3 LAC.. to same pred aliancni graison .. tam sice mohli do hyper . .ale take mnely jednotky hlavne na pohyb v soustave.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 03.06.2010, 19:05:10
I ta hypotetická chudá soustava by nějaký opravdový HYPPbojový lodě potřebovala. Teda pokud by starost o bezpečnost brala vážně. Kdesi jsem se o tom rozepisoval.
Ale nebyly by apriory určeny pro obranu/ochranu teritoriálního prostoru.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 03.06.2010, 19:26:08
Prave zene ... pokud je chuda .. vem si CR taky by chom chteli vselijake davky .. bohuzel nato nemame.. cili i ta chuda soustava .nemusi mit prostredky ani na komunikacni satelit. to ze by chtal mit stovky SD je jian vec


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 03.06.2010, 19:30:22
Pamatuj na "měřítko".
I my -tada naše vláda- sehnala prachy na Gripeny, pandury a kdoví co dalšího. A to tu kolem žádný piráty nemáme. A ani souseda, kterej by nás chtěl okupovat.
Najde se nějakej takovej národ, pošlu klidně pozvánku! Prosím!!!


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 03.06.2010, 19:33:23
Okupovat ne . ale valcime :)  proste neverim ze nekdo pujci planete. mne uz ten system rozpoctovejch schodku prijde dost divnej. jiank jak nechce okupovat .. zijeme na planete kde existuje nejstrasnjesi tvor v vesmiru,. :)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 03.06.2010, 19:37:13
zijeme na planete kde existuje nejstrasnjesi tvor v vesmiru,. :)
Pavouk?! :o


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 03.06.2010, 21:24:23
zijeme na planete kde existuje nejstrasnjesi tvor v vesmiru,. :)
Pavouk?! :o

Second that!

Btw, předalianční Grayson měl hypercapable lodě, protože byl v konfliktu s Masadou. A chápu, že pro některé soustavy může být problém dostat do vesmíru víc než 3-4 LAC, nicméně soustava na úrovni vyšší než takto chudá, ale stále nižší než aby si mohla dovolit pouštět se do mezihvězdného obchodu, by si mohla usmyslet, že když nechcem ven, tak tam nemusíme a na hypergenerátory se vykašlat...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 03.06.2010, 21:29:41
Já ve svým příb. jednu takovou mám...
Promýšlel jsem to a zjistil že jediná korzárská kocábka by jim mohla vyhlásit blokádu.
Čili alespoň něco potřebuješ. Leda bys vsadil na úplnou izolaci -a to by bez silného patrona nedopadlo dobře.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 04.06.2010, 04:26:27
NEne mnel jsme na mysli neco horsiho nez pavouk. :) ikdyz uznavam ze pavouku jetam taky hodne:)

Korzarska .. blokada.. myslite ze by si toho takova planeta vubec vsimla?

Nase planeta ma taky blokadu a nikdomu znas to dotedka nevadi.

jinak neprijde vam obcas mezihvezdne piratstvi jako ulet? kde nato vzali?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: IKolincak 04.06.2010, 06:36:17
Jo, to jednou zkoušeli v lodnýnské ZOO. Měli tam klec s nápisem "Nejstrašnějí šelma na Zemi" a když se tam člověk podíval, bylo tam pouze zrcadlo. Takže jak se cítíte jeko nejstrašnější šelmy na Zemi?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 04.06.2010, 07:31:59
vyhybam se zrcadlum


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: IKolincak 04.06.2010, 10:08:14
Proč? Přirozeností šelem je lovit a zabíjet, často i vlastní druh. Takže proč se vyhýbat zrcadlům. Prostě patřím k k x miliardám nejstrašnějších šelem na této planetě.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 04.06.2010, 10:22:57
A zní to hrdě. Tak tochu jako "dávejte si bacha, zmetci" . Johoho. Může šelma vyhubit svůj vlastní druh? Když jsme na vrcholu potravinového řetězce...
Detwailer je upgrade homo sapiens, podobně jako HH a spousta dalších postav. Obyčejný lidičky -jestli tam nějaký zbyly- by se měli cítit ohrožený.
Ne vlastně nezbyli. I prlolong je gen. modifikace.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 04.06.2010, 10:28:41
jo beru jen matka rika ze jesi rozbiju i tohle zrcadloo taak ...

no uz nekolik let nefunguje prirozeny chod prurody. (lekarstvi a tak) a ano clovek je schopen bez mrknuti oka vyhubit sam sebe. coz by mi ani nevadilo jen ty skody v ekosystemu.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 04.06.2010, 10:33:04
Jo když odchazíš -Kamkoliv-měl bys po sobě uklidit.
Ale co, třeba by pak dorazila eskadra andělů či cherubínů, porovnala situaci s původním projektem Země OO1A a dali by to do kupy.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: IKolincak 04.06.2010, 10:55:59
Promiň, ale má důvěra v boží zásahy je velmi, ale opravdu velmi omezená. Protože jinak by tu lidstvo snad ani nemohlo být. Ale nejsme tak trochu mimo? (Off topic?)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 04.06.2010, 10:59:59
Od pavouků k božím záměrům? Asi trochu jo.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: IKolincak 04.06.2010, 11:04:54
To jsem zrovna nemyslel. Ale tady se to jmenuje nové lodě, ne?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 04.06.2010, 11:13:12
To měl být závěrečným ftípek, ale dobrá.

Piráti.
Potíž s nima je v tom, že za určitých okolností se to řemeslo vyplácí. Není to něco co bych vyděl jako kariéru s vyhlídkou na pohodlný důchod ale pro ty, co na nich parazitujou je ekonomicky výhodné. A to tak že v tomhle byznysu podniká řeada renomovaných společností v SL i jinde. Můžou to být hódně krvavé peníze co stojí třeba za Hauptmanovým majetkem.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 04.06.2010, 11:19:30
Na Haupmana nam nesahej jo to je spravnej chlapik.

Ano uznavam ze se toa si vyplaci. ale kde vzali pocatecni investice? dost tezko cekali na asteroidu a pak seskakali na proletajici lod :)

jinak se omlouvam ano prasime to tu .. co se presunout z tech 3vlaken  do jinaho v off topicu?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 04.06.2010, 11:33:31
Na Haupmana nam nesahej jo to je spravnej chlapik.


Vsadil bys i na jeho předky? Jejich raketový vzestup je obdivuhodný ale za každým "zázrakem" je něco podezřelého.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 04.06.2010, 11:44:23
jo verim ze tvrdou praci a lokty se da dostat daleko. bohuzel na pracei moc nejsem a o loktech nemluvit :)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 04.06.2010, 12:16:39
Korzárská loď
Základnová doková loď (neozbrojená) s parazitními jednotkami.
Popis:Velká ukořistěná nákladní loď dejme tomu o 8Mt. Přestavěná tak aby poskytla dlouhodobé ubytování několika stovkám, možná dvou tisícům lidiček. To by mohlo zabrat tak třetinu (jestli tolik) objemu a tonáže. Další oddíl by byl skladiště -velké a vybavené spoustou všemožných zásob a potřebných náhr. dílů. A třetí prostora obrovská zásoba paliva. Konečně ta poslední -největší- by byl prostorný dok s óbrovskými vraty. V něm si hřadují fregaty a moje oblíbené korvety. Kolik nemám potuchy ale nemusí se tam nacpat všechny naráz. Každopádně tam sedí/leží/visí, údržba na nich pracuje, posádky si lebedí...
Operační postup:Celá loď se po vedlejších pěšinkách (nepozorovaně) přesune do míst s vyšší frekvencí pohybu dopravních lodí. Zůstane dostatečně stranou mimo, někde aby se tam nikoho nenapadlo podívat ani náhodou. Dobře tak náhodou ano. Proto jedna jednotka bude muset držet hlídku. Uvažuju zda je reálné aby "seděla" v HYPP. Měla by odtud "výhled" něco jako ze strážní věže. Upozorňuju že to není nikde poblíž jakékoliv soustavy (tohle tak docela nechápu-až na Těrechkovův bod Midway se vždycky shromaždiště nacházela u hvězdy. Já vím, ochrana uvnitř HYPlimitu ale není totální anonimita mezihvězdného prostoru výhodnější?) Jakmile se "usadí" vyrazí první vlna lodiček na lov.
Poznámka: nesmí se vracet přímou cestou a mohlo by se přijmout další opatření -základna se po odletu přesune a na místě zůstane jen bóje se vzkazem o nové pozici. Než k ní doletí musí se nechat prověřit a identifikovat tou hlídkou. Ta zůstane hlídat jestli kolegu někdo nesledoval.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 04.06.2010, 13:30:56
ty fregaty si musim promyslet. jinak par tisic lidi asi nacpes viz slaveri otazka je co dalsiho. by mne vzajimala co rychlost? je dana jen kompenzatory a typ gravitonu nebo i velikosti?

jinak nebylo by lepsi to mit jen prilepene pod trupem? vykousnout trup


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 04.06.2010, 14:02:29
Pro posádku bych přecejenom zvolil trochu lepší ubytování. Budou tam trávit dlouhý měsíce mimo základnu, takže "konfort" bude nezbytný pro jejich udržení ve formě.
Co se týče týhle lodice tak ta může být tak pomalá jak ji vyrobily. (max 0.5c)
Kompenzátory pro vojenské zrychlení by byly moc náročné a drahé. Navíc zbytečné. (150g)
I pohon může zůstat civilní, není potřeba aby se komplikovaně přestavovala na voj.
Tahle loď se kromě katastrofálního vývoje nebude vystavovat nebezpečí. Pokud se někdy dostane na dostřel něčeho silnějšího než vzduchovka je po ní.
Já bych viděl dlouhodobé nesení deaktivovaných jednotek vně trupu jako dost komplikovanou záležitost. Navíc to by představovalo sakra podstatný zásah do vnitřní konstrukce. A pak takové "ozdůbky" vysící na trupu by vzbuzovaly moc pozornosti.
Dok, nebo hangár je v podstatě velké skladiště. Nadhodím od boku: šířka lodi, dejme tomu 300m. Délka hang.500m. A výška 200. Do takový komnaty by se fregaty o max. 16O metrech délky a 100metrové korvety měly vlézt pohodlně.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 04.06.2010, 14:49:56
Fregaty bych vyděl  jako hlavní nosiče alfa střel a lodě optimalizované pro boj v hyper .


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 04.06.2010, 15:10:42
pokud si ses jistej.  jo a nezapomen na bordel :)  dalsi co potrebujes je dostatek reaktivni hmoty a jidlo :)
po0zornost koho? nezapomen zee vv pristavech jsou celnici :)

jinak nosit pod trupem to mas jako nosic Spartanu v LOGH.

http://en.wikipedia.org/wiki/Legend_of_the_Galactic_Heroes (http://en.wikipedia.org/wiki/Legend_of_the_Galactic_Heroes)

pokud neznas a mnel bys zajem prepalim.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 04.06.2010, 15:22:22
Celním odbavením by tahle loď samozřejmě neprošla. Já měl na mysli při běžném, povšechném pozorování od náhodné patroly.
Bordel netřeba, ve smíšené posádce se nějací podnikatelé v nejstarším řemesle najdou určitě (obojího pohlaví, abych nebyl za sexistu)
A reační hmoty tam mají hafl -přehlídl si jednu část popisu.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 04.06.2010, 17:00:18
neprehlid .. jen jsme si uvedomil ze vubec nema tucha jakou to ma spotrebu :)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 04.06.2010, 17:30:35
Větší než starý UAZ řek bych.
Ale Nádrž o půl Mt by měla stačit.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 04.06.2010, 18:14:38
Mě přjde, že tu v podstatě navrhuješ pirátskou verzi Q lodí. Pokud by měla najaká pirátská banda dost peněz, mohla by nějakou obchodní loď přestavět podobným stylem jako Poutník v HAE neba ta Bachfishova verze z WOH a pak se jen vetřít do konvoje pod záminkou ochrany a v pravý čas oddělat eskortu zevnitř konvoje...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 04.06.2010, 18:24:48
Tentokrát je důležitý rozdíl mezi "pirátský" a "korzárský". Piráti by těžko sehnali patřičné prostředky a zhotovitele kdežto registrovaní korzáři snad jo.
A další věc: jak moc pirátů se shodne aby tahali za jeden provaz?
Taky by to mohla použít přímo nějaká právní entita nebo dokonce vláda, s nedostatkem "skutečných" bojových jednotek.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 04.06.2010, 18:47:04
Proc ne.. proc by se nes chodli. jak rekl nekdo v rozstrilenem kurtu Starfleet, "Hloupi lide ve vesmiru nepreziji". cili proc ne. Viz Tortuga (je fakt, ze tuhle ideu mam z Cerneho korzara):)

rozdil mezi Piratem a korzarem je ze pirat jede na sebe .. korzar na vladu a obvikle neprepadava lode te vlady pro kterou pracuje.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 04.06.2010, 18:53:51
Fakt že piráti moc dlouý život nemají.
A to obvykle je dóbrý.  ;D
Taky je tu fakt že za korzáry se někdo -snad- postaví.
A že je někdy motivuje i něco jiného než zisk.  ;)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 04.06.2010, 18:58:48
jojo treba u Sidemore :)

no ja to nebudu prehanejt a muj "Celnik na volne noze" bude mit jen upravenou plechovku.

jee narazil jsme na tohle

http://www.cs.cmu.edu/~tpope/misc/harrington/nefarious-list/0COVER.HTM


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 04.06.2010, 19:05:04
Já jsem tu "základnovou" loď vymyslel do jednoho konkrétního scénáře ve svým příb.
Bude použitá k blokádě jednoho ne-přátelskýho systému.
A za mejma korzárama stojí magnát z SL s dlouhýma prstama, bohatej a dosti vlivnej.
Rozjel si v Pohraničí -a ještě dál od svazu- celkem slušnej projekt.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 10.06.2010, 20:36:53
Navrhoval už někdo postavit LAC přímo pro stromové kočky? Posádka složená z malých,čtyřrukých,telepatických predátorů,je splněný sen každého velitele CLAC.Vyléčení Nimitze=telepatická vysílačka.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 10.06.2010, 20:51:47
Ne, ale slyšel jsem že uvažují o cvičených blechách. Jsou menší a snášejí vyšší přetížení.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 10.06.2010, 20:54:38
Blechy přímo do střel.Paráda!


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 10.06.2010, 20:56:06
Kočky proč ano a proč ne?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 10.06.2010, 21:03:57
Zatím třeba s psychologických důvodů. Jak by se na kočky dívali lidi odjinud než mant? Považovaly by je za zabijácký zvířata. A těžko je bude chránit nějaká konvence. Většina vesmíru je neuznává jako rozumný druh rovnocenný člověku.
Běda aby se dostali do ruk messanům! Do jejich genetického guláše chybí ještě telepatie.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 10.06.2010, 22:52:09
Omlouvám se.Otázka je.LAC pro kočky...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 11.06.2010, 00:28:27
Ze stejného důvodu jako je pochybné zda se objeví LAC úplně bez posádky.
Mimo jiné taky proto že se DW v tomhle ohledu jeví jako konzervativní.
Člověka musíš pro ovládání a obsluhu člunu hezky dlouho učit, cvičit a připravovat. Jak a kdo by vzdělával kočky?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 11.06.2010, 04:18:33
pevkyne pamneti?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 11.06.2010, 10:00:21
Pořád musíš najít jednu, ktrá zvládne všechno "uložit" aby to mohla předat dál. Teda jednu "instruktorskou posádku.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 11.06.2010, 12:07:55
Obrovská výhoda koček je,že stačí vycvičit,pouze tu jednu jedinou posádku.Kočky mají přece kolektivní pamněť.Hloupé lidi musíš pořád dokola učit stejné věci :P


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 11.06.2010, 12:28:38
Ovšem, pokud by se do toho pustili tak by museli vyrobit úplně nové ovládaání.
A tak nějak pochybuju že by se do toho za současné situace mant. pouštěli.
Navíc menší nároky na ubytovací prostor a podpore života -tedy objemové a hmotnostní úspory- představují jen minimální v poměru k ostatním součástem LACu.
Stálo by to někomu za to? Tedy snad kromě koček samých, které jsou teď po OB poněkud namíchnuté.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 11.06.2010, 12:33:19
Úprava LAC je nejjednoduší.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: sprinter66 11.06.2010, 12:46:33
Nezapomínejte na to kolik koček je.Proti lidem v poměru k celkové populaci velice málo a vzhledem k jejich unikátním schopnostem by bylo velice nedbalé a nelogické nechat je vyhladit v LACéčkách(nejvíce zranitelných bojových plavidlech).Nemyslíte pánové?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 11.06.2010, 12:52:19
Jestli by se k tomu samy rozhodly...
Jakmile je jednou SEM uznává coby rovnoprávný inteligentní druh tak jim musí přiznat i svobodnou vůli.
Ale máš recht, určitě se pro ně najde uplatnění i jinde.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Tyrael 11.06.2010, 12:59:04
sice to zní hrozně zajimavě, ale rozhodně je to nerealný.
Musim říct že kočky jsou sice inteligentní a jejich mentální schopnosti v některých směrech přesahují lidské, ale v jinačích směrech oproti lidem zaloštně pozadu. Kočky nemaj žádné pořádné vzdělání, jo nejspíš by vzládly kupecké počty součty a násobky a nejspíš by měli i dobrou prostorovou představivost a tym asi tak končí všechny výhody koček. Kdybych měl porovnat kočky s člověkem tak je bych řek že je mezi nimi rozdíl jako mezi neandrtálcem a moderním člověkem, jsou inteligentní, ale jejich rozumová výbava z porovnání z lidmy zaostává.
Pokud bych někam měl najít místo ve společnosti pro kočky tak bych hledal nějaké umístění kde bych mohl využívat jejich empatie, přece jenom jim to dáva velký náhled do myšlení lidí, takže by kočky nejspíš zkončily něco jako diplomatičtí nebo psychyatičtí poradci, vzhledem k tomu že kočky maji hodně rádi melé děti tak by mohly zkončit i něco jako vychovatelé nebo něco v tom smyslu.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 11.06.2010, 14:47:35
Záleží na kočkách jestli jsou ochotné bojovat a umírat co nejdřív.Nechci posílat kočky přímo z pralesa rovnou do boje,učení zabere nějaký čas.Úprava LAC a výcvik posádek se mi zdá jako schůdnější cesta,než zařazení koček do lidských posádek velkých lodí.Pokud jsou LAC tak strašně zranitelné co v nich dělají lidi?Počet koček je tvrdě omezen jejich ekologií,ale mají obrovskou reprodukční schopnost pokud mají dost jídla pro koťata.Okamžité uplanění koček je v kontarozvědce,ale to sem nepatří.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 11.06.2010, 14:55:03
prave4 jsme zistil ze jsem neadrtalec .. na kupecke pocty pouzivam kalkulacku.

nebo jeste jinak .. jsou neadrtalci obyvatele amazonskyvch pralesu?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 11.06.2010, 15:20:27
Průmněrný voják ma mít IQ šimpanze,tak co.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 11.06.2010, 15:27:01
Jestli ony ty kočky nejsou inteligentní až moc...
Pak bys je do takové války nedostal ani násilím.
Jak daleko sahá ta jejich "vysílačka"? Třeba by mohly přenášet informace lépe než celý vymakaný FTL


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: edicius 11.06.2010, 15:28:25
Nemyslím jsi, že stromové kočky najdou uplantění kdekoliv na lodích. Nejsou fyzicky schopné zvládnou práci lidí, LAC pro ně by šlo postavit asi ale jak by obsluhovali strojovnu, prováděli bojové opravy atd. Podle mě najdou uplatnění v psychiatrii, u policie, v diplomacii, ve výzvědných službách.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 11.06.2010, 15:34:41
Telepatická vysílačka je určitě v plánu,proč jinak by mrzačil Nimitze.
Lidi taky používají stoje a nástroje,tek to budou kočky dělat stejně a navíc mají 4 ruce,to je můj osobní sen.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 11.06.2010, 15:40:17
Rozhodně jim DW bude muset vymyslet nějaké užitečné a působivé uplatnění. Jinak by tahle část příběhů šla do ztracena.
A u ochranky už v podstatě makají, ne?!


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 11.06.2010, 16:04:08
Já mám za to, že pokud se rozhodnou nasadit "kočičí brance" tak asi ne do přímého boje.
Vzpoměl jsem si na ty indiány co na Pacifickém válčišti pracovali pro USMC coby spojaři.
Taky to byli dobrovolníci.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 11.06.2010, 16:24:57
Byl tu návrh na bojový oblek pro kočky.Kočky jako mariňáci nikomu divné nepřipadaly.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 11.06.2010, 17:52:46
Ony by se musely naučit dokonale ovládat všechny lidské vymyšlenosti. A nejen ovládat ale také jim rozumět.
Jedna věc je, že chápou co dělá pulzer ale mariňák o něm musí vědět víc.
A ještě horší -myšleno složitější- by to měli v kosm.lodích.
Je možné, že by se takový Nimitz už mohl posadit do pilotního křesla pinasy.(s upraveným ovládáním) To ale neznamená že by se dal považovat za pilota.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 11.06.2010, 19:18:36
Kdo ví jak funguje většina věci se kterýma denně pracuje.Kočky ty lodě nebudou stavět.Budou s nima bojovat.Když to zvládli dávkaři ,tak kočky dokáží totéž levou zadní ,koletivní paměť v učení opravdu hodně pomáhá.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 13.06.2010, 11:02:19
Dávkaři to do jisté míry zvládli -ale museli být pod dozorem a ani pak bych jejich výkon nepovažoval za ideální.
A i oni mají jisté základní vzdělání jestli se nepletu -a to co se učí jen navazuje na to co znají.
Kočkám zjevně takovéhle znalosti chybý. Nepřipadá mi, že by se spokojili s vysvětlením které funguje na věřící.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 13.06.2010, 13:14:43
Učit se,učit se,učit se.Kočky jsou uznaný inteligentní druh,když se budou chtít přihlásit do loďstva,tak jim v tom nikdo nemůže zabránit, druhyzmus se tam nepěstuje.Bude klolem toho pěkný tanec,ale co.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 13.06.2010, 13:30:57
Teda abys jim nalil do hlavy to co by potřebovaly... musel bys na to vyčlenit nějaké odporníky a dost času. Na druhou stranu pak by to jedna Pěvkyně mohla naučit libovolný počet Lovců. A ti by pak nastoupily do přijímače, pokračovacího výcviku kurzů atd. Pěkná představa -ale pořád platí co jsem napsal dřív: kočky jako int. druh uznávají jen spřátelené mocnosti. Ostatní je pořád považují za zvířata. Těžko by se mohly odvolávat na Deneb. chartu nebo základní lidská práva.  ;D


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 13.06.2010, 14:20:31
Kdo se bude chovat hnusně ke kočkám ,na lidi hodnější nebude.Matně tuším že i Japonci povolovali domácí zvířata v táborech za 2. světové a ti nebyli vzorem lidskosti.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 13.06.2010, 14:24:58
Oni by se knim nechovali hnusně -nejspíš MA nebo SL- prostě by je likvidovali. Teda kromě těch ktré by potřbovali pro lab.účely.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 13.06.2010, 14:56:43
Kočky jsou dobrovolníci a vědí do čeho jdou,pokud ví že je čeká smrt,tak by se nevzdávaly,když vezmou aspoň jednoho sebou.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 13.06.2010, 15:05:20
Ale bylo by na admiralitě jestli by jim něco takového dovolila. Jestli by váhali v případě obdobný situace u dvounožců tak u koček tuplem. A sami kočičáci si loď nepostaví ani nekoupí, tudíž budou muset poslouchat rozkazy.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 13.06.2010, 16:29:14
Rozkaz je rozkaz.
Máme kočky dobrovolníky,které zvládli výcvik a chtějí bojovat,co s nima dál,každá rukotlapka dobrá.Smíšené posádky asi ne.Problém je zatím mluvé slovo,znakovat v boji je na prd.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 13.06.2010, 16:38:00
Aby vůbec mělo smysl o něčem takovém uvažovat, muselo by těch dobrovolníků být spousta.
Pak by to nejspíš muselo projít  parlamentem a kdoví jestli by se podařilo získat souhlas.
Když už tak už: co takhle udělat nábor na Medůze?! Mají sice míň horních končetin než kočičáci, ale i tak -jedna noha, jedna ruka navíc by jim poskytla výhodu?
Blbost ale jakmile se to změní v jednom případě máš tu precedens a zaděláváš si na mezidruhové konflikty.Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 13.06.2010, 16:41:12
Upřímně si myslím, že boj lodí mezi sebou je mentalitě koček vzdálen víc než dost. Sice by možná pochopily základy, ale jakékoliv větší taktické manévry by šli plně mimo ně. Naopak proto, že kočky jsou zvířata přímá, mohl by toho soupeř snadno zneužít a tyhle lodě lehce sundat. Nemluvě pak o všelijaké údržbě a opravách, které by kočky nezvládly. Něco takového by prostě admiralita nedovolila.

O bojových pancířích pro kočky se pochybovalo méně, protože to zní rozumněji. Ovládat ho by nebylo o tolik těžší jako se Nimitz naučil ovládat svůj skafandr. A potom, tenhle způsob boje kočkám sedí. Ale stejně si myslím, že kočky se do první bojové linie nedostanou ani na zemi. Budou spíše fungovat v bezpečnostních složkách či druhých vlnách výsadků, které spíše dočišťují a vyslýchají.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 13.06.2010, 17:34:40
Opačná otázka je,jak budou kočky reagovat ,když jim bojovat zakážeš.Jsou to lovci rodem,pro boj lodí mají lepší předpoklady než lidi. Jasně na prvního admirála si počkáme.Předem určovat co by kočky nedokázaly,je hodně druhystické.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 14.06.2010, 23:23:02
Já bych to neviděl jako rasizmus. Na odlišnosti není nic zarážejícího.
Ale kočky budou mít spoustu jiných vyjjímečných vlastností -jen musí zjistit co vlastně zvládnou.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 15.06.2010, 11:11:18
Jasně schopnsti koček jsou pro většinu lidí velkou neznámou a najdou hromadu dalších využítí ve společnosti.
Říkat předem to kočky nedokáží,protože jsou to kočky,je rasizmus,ale to sme hodně mimo.
Postavením LAC na míru kočkám,obejdeš lidské omezení,úspora 80% prostoru potřebného pro lidi není málo na lodi,kde se počítá každá tuna.Na Medůzany taky dojde,jako průskumníci mají být nepřekonatelníNázev: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 15.06.2010, 18:33:19
Kočíčáci dostanou na těžkou práci automaty jako měla ... ta z vetřelce x.
Jsou manuálně zruční a při ovládání čehokoliv jim ten pár rukou přijde vhod. Třeba i při mačkání čudlíků na klávesnici.
 Podle mě samotná úspora prostoru nejen pro "bydlení" ale hlavně nároky na systémy podpory života -a energii- nebudou dostatečným důvodem aby se do toho adm.pustila.
Musela by se najít další pobídka, něco naléhavějšího.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 15.06.2010, 23:31:24
Co třeba telepatické řízení boje,když víš úplně přecně co dělají ostatní.
Kočičí reflexi,v boji se počítá každá vteřina.
Rozšířené vnímání,kočky vidí teplo přímo.
Snesou větší přetížení.
Dokonalá prostorová orientace.
Čtyři ruce a určitě jsem něco zapomněl.
Když nebudou chtít bojovat tak nic no.Ale kočky opravdu nemají rádi zabijáky koťat a umí válčit.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 15.06.2010, 23:43:44
Kočky umí válčit, ale v boji tváří v tvář nepříteli. Silně pochybuji, že by se hrnuly do boje lodí, zvláště, když většinu aspektů nebudou schopny pochopit. Sotva jim vysvětlíš "prostředky elektronického boje", "generátory bočního štítu" nebo "účinný dostřel", když neumí pochopit ani "otravu těžkými kovy". To už i průměrná AI by loď ovládala v bojové situaci líp...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 16.06.2010, 00:23:35
Není problém v chápání koček co je"otrava těžkými kovy",když jim to řekneš telepaticky.Chyba byla v absolutní nemožnosti vzájemné domluvy.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 16.06.2010, 12:42:44
I kdybys to zkoušel kočce říct znakovou řečí, v jejich duševním "jazyce" neexistuje ekvivalent těchdle věcí. Eskymáci mají deset nebo kolik druhů ledu. Pro nás to bude stále jen jeden led, ačkoliv nám to budou moci vysvětlit opisem. Vysvětlit kočkám je horší, protože kvůli rozdílům sice možná pochopí základ, ale konkrétní cíl jim stále uniká. Natož pak ve vesmíru, kde vysvětlit něco by znamenalo použít tucet dalších pojmů, které kočky opět neznají...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 16.06.2010, 19:15:16
Proto jsem říkal že bys musel nejdřív vysvětlit základní věci nějakému týmu "akademiků". Nejlíp složenému z pěvkyň, které se celou lidskou vědu prostě nabiflují.
To samo o sobě by ti zabralo nějakký ten rok, protože bys musel začínat od opravdu základních pojmů, srozumitelných oběma stranám. Teprve pak by snad mohlo dojít na aplikace jako je třeba vesmírné válečnictví.
Mám za to že k tomuhle procesu stejně jednou dojde, otázka je jestli se toho dožije současná generace hrdinů HH.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 17.06.2010, 08:46:28
Válka je hodně účiný urychlovač,neříkám,že to bude okamžitě,ale určitě dřív,než kdo předpokládá.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 17.06.2010, 20:20:29
Sotva jim vysvětlíš "prostředky elektronického boje", "generátory bočního štítu" nebo "účinný dostřel", když neumí pochopit ani "otravu těžkými kovy".

Nejsem si jistý jestli tahle zmínka o "mezi" chápání koček ještě platí. Jestli si dobře pamatuju tak byla pronesena ještě před tím než kočky "odtajnily" svou skutečnou inteligenci a naučily se znakové řeči. Mám zato že pochopit samotnou otravu by neměly mít problém. Horší by to bylo s těmi těžkými kovy -ale tady bys narazil i kdybys to zkoučel vysvětlit člověku z doby bronzové. Takový Havranpírko by ti nerozuměl a bacil by tě nějkaým lehkým kovem.  :D


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 17.06.2010, 20:46:14
Bronz je slitina těžkých kovů,takže otrava těžkým kovem v praxi.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 17.06.2010, 23:13:24
Pozor, obyčejně nebylo známo o kočičí inteligenci. Adoptované osoby to věděli ale nijak dál to nešířily. Proto, když Honor tvrdila, že Nimitz nemůže něco pochopit, byla to skutečná pravda.

Jinak mám stále pocit, že naučit kočky principy boje ve vesmíru by bylo jako učit zmíněného Havranpírka kvantovou fyziku...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 18.06.2010, 01:57:24
učit zmíněného Havranpírka kvantovou fyziku...
Právě. Ale protáhni chudáka nevinnýho celým vzdělávacím procesm počínaje mateřskou školkou a ejhle!  Po x letech bude třeba i vědět coje to fyzika.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 18.06.2010, 17:13:28
Najíd cíl,priblížit se k němu,nepozorovaně pokud možno,zničit cíl a přitom všem se nenechat překvapit,nebo zabít.Čeho je to asi princip?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 18.06.2010, 17:46:19
Najíd cíl,priblížit se k němu,nepozorovaně pokud možno,zničit cíl a přitom všem se nenechat překvapit,nebo zabít.Čeho je to asi princip?

Kdyby jen každý ten úkon byl ve vesmíru tak jednoduchý.

Najít cíl - kočky by musely znát pricipy senzorů, klamných cílů a průzumných sond. Musely by dokázat sondy využívat a naopak se umět vyznat ve složitém světě elektronického boje

Přiblížit se k němu nepozorovaně - Vysvětlit kočkám poměr mezi zrychlením a maskováním by šla, ale problém je, že ve vesmíru je špatný feedback, jak to jde. Většinou jen drobné odchylky v chování soupeřovo lodí napoví lidské intuici, že se něco děje, ale pro kočky bude nejčastěji nápovědou salva střel vystřelená proti nim.

Zničit cíl - opět, spletitost ECM. Kočky pak musí vědět, kam střlílet a ideálně čím.

Etc... tady podle mě nejde jen o to to kočky naučit. Tady jde o to, zda jsou vůbec schopny se to naučit


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 18.06.2010, 18:13:23
Jak složité by bylo připravit k bojové akci tebe -nebo kohokoliv jiného ze současnosti komu by se to poštěstilo?!  :( A to si myslíme že máme alespoň rámcovou představu o co tam půjde. Ne, bez skutečně úplného vstřebání použité vědy a techniky bych viděl šance kočičáků na uplatnění v první linii bledě.

Jakmile by se ale rozhodli že se chtějí dostat na naší úroveň -třeba jen proto aby byly skutečně rovnoprávní a rovnocenní lidem- pak se do toho pustí a jakékoliv překážky překonají. Nebo je podlezou.  :)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 18.06.2010, 18:34:17
Já jsem popisoval princip lovu koček.Takže základy máme a dál  už je to o učení a výcviku.Kočky mají intuice na rozdávání. Schopnost učit se nové věci kočky určitě mají a není nijak omezená.
Tak je to jenom na DW jestli s tím chce něco udělat.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 19.06.2010, 08:44:17
Dosti bylo kočičáků. I kdyby to bylo "reálné" tak jich nikdy nemůže být tolik aby znatelně ovlivnili situaci.  :P

Zkusíme se vrátit k lodím pro lidi (nebo zcela bez posádky), co ty na to?

Když jsme rozebírali možnosti aut.stanic pro FTL HYPP-telegraf tak je logickým pokračováním rozmístění hlídkových postů v HYPP.
Opět otázka jestli tam budou fungovat a jestli jich můžeš rozmístit stovky aby ti pokryly "okolí" soustavy alespoň v hladině alfa.
Pak další -má to význam?
Podle mě včasné varování může pro taktickou situaci znamenat hodně. Na připraveného obránce se útočí hůř a on může pro "návštěvu" vymyslet spostu nepříjemných překvapení. Včetně protiútoku.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 19.06.2010, 12:35:42
Jak už jsem říkal na blokádu v hyper, to bys musel mít těch hlídkových stanovišť neskutečný množství a v různejch hladinách. Navíc to varování by bylo asi tak včasný jako zakřičet na někoho, že na něj letí šíp. Možná bys doručil do soustavy zaprávu rychleji, než tam soupeeř doletí, ale časová rezerva před jeho příletem by byla tak malá, že by sotva znamenala rozdíl..


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 19.06.2010, 12:56:37
sotva znamenala rozdíl..
Co třeba na signál "Už jedou!" zapnou všichni maskování a/nebo ztlumí klíny.
A aktivují se atrapy na jiném místě. A začnou "startovat" lodě, které dosud nebyly v pohotovosti. Jo, malá výhoda se taky hodí.
Když o nich budeš vědět dříve než se přiblíží k soustavě... o kolik? Někde jsem vypočítával jaký je styl pro "nástup" k útoku. Je to běžně používaný profil nebo to jen náhodou DW popisuje hlavně takovéhle? Pokud neletíš ve vlně tak zrychlit na 0.5c a výše bude nějakou dobu trvat. Při 500g takových osum hodin. Urazí během toho pěknou štreku v alfa hladině. Nebo vyskočí dál, zrychlí a k soustavě doletí už patřičnou rychlostí. V obou případech by je měly stanice ohlásit s několika hodinovým předstihem. A s tím už se dá něco podniknout.

Může přeskákat rovnou z vyšších hladin ale i tam budou rozmístěny Stanice Včasné Výstrahy (SVV) včetně lodě s lidskou posádkou coby posla. Vzhledem ke kompresi jich nemusí být tolik. A nepřítel který půjde "přímo" se vynoří s prakticky nulovou poč.rychlostí.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 19.06.2010, 13:47:53
Když máš technologii Htelegrafu,tak hlídky v hyper okolo soustav ,proč ne,pokud se musí každy motat alfa hladimě pár hodin.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 19.06.2010, 13:58:46
pokud se musí každy motat alfa hladimě pár hodin.

Právě že nemusí. Ale pokud to neudělá tak je omezený ve volbě manévrů a to by mohl být dostatečný přínos.

Kdysi se za SVV pokládala síť pozorovatelů a naslouchacích stanovišť. Žádné radary které vidí za obzor...

Nebo ještě v dřívějších dobách -hlídky pozorující moře a poslové kteří zprávu dovezou na koni do nejbližšího přístavu. Taky to nebyl nijak zvlášť velký náskok ale vyplatilo se to. I pár hodin může rozhodnout.Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 19.06.2010, 14:04:44
Proletět alfou musí každy .


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 19.06.2010, 14:24:07
Proletě alfou musí každy .

Proletět ano, ale abych využil přínosu SVV tak by tam museli nějakou dobu pobýt. Ale jestli nebudou manévrovat v Alfě tak to bude ve vyšších hladinách. A i tam mohou sedět hlídky.

Jak vlastně "přiblížení" vypadá? Přiřítí se vysokou rychlostí ve vyšších hladinách. Skočí, skočí, skočí... Jestli bez fáze zrychlování tak v n-prostoru budou mít vlastně nulovou rychlost. Ale jak je to s přesností? Při pohybu kolem HYPLimitu si budou muset dávat sakra pozor.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 19.06.2010, 14:29:04
JAK přesně vypadá přechod do soustavy,to je dobrá otazka,ale určitě je opatrný


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 19.06.2010, 14:49:54
S přesností je to pofiderné. Vem si že chyba v určení polohy o 1Ls v alfě znamená 1Lmin v n-prostoru. Z bety už je to přes 10Lmin a tak dál. A pokud vím tak pořád se ještě spoléhá na inerciální určování polohy. Čili chyba bude vzrůstat s proletěnou vzdáleností od posledního zaměření -které je možné jen v n-prostoru.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 19.06.2010, 14:54:35
Takže v alfě spíš přeletí a budou se k soustavě vracet.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 19.06.2010, 15:00:47
To nevím ale buď s "chybovostí" musí počítat a provést přechod tak aby "nenarazili" -což by opět mohlo omezit jejich možnosti- nebo se někde kousek bokem zastavit, zaměřit se a pak teprve zahájit finální fázi přiblížení. A pak nevím jestli by se vyplatilo na ten ne zrovna velký kus cesty vystoupat do vyšších hladin. Ztráta rychlosti, časová náročnost, další odchylky...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 19.06.2010, 15:49:17
Uvědom si, že jakékoliv omezení tam číhá na soupeře, číhá i na tebe. Jak jsem teď psal jinde. Pokud musí být v alfě, musíš být taky a vyšší pásma ti nepomohou.

Jinak si teď nejsem jistej, ale limit 0.3c pro přechod platí pro translaci z n-prostoru. Pokud vím, opačně žádné omezení není, jen ztrácíš 9x% procent rychlosti.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: edicius 19.06.2010, 15:54:17
Tak zlé to s přiblížením není. Stačí vystoupit půl světelného roku od soustavy, zaměřit pozici a přeletět k soustavě, přesnost bude dost velká a o chybu se posune bod výstupu od hyperlimitu. Navíc můžeš vklidu nabrat maximální rychlost. Kdyby jsi to i přece jen netrefil je do 1% (přesným číslem jsi nejsem jisty ale je zmíněno v knížce) hyperlimitu možno přerušit přechod bez toho aby tě to zničilo. Omezení rychlosti pro přechod platí pouze a jen pro přechod z n-prosoru a to 0,3c, při přechodu z alfy ztratíš 92% rychlosti.

Jak dlouho by ti fungovala ta taktika výzvědných stanic jakmile se nepřítel o nich dozví? Podle mě tak 1-2 než je začne systematicky ničit před samotným útokem nebo jen jako diverzi. Tohle není moc výhodná taktika jinak by ji určitě již někdo použil.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 19.06.2010, 16:14:45
Jak se pustí do ničení, rozmístím tam válečné lodě. A už samotná likvidace -nic jednoduchého jenom ji najít (spoléhá na pasivní senzory)- jedné stanice bude představovat varování.
Zaměstnat nepřátelské síly a přinutit ho reagovat na obranná opatření je také plus.

O neexistenci rychlostního omezení vím. Měl jsem na mysli spíš požadavek max. rychlosti po alfa-přechodu. Max. rychlost 0.6c je pro pohyb v HYPP obecně. Ta se přechodem z alfy redukuje o 92%. Tedy pokud máš při přechodu z bety 180.000km/s tak v n-prostoru už v podstatě nulu. Tedy bez mezifáze kdy v alfě opět zrychluješ. A to by mohlo představovat problém. Veškeré útoky na které si vzpomínám byly vedeny vysokou poč. rychlostí. Tudíž uskupení muselo hodně dlouho zrychlovat v alfě. Pokud -opakuji- nebyla po ruce vlna.
Právě během tohoto hódně dlouhého zrychlování můžou být stanice s FTL užitečné a ve velkém předstihu ohlásit "návštěvu".
Totéž platí pro uskupení které se po "navigační pauze" vrátilo do alfy. Šine si to osum hodin v prostoru kde ho vyhlíží síť stanic a hlídkových lodí.

Na to, že to nikdo nedělá neberu ohled. Tohle téma se jmenuje "Nové lodě?" takže spekulujeme o budoucím vývoji. Před vynálezem FTL to ani nikdo praktikovat nemohl -rádiem by to nemohlo být efektivní.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 19.06.2010, 17:14:55
Pokud se teda chceš podívat do budoucnosti:

Jakmile se ti soupeř dozví o těch výzvědných stanicích, začne alfu prolítavát crashem, nízká rychlost v n-prostoru nebo ne. Zadruhá je začne aktivně vyhledávat či jak bylo řečeno - zazvoní jedním DD na druhé straně soustavy. A pokud je budeš chtít hlídat, brutálně si rozředíš síly, že ti na obranu soustavy nic nezbyde.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 19.06.2010, 17:28:43
Pro obranu soustavy mám LACy, Appolo 4DM a SD(P). Torpédoborce a křižníky se mohou "potulovat" venku.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 19.06.2010, 17:37:27
Tak potřeba lodí přizpůsobených pro boj v hprostoru se pěkně rýsuje.Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 19.06.2010, 17:45:29
Dokonce i SD(P) by mohly "hřadovat" někde stranou - mimo HYPLimit. Pokud tedy budeme spoléhat na zajištění proti průzkumu -což nemůžeme, zatím není funkční koncepce proti spiderům. Měl jsem na mysli případný přesun do HYPP nebo mikroskok ale asi by bylo lepší nechat si je "doma". Tam budou těžké lodě nejužitečnější. Ale i CA a BC by mohly udeřit na protivníka ještě v HYPP. Mají dostatečnou palebnou sílu aby ho řácky "poškrábali". A současně jsou pohyblivější, takže by se střetu "na plný kontakt" s hlavní formací vyhnuli.

Specializované HYPP lodě?! Zatím uvažuju jen o konvenčních ale promyslím si to.  ;)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 19.06.2010, 17:48:43
Tjn, ale budeš mít kapacitu poslat ke každé soustavě 100+ lehkých jednotek, aby tam hlídaly. Navíc, každý rozumný první vesmírný lord si řekne, že když je soustava bráněná SD(P) a 4DM gondolami, nemá cenu už tam dělat kejkle s detekcí. Koneckonců. Je ti úplně jedno, jestli se soupeř vynoří ze směru A, B nebo 3,8641382313C. A pokud se nedokáže obránce připravit během těch desítek minut, co soupeř zrychluje k planetě, nepomůže mu ani pár minut včasného varování...

A lodě pro boj v hyper? To je jako konstruovat vrtulníky pro boj, když stojí na zemi. Střet v hyper je tak mizerná šance, že nemá cenu na to stavět jednotky.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 19.06.2010, 17:53:09
Už jsme do hprostoru nastrkaly telegraf ,hlídky ..To už je co hlídat a na co útočit.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 19.06.2010, 18:02:26
Navíc důvod proč DW nechce připusti boj v HYPP jako standard je že lodě se tam těžko navzájem hledají.
My máme omezený prostor -okolí soustavy. V alfě dejme tomu 8Lhod, v betě 4, v gamě 2, v deltě 1LY a dokonce i v epsilonu a zetě je to pár desítek Lmin. A na hladině eta a theta projistotu taky "někdo" hlídá.
Tahle oblast je jediná kde se lodě navzájem nahánějí. Obránce má výhodu v síti průzkumných sond a útočník zase iniciativu, volbu času, místa i intenzity nasazení.
Nebudeme bojovat někde daleko a podmínky v HYPP kolem obydlené soustavy jsou celkem dobře zmapované.
Stejně tak byl nepravděpodobný střet dvou loďstev plachetní éry na otevřeném moři -a přesto k nim čas od času došlo.

A ...ehm -já specializované lodě nenavrhoval. Zatím. Ale ani je nezavrhuju, protože momentálně "zpracovávám" dodatečné informace. Jaksi se nehodlám smířit s tím, co DW pravil před tím než "hodil do placu" nové technologie.  :P


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Dalin 19.06.2010, 23:01:46
Prosím přečtěte si na Baen's Bar grupy BuShips a Honorverse. Většina navrhovaných novinek (intersystem communication grid, hlídky v hyperprostoru, různé nové použití grav lance) tam byla navržena, důkladně probrána a nakonec rozcupována. Některé dokonce několikrát, protože to po určité době vždy někdo navrhne znovu.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 19.06.2010, 23:26:57
Snažím se. Bohužel jsem se ještě ani zdaleka neprobojoval tak daleko. Ale i tak už jsem vlastnoručně anihiloval pár "projektů" které se podobaly těm z Baru.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 20.06.2010, 09:38:17
Nebuťte skromní  a podělte se,s těma kdo sou hůř jazykově vybavení .


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 20.06.2010, 10:44:23
Paráda. Zrovna jsem na infodumpu objevil že DW tak úplně nezavrhl myšlenku na zavedení  jakéhosi křížence mezi LAC a DD. Byl by sice podstatně větší než Ťuhýk a ani zdaleka by nemohl nést výzbroj a vybavení jako torpédoborec -o vytrvalosti ani nemluvě- ale teoreticky je někdo zavést může. Čili a jelikož... Moje Útočné Korvety jsou zase ve hře!!


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 20.06.2010, 23:32:46
Mohl by Dalin postout link na ty věci na Baru? Mě to tam přijde dost user unfriendly a nerad bych tam něco zkoušel hledat... BTW nikdo tady snad nenavrhoval nic nového s grav lance. Na tom jsme se snad shodli, že tam se nic moc vymyslet nedá. A navíc je to TWTMNBN :).

Já bych viděl nejakou verzi fregaty/DD, nacpanou maskováním tak, aby se vyrovnala maskování mantichorských LAC, a upravenou, aby podporovala letku LAC. Koneckonců, taková loď by měla podstatně větší zásoby střel či by se dal použít těžší osový graser, možná i víc...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 21.06.2010, 15:02:35
Fregata by měla převzát část úkolů torpédoborců -trochu moc nám vyrostly a takový Roland už je v podstatě lehký křižník.
Kdysi byla hranice DD/Fregata(FG?) někde na 80kt. Vzal bych to jako rozumnou velikost a nějaký starší typ bych prostě modernizoval pomocí "soudobých" technologií. Jistě, taková loď by se nemohla postavit DDL ale protipirátské, hlídkové a průzkumné role by plnit mohla.
Jako korvetu bych navrhoval nejmenší možné hyperprostorové válečné plavidlo, jaké je možno postavit. Nutně by muselo být jednoůčelové ale nic nebrání odvodit od základního trupu specializované verze.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Dalin 21.06.2010, 17:34:24
Mohl by Dalin postout link na ty věci na Baru? Mě to tam přijde dost user unfriendly a nerad bych tam něco zkoušel hledat... BTW nikdo tady snad nenavrhoval nic nového s grav lance. Na tom jsme se snad shodli, že tam se nic moc vymyslet nedá. A navíc je to TWTMNBN :).

Bohužel základním problémem Baru je, že se tam nedá linkovat :(

Ale k diskusi ohledně mezisystémové komunikace byl jeden ze závěrů tohle:

Hyper-space wasn't like normal-space. The laws of relativistic physics applied at any given point in hyper, but as a hypothetical observer looked outward, his instruments showed a rapidly increasing distortion. Maximum observation range was barely twenty light-minutes under ideal conditions; beyond that, the gravity-warped chaos of hyper and its highly charged particles and extreme background radiation made instruments utterly unreliable. _ On Basilisk Station,  Chapter 29

The Weber has said that the distortion grows more severe as you move up in bands. In any case, this implies that your comm units can be no more than 20 light minutes apart. So, 3 every light hour, 72 every light day, 26,280 every light year... Someone gave 30 light years from Beowulf to Earth (40 in text, but let's use the lower compromise number) so 788,400 of these marvelous devices.

Tedy technicky možné to je, ale ekonomicky vyloučené. Navíc pokud by se posunuly stanice do vyšších pásem, tak se sice relativní vzdálenost zkrátí, ale zároveň klesne dosah komunikace.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 21.06.2010, 18:52:09
S jakým systémem FTL se tam počítalo?
Já bych se smířil s něčím jako morseovkou...
Klesá jejich dosah -jak rychle asi? Prostorová komprese do vyšších pásem roste dost radikálně. Jestlipak by se tam nenašla nějaká skulinka....
 
Každopádně omezení dosahu nevylučuje komunikaci mezi hlídkami v těsném okolí soustavy. Tedy hlídkovými stanicemi, retranslačkami a "centrálním stanovištěm" s hyperprostorovými jednotkami.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 25.06.2010, 19:01:13
FTLH telegraf je podle mně tak lákavá myšlenka,že se ho určitě dočkáme.Pokud nebudou umělé červí díry.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 25.06.2010, 19:33:11
Když musím tak musím. Budeme počítat.
Podmínky: dosah stanice 10Lmin (pro jistotu). Hladina Alfa, prostorová komprese 1:62
10 Lmin=620Lmin tedy přibližně 10Lh v n-prostoru
1LY=365LD=8760Lh
To značí že na jeden světělný rok vzdálenosti bude potřeba nějakých 900 stanic v alfě.
Je to opravdu tak moc?
Je to mimo možnosti ekonomiky a hospodářství v Honorversu?
Podle mě ne. Cenu nebudu počítat -někde jsem založil aktuální nabídkový katalog, takže to zkusím přirovnávat.
LACů se staví desetitisíce. Stanice bude mnohem jednodušší. A pochopitelně levnější. Masová výroba srazí cenu dolů ještě víc.
Ghost riderů se taky vyrábí (nebo snad čas minulý) po tisících. Stanice je větší, zato nemá ultradrahé military komponenty, nemusí mít miniaturizované součásti a místo fůzní láhve tam cpu štěpný reaktor. I tady bych si dovolil tvrdit že budou stanice levnější.
A teď střely. Těch se produkují milióny. (nemám představu kolik ale určitě musí být ve skladech dost na několik bitev jako byla BoM) Ty budou stát asi o dost míň než stanice ale svým spůsobem jsou zase výrobně složitější.
Takže: vyrobit se dá dostatečné množství. Stát to bude jen zlomek běžného rozpočtu RMN. Navíc se to bude muset rozložit na několik let -po válce bude spousta linek zastavovat provoz, páč námořnictvo nebude vědět co s jejich produkcí. To je ten správný okamžik pro zahájení tohoto projektu.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 25.06.2010, 20:50:52
Sákreš to není zas tak drahé.A časem se systém bude vylepšovat,vyšší pásma,větší dosah,stanice ve vlně atd.Nejtěší je začátek.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 25.06.2010, 21:00:00
Já si to zkusil přirovnávat k naší realitě. Tedy nezrovna dávné minulosti kdy se začaly klást první podmořské telegrafní kabely. Dokážeš si představit jak to tehdy muselo být drahé?
Nebo telegrafní drát natažený mezi Petrohradem a Vladivostokem -teda napříč Asií. Ale když sis porovnal jak dlouho trvalo přenést informace bez těchto komunikačních linek...
Co to stálo, jaké to mělo přínosy když se doba zkrátila na minimum...
Ne, jestli DW nechce H-telegraf tak musí přijít s nějakými jinými argumenty. Cena systému není dostatečná "brzda".


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Dalin 25.06.2010, 21:03:15
No jo, ale odhaduju že průměrná vzdálenost mezi obydlenými planetami bude tak 20 LY, tím pádem těch stanic bude potřeba ne 900, ale 18 000 na jednu linku. Navíc se musíš vyhýbat gravitačním vlnám bo FTL myslím ve vlně nefunguje nebo by nebylo ""slyšet", což linku prodlužuje a některé systémy úplně vylučuje z komunikace (nejsem si jistý jestli přímo Mantichora není v gravitační vlně). A na vyšší pásma můžeš zapomenout, protože podmínky jsou z vyššími pásmy horší a horší takže sice bys ukrojil ze vzdálenosti, ale za cenu vyššího množství stanic.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 25.06.2010, 21:21:47
že průměrná vzdálenost mezi obydlenými planetami bude tak 20 LY, tím pádem těch stanic bude potřeba ne 900, ale 18 000 na jednu linku
Já to počítal abychom měli představu o "spotřebě" na jednu délkovou jednotku. To je pak snadné násobit.
musíš vyhýbat gravitačním vlnám bo FTL myslím ve vlně nefunguje nebo by nebylo ""slyšet", což linku prodlužuje a některé systémy úplně vylučuje z komunikace
Proto jsem uvedený dosah snížil o 50% a násobli a dělil se zaokrouhlením. To by se mělo o ono prodloužení postarat.
nejsem si jistý jestli přímo Mantichora není v gravitační vlně
Já jsem si jistý že není -ale jestli se pletu prosím opravte mě.
A na vyšší pásma můžeš zapomenout, protože podmínky jsou z vyššími pásmy horší a horší takže sice bys ukrojil ze vzdálenosti, ale za cenu vyššího množství stanic.
V betě je prost.komprese 767x, v gamě 1473x atd. Podmínky a dosah by se musely měnit sakra radikálně aby se to nevyplatilo. Ale každopádně já zatím počítám s Alfou.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 25.06.2010, 21:26:56
Na vlny v cestě,které zatím nejde obejít by byly pilotované dokrývače.Zatím H telegraf nebyl opravdu nutný.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 25.06.2010, 21:45:22
Pokud bude snazší vlnu překročit než "obejít" nebo pokud to bude nějaká riziková oblast tak nezbyde nic jinýho než kurýři. Ale ten jejich skok -přesun- skok by byl kratičkej. To samý platí pro soustavy ve vlně. Tam holt dráty nepovedou a telegram bude muset doručit pošťák na koni. (kurýrní člun).

Ještě k ceně. Kdesi jsem vyčetl že střela stojí 1-2 milióny. Budu počítat s třemi melouny za stanici. Tisíc jich pak koštuje 3 miliardy, 20k pak 60mld. To by mělo být o něco míň než vyzbrojenej SD(P). Zdroj tamtéž někde.
A při takových počtech vyrobenejch kousků půjde cena radikálně dolů. Budou se chrlit po stovkách denně, pořád stejnej typ bez nákladnejch a náročnejch změn.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 25.06.2010, 21:48:33
Tak ještě přimět odpovědného,aby to vzal.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 25.06.2010, 22:03:38
Ještě jednou k ceně.

Vem si kolik tak může stát sloup pro dráty vysokýho napětí. Já bych to pod tři milióny taky neviděl. (ale můžu se plést, jestli máte někdo představu opravte mě).
Hádám že jsou tak 250m od sebe. Čtyři do kilometru. 4.000 na 1.000km. A násob dál...
Znamená to že elektriku z Temelína do (plácnu) Samarkandu nedostaneš? Jenom je to drahý.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 26.06.2010, 08:03:25
Další report z DW fór.
Našel jsem docela rozsáhlou diskusy o srovnání BC(L) a BC(P). Nejen spousta příspěvků ale hlavně postupně rostoucí osobní výpady které skončily až tím že moderátor zamknul thému.
Sranda, ale docela slušná sbírka informací a úvah.

Každopádně se více-méně shodli na tom že ať už jsou nevýhody BC(P) jakékoliv tak jich má GA momentálně tolik, že představují významnou položku a musí se s nimi počítat. Bez nich by byla obrana jednotlivých systémů mnohem obtížnější. Přinejmenším v počáteční fázy konfliktu jsou schopny suplovat nedostatkové SD(P) a rozmáznout prakticky libovolné síly SLN.
Další věc kterou zmínili je možnost nalbíjet do Agamemnonů, Courvoissierů II a (myslím) Blucherů více druhů munice. Teď po OB bude nějaký čas nedostatek DDM i MDM posledních generací. To značí že Niké, Saganami C a Roland buď budou muset šetřit nebo najít náhradní řešení. Uvažoval jsem o tom a podle mě by mohly používat staré 1DM střely té "eSDéčkové" ráže. Měla by se do palubních výmetnic vejít.  A ve skladdech by měla být ještě spousta těchle ptáčků. Mají omezený dostřel, horší to i ono ale jsou lepší než nic. A při střetu s BC které na ně FF pošle jim to poskytne aspoň jistou výhodu (tyhle střely jsou určeny k ničení lodí bojové stěny. s nevadama a staršíma loděma provedou děsivý věci)
Krom toho by měly být ve skladech ještě staré MDM s kondenzátorovými baterkami. Jejich gondoly by se zřejmě měly dát nacpat do BC(P) i SD(P) takže i dalekonosná palebná síla zůstane zachována. Ne tak dobrá a o ne tak efektivní ale pořád by to mělo být lepší než soudobá havenská nebo MA produkce.
No a konečně pokud se spojenectví s Havenem potvrdí tak by neměl být problém koupit si od nich jejich obrovský gondoly s MDM, přeprogramovat lodní SŘP a provést další nezbytné úpravy aby je mohly vléct Alianční lodě. To by jim poskytlo zálohu a zdroj těchle nemotorných zbraní je prakticky nevyčerpatelný. To že nejsou dostatečně účinné proti jednotkám aliance není důležité -hlavně když s nima budou moct pálit bez úsporných opatření.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 26.06.2010, 10:45:45
Nedostatek lodí a střel budou muset záplatovat,jak se dá a určitě z toho vyleze něco nečekané.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 26.06.2010, 13:28:40
Je docela zajímavé spekulovat co vymyslí GA. Tam máme relativní dostatek informací.
Ještě zajímavejší bude přemýšlet co dokáží vymyslet solíci. O nich toho víme málo ale aspoň máme představu čeho chtějí dosáhhnout (vyrovnání tech.převahy GA pochopitelně)
Ale úplná neznámá jsou nové lodě MA. Jejich "vymyšlenosti" nemáme jak zhodnotit, hledat jejich slabosti a silné stránky. Ale také od nich se dá čekat pokrok v konvenční výzbroji.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 26.06.2010, 14:01:08
Pro MA jsem navrhoval mozkoloď,ale nějak zapadla.Jsou to machři na biovědy,tak by vzali pár vhodných mozků a postavili kolem nich loď.
Vznikne těžce vyzbrojená,odolná a rychlá loď.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 26.06.2010, 14:56:45
Rozhraní nervy-comp existuje, mozek budou mít zmapovaný taky dobře.
Otázka je jaký by to přineslo efekt co se týč zvýšení bojeschopnosti. Menší zranitelnost. Menší prostory pro "posádku". Nejspíš možnost vyrdžet vyšší přetížení. Ale bez dalších vynález" si nejsem jistý co dalšího bys mohl vylepšit.

*Já ve svým superextraveledíle použil "mozky" třeba do bojových skafandrů, stíhaček (atmosférických) a bitevních vznášedel.
 Taky se instalovaly do kosmických objektů jen o něco málo větších než pinasy.
 Všechno to byly produkty z Messy -takový vyšlechtěný vojenský kebule s univerzálním použitím.
 Pochopitelně hodně akcí probíhalo stylem kamikadze.
 Ale co z toho, ve špajzu ještě spousta hlav zbyla.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 26.06.2010, 15:59:54
Loď,která se skládá skoro výhradně ze zbraní (8 Mt),dosahuje x násobného zrychlení a musíš ji rozstřílet na malé kousky,není tak málo.
MA by měla mít vymakané biologické zbraně.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 26.06.2010, 17:58:53
Když týhle lodi ustřelíš kompenzátory nebo zničíš gravitory tak je po ní tak nebo tak.
Takhle nacpat "mozek" do pavouka a pustit ho se svazkem graserových torpéd do systému s jednosměrnou jízdenkou -to by bylo tóčo. :D


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 26.06.2010, 18:48:34
Kompenzátory mají pro mozky,možná.Kdyby bylo tak jednoduché ustřelit uzly,dělal by to každý.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 26.06.2010, 19:07:54
No když do takový lodi šiješ a bušíš tak se ti to povést může. Nebo ji rozdrtíš na prach. Rozpůlíš. Zasáhneš reaktory. Prošpikuješ tolika lasery že bude jak cedník.
Nakonec je to jen otázka spotřeby, přesnosti a účinosti použité munice.
Tvoje bezposádková loď bude mít horší možnosti oprav a odstraňování škod. Čili se ti dřív poláme.
Musel bys mít sakra dobrou výzbroj abys dosáhl víc než jenom zajímavého konce.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 26.06.2010, 20:09:43
Jasně nakonec ji dostanem,ale nechtěl bych to dělat osobně.Pokud ji nezničíš z dálky,když na tebe nedostane,tak je to hodně tuhý soupeř.Neutečeš,má víc zbraní a je odolnější,když vynecháš celé lidi,zbude docela dost volného místa na druhou loď.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 26.06.2010, 23:01:20
Zneschopnění lodě je jen málokdy způsobeno pozábíjením/vyřazením posádky. To dříve jdou do kelu klíčový komponenty nebo jejich propojení. A ty by byly zranitelný i na tvý loďce.
A když vynecháš lidi budeš tam muset nacpat roboty, kteří by dělai jejich práci.
V honorversu nejsou nic moc, leda bys překročil další pravidlo. ;)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 27.06.2010, 11:20:07
Uspora členů posadky díky automatizaci=roboti :)
Málokterá lidská loď bojuje do úplného zničeni,když se tomu může vyhnout a vzdát se.Když nezasáhnou přímo fůzní reaktor,nebo kompenzátor,tak loď lehce nezničí.Co když fůzní nemá a dobře uložený mozek kompenzátor nepotřebuje.Celý žívý člověk je za určitých podmínek schopený zvládnout přetížení přes 1000g.V mozkolodi je dost místa na zálohování systémů.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 27.06.2010, 20:36:49
Přes tisíc?!
To je tochu moc ne?
Jak ty mozky motivuješ aby šli až za hranu?
Dostanou příslib věčnýho života v nějakým regálu pošahanýho flaškovýho ráje?
Nebo "pokud se vrátíte se štítem naroubujem vám fugl extra tělo?"


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 27.06.2010, 21:52:12
TO přetížení jsem si nevymslel,američani přivázali dorovolníka na raketové saně,pak je rozjely a prudce zabrzdily.Dotyčný to přežil a mělo na něj působit přes 1000g.
Motivace mozku.Ovládám všechny jeho vstupy a funkce,tak ho pořádně vymyju a udělám z něho zapáleného fanatika pro dobrou věc.Nebude to tak těžké,když to dneska dělá kdokoliv a na koleně.Přímá stimulace mozkových center taky pomůže.Drogy na míru,taky možnost.Na lodi nebude sám a ostatní mozky ho můžou zlikvdovat,když bude zlobit.A určitě by se našlo dost dalších způsobů.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 27.06.2010, 22:20:01
Dobře a jak ho naučíš bojovat?
Nějaké programování nebo výuka?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 27.06.2010, 22:33:55
Problém je možná v tom, že Mesa dokáže naklonovat lidský mozek, ale sestrojit nějaký speciální pro vojenské účely je naprosto jiné bioinženýrské kafe. Tak zbývá obyčejný lidský mozek, který ale potřebuje dost specifické podmínky a otázka je, zda i věda 5. tisíciletí umí udržet mozek na živu mimo tělo.

K učení a motivaci mě napadá, že nejlepší by bylo, aby mozek víceméně "vyrůstal" v umělém prostředí a zvyknul si na to, že je součást stroje již od svého "dětství". Tak by se vyhnul tomu, že by o sobě přemýšlel jako o člověku a nemohl by myslet v jeho pojmech apod. Ale ta poslední věta je zároveň i problém, poněvadž když se mu vyvine naprosto jiná psychyka a mentalita je těžké ho nějak ovládnout a motivovat, protože si člověk nedokáže představit jak. A pak, jak dlouho by trvalo, než by se mozek stal "dospělým" a mohl zodpovědně fungovat?

A poslední věc, pokud chcete, aby mozek plně využíval své kapacity biologické jednotky (uvažování, intuice, taktika, učení...), musí to provádět plně pod svou vůlí, protože jakékoliv ovládnutí násilím tyhle požadované vlastnosti utlumí. A když bude mozek pracovat pod vlastní vůlí, je tu vždy riziko, že si něco rozmyslí a vrhne se na své spojence. Koneckonců, je to pořád lidský mozek a pud sebezáchovy je vlastní každému člověku...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 27.06.2010, 23:34:28
Co říká pud sebezáchovy sebevražedným atentátníkúm.
Mozek pěstovaný od začátku,pouze jako mozek by nebylo ono.Přežití mozku mimo tělo,těžko říct.Máme tu kyborgy,ale jak vysoké procent je možné nevím.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 28.06.2010, 00:25:11
Kyborg je dle mého názoru torzo člověka doplněného strojními mechanismy.
Nemůžeš pěstovat mozek sám o sobě. Do jisté fáze vývoje embrya spolu mozek a tělo souvisí.
Pak bys -snad- mohl amputovat zbytek organismu a strčit mozek do nějaké flašky s podpůrnými přístroji.
Ale i po narození je tělo a mozek propojené. Tyhle fáze přeskočíš a vyjde ti něco zcela odlišného než člověk.
Možná by se dalo odebrat mozek "hotovému" jedinci. Problém je že by měl nejspíš námitky. A to by se ti mohlo vymstít v okamžiku kdy mu dáš na povel zbraně.
Člověčí mozek prostě potřebuje člověka. Tedy příroda ho sestrojila jako komplexní a důkladně provázanou soustavu elektro-chemicko-biologických vazeb. vytáhni jednu  a jde to do háje.
Jo, nejspíš by se dalo vzít mozek dospělému jedinci. Jenže to už nezačínáš od nuly. Co když tenhle "dárce" bude mít dojem že se touhle změnou zhoršilo jeho "bytí" a bude tedy hrubě nespokojený?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 28.06.2010, 00:40:06
No právě. Tuhle nespokojenost s přestěhováním z těla do lodě by anulovalo vychovávat ho tak od narození, jenže to pak vyvstávají výše popsané problémy.

Atentátník není dobrý příklad. Atentátník je dobrovolník, který svůj pud dobrovolně potlačí. Jenže u pěstaovaných mozků se jich nikdo nebude ptát, zda to chtějí dělat či ne. Takže pud sebezáchovy se může kdykoliv ozvat...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 28.06.2010, 01:01:54
Mám za to že Bolt chtěl zmínit nano-assasíny. To je ale zcela "vo něčem jiném". Vytvoříš nano-ovladače které ti přepíší nervové instrukce. Podle všeho nějak "přemostí" mozek. Tedy jeho vyšší a motorické funkce.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 28.06.2010, 09:23:30
Takový projekt mozkolodě není na jedno odpoledne,že čapneš prvního,kdo ti přijde pod skalpel a nacpeš ho do normální lodě.Byla by to dlouhodobá záložitost.Výchova dobrovolníků nejlíp v nějaké sektě.Vývoj technologie na uchování a ovládání mozků.Vývoj a výroba vhodných lodí.To všechno bude trvat.Ale Detwaileři jsou machři na dlouhodobé plány a manipulace.Výsledek je naprosto věrná flota,schopná a ochotná k čemukoliv.Kdo by to nechtěl?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 28.06.2010, 14:16:53
Naprosto věrní - to jim trochu ubírá na možnostech.
Iniciativa a poměřování možností je to co odlišuje člověka od stroje. Nemůžeš mu nařídit něco, co v hloubi své mysli nechce udělat (zaútočíš nebo ti pozabíjíme rodinu -lup a už jseš celej nadšenej...) Jo dá se to taky lámat ale efekty jsou nepříznivý. Stroj tyhle zábrany nebude mít, pokud mu je nenaprogramuješ. A fanaticky oddaní "mozkové" plnící rozkazy svých stvořitelů podle mě taky ne.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 28.06.2010, 15:16:13
Věrný fanatik má svoje omezení,ale je to nejhorší druh nepřítele.Stroje jsou daleko omezenější.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 28.06.2010, 17:43:53
Právě ten fanatismus můžeš obrátit proti nim.
Anebo se ti vymknou z kontroly, stvořitele upálí coby heretika a sami si vymyslí nějakou variantu nauky která jim umožní samostatné tažení vesmírem.
S vlastními cíly.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 28.06.2010, 17:50:43
Taky jedna z možností a byl by to pěkný mazec.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 28.06.2010, 18:03:13
Dost.
Mozkoloď není špatný nápad ale do Honorversa ho nenašroubuješ.
Je to skončeno. (z mé strany  :-X )


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 28.06.2010, 21:12:21
Pravě že mozkoloď celkem zapadá do způsobů práce určitých osob a opravdu doufám že ji nikdy v Honorverse nepotkáme...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Shras 29.06.2010, 20:37:03
Za utocis pozabijime ti rodinu...  nejlepsi na tohle je ABHska diplomacie ... ok ale pokud to udelate tak vy zemrete taky:)
 Nedavno jsme znovu cetl Crest of the star. prosku mi tam Spunej primonimana Alzbetu. Chcete valku? Ok.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 30.06.2010, 08:26:07
Za utocis pozabijime ti rodinu...  nejlepsi na tohle je ABHska diplomacie ... ok ale pokud to udelate tak vy zemrete taky:)
 Nedavno jsme znovu cetl Crest of the star. prosku mi tam Spunej primonimana Alzbetu. Chcete valku? Ok.

Já připomínal praktiky StB nebožky Ransomové a nanebenevstoupivšího St.Justa.
Fungovalo to ...jistým spůsobem. Ale nebylo to příliš efektivní.
Ale za určitých okolností se takových "taktik" dá použít.
Třeba když potřebuješ vyčistit minové pole. Nebo přinutit nepřítele vystřílet drahocenou (a po OB nenahraditelnou munici).
Bude to mít ale svoje stinné stránky. Ale pokud ti na těch lidech nezáleží a vlastně je stejně hodláš dříve či později nějak "neutralizovat" tak je to celkem rozumné využití.  ;)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 30.06.2010, 10:58:40
To jsou hrubé a krátkodobé manipulace,chce to něco rafinovanějšího.Třeba obsadit zaostalou planetu,pořádně podusit a pak ji osvobodit.
Zbyltku populace vhodně vysvětlíš,že mi jsme ti hodní,venku zuří válka a pokud nechtějí,aby se ti zlí vrátili,můžou nám pomoct je zničit.A máme planetu plnou dobrovolníků


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 30.06.2010, 11:16:10
Tohle jsem četl ve SW a taky v Duně, nic nového pod sluncem!  :D

Je to tak jednoduché že to není nerealizovatelné. A odpovídá to dlouhodobému plánování MA.
Jenže...
Spoléháš na to že se dotiční nikdy nedozvědí o té "zahajovací epizodě" a hlavně o dvojaké roli, kterou osvoboditelé sehráli?
Jestliže se to provalí tak máš najednou problém s planetou plnou  hodně ale opravdu hodně nasraných lidí. A spostě z nich si dal zbraně.  ::)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 30.06.2010, 11:39:01
Osvoboditelé se chlubit nebudou a nepřátelé všichni lžou.Pravda je to známý scénář a zřejmně proto,že funguje.A když se to provalý,dobře jim tak manipulátorům!


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 30.06.2010, 11:53:04
MA plánuje na generace dopředu, takže by se do toho mohla pustit.
Nebylo by ani vyloučené aby ty "okupanty" najala levá ruka a pak přišla ta pravá a opravdu je fyzicky totálně vyhladila. Pak by zůstal třeba jen jediný člověk který by měl napojení na tuhle skupinu a ten by si dal ve vlastním zájmu pozor aby se tím nechlubil.  ;)
Pak by následovalo několik generací obnovy a zesilování závislosti - vytvoření nějakého vládního systému (ten původní okupanti dle instrukcí zlikvidovali) a pak možná...

Nebylo by to bez rizika.  :)
A MA má svou planetu -Dareos či jak se jmenuje- kde má otroky kterým by leckerý občan SL mohl závidět životní úroveň.
Stačí jim nabídnout změnu kasty na plnohodnotné svobodné lidi a ejhle -máš tu silně motivovaný zdroj dobrovolníků.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 30.06.2010, 13:06:01
Dobrovolníky máme a do jakych lodí je posadíme?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 30.06.2010, 13:11:43
To je právě ta sranda.
Oni si je sami vyrábějí, Detwailler class nebo co. Co je to za bazmek nemám tucha... :)

Mají být větší než Žraloci, používat spider drive, asi taky maskování, graserová torpéda, catphractus ?DM...
Víc toho o nich zatím nevíme.
Jen to že ještě nejsou plně bojeschopné.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 30.06.2010, 13:22:46
Pětisetletá příprava a oni nemají hotové lodě,to se teda pěkně flákají :-\


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 30.06.2010, 13:37:01
Načasování.
Holt jim mantíci se svýma technologiema nabourali harmonogramy.
Já mám za to, že Detwajleři začali mít strach že vývoj zbraní v Havenském sektoru nabral takové obrátky že spolu s objemem zbrojení umožnil tamním mocnostem výrazně zasahovat do dění v Lize a okolí. A protože se nedalo předpokládat zpomalení -zejména v SKM- a oni přes všechnu svou genialitu, prachy a zapálenost nestíhali tak se rozhodli "kopnout do vrtule" a spustit akci.
A pořád ještě jim to může vyjít.
Možná to nebude tak snadné jak si asi představují ale věci jsou v pohybu.
Podle mě bude taky záležet na tom, jestli se Aliance konečně rozhodne "sundat rukavičky", přestane okolkovat, dumat nad morálkou, ideály, právy ... -a "nasadí si boxer". Aspoň na jednu ruku.
Víš oni by klidně taky mohli začít hru na "hodného a zlého policajta". HH už má v tomhle ohledu jistou pověst. ;)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 30.06.2010, 21:03:44
Tím kopnutí to celkem potento,jestli to nebyl účel,tak OB jasně hlásala."Je tu někdo další a má vás na háku"!
Uvítal bych pořádnou akci a HH puštěnou z řetězu,ale v současnosti není čím a koho zbušit.A to je ono,kde vzít rychle lodě pro GA?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 30.06.2010, 21:33:20
Do roka máš k dispozici pokročilou munici. Výroba možná nedosáhne takových oběmů ale po nějakou dobu nebude třeba se obávat podobných extempore jako BoM.
S a.Fillaretou a nejspíš i dalšími hosty od SLN vypomůže manntíkům RHN, na těchto zdrojích zcela nezávislá.
Jejich produkce zůstala nedotčená. Stejně jako v AE.
Technologicky náročné komponenty ještě několik nebudou nejspíš produkovány ale to co GA má plus to co snad ještě může přidat je více jak dostatečné.
S nadháněním spiderů jim eskadry SD(P), CLAC, BC(P), BC(L) nijak zvlášť nepomůžou.
Za rok by se měli stát dokončené ale ne-zcela-hotové lodě u Trevorovy hvězdy přinejmenším částečně bojeschopné.
Další posílení.
RHN získá s několika málo "štouchanci" nemalý upgrade svých technologií.
V pokoji a míru může dokončit své vyzbrojovací programy a dokonce snížit tempo v očekávání kvalitativních změn.

Řekni mi že se do 15 měsíců neuvolní dostatek jednotek k tomu aby se vyčleněné svazy GA nemohli pustit do ofenzivních operací.
Otázka je jaký budou mít charakter, cíl a taky celkovou strategii.
Ale to je jiná věc.  :)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 01.07.2010, 00:43:50
Dettweilery se staví až teď, protože spider je teprve nedávno dokončená technologie. Původně se měla odzkoušet na Sharcích, a OB měly provést Detty, ale holt se plány urychlily... Jinak Dett by měla být spider obdoba SD(P), pokud si to ještě pamatuji správně.

S těma ofenzivníma operacema bych to neviděl tak bledě. HH dokázala provádět Cuttwormy za nepříznivější situace (co se týče počtu lodí a jejich rozmístění - teď třeba není potřeba hlídat tolik Trevora) a to ještě proti RH. To, co stačilo na první Cuttworm nyní proti SL napáchá neskutečnou paseku. A klidně na tu budou stačit MDM či dokonce ještě kondenzátorové MDM ze skladů...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 01.07.2010, 09:01:57
Omezené ofenzivní operace můžou začít už teď. Otázka jestli se Spojenecký plánovací výbor shodne na tom jaké, kde a co bude cílem.
Těch 15 měsíců je můj odhad kdy se budou moct uvolnit síly v řádu Task Force (tedy vyvážené uskupení o několika desítkách jednotek včetně SD(P) a doprovodu s plnou zásobou munice na zás.lodích). Pár Task Group by mohly poslat teď hned, s omezenými, dá se říct "bodovými" úkoly.
O co že se objeví něco jako Lacoon III, který bude mít za cíl zkomplikovat solíkům -a komukoliv jinému- dopravu.
A konečně by mohli začít aktivně pátrat po jakých koliv stopách po MA. Nejlepší by bylo přizvat si k tomu nějakého policajta... hm -co třeba jistý V.Cachat? Už si stejně bude potřebovat odpočinout od Thandi a pochybuju že Pritchardová ho nechá zahálet.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 01.07.2010, 12:42:56
Není problém omezenou silou přeorat pár solariánských soustav,ale to by jenom odůvodnilo válku.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 01.07.2010, 14:51:50
Tyhle soustavy asi nebudou přímo členy SL, možná nějaká forma protektorátu či partnerství. A i kdyby?
Co se ještě může zhoršit?
Vztahy už se od napjatých posunuly za hranici která odděluje válku od míru. Jestli "návšteva" admirála Cappareliové snad mohla být nějak "omluvena" tak o Fillaretově flotile se to říct nedá. A pokud tyhle akce vyvolají nějakou reakci ve výkonné radě SL tak je to jen dobře.
Kontrola nad dopravními cestami by mohla přinést strategickou výhodu, které se velení GA jen tak nevzdá.
A něco dělat musí.
Čekáním se nic nevyřeší. Naopak se to může začít zhoršovat.
GA není monolit a jedině společné operace mohou stmeli jejich vzájemné vztahy.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 01.07.2010, 17:08:59
Aby to nebyl účel,přinutit GA k nějaké akci proti Svazu.Pak prohlásit,zničily naše lodě,zavraždily naše námořníky na plánovaném a domluveném cvičení a dnes napadly samotný Svaz


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 01.07.2010, 17:32:56
Jo, je docela možný že to tak podají. Ale nemůžou si nechat vzít iniciativu jen proto aby v médiích nevypadali jako zlejší. Zlý už jsou -o to se spiritual kvintet postaral.
Copak se starali jak o nich píše Ransomová?  :-* řiť! Pokud někdo chce formulovat politiku na základě novinových titulků tak spustit protiofenzívu.
Osobně proti vám nic nemáme. Ale: SLN nás napadlo, pak došlo k porušení EE při útoku na naše obydlené planety a zemřelo spousta civilistů. A "vaše" námořnictvo nás znovu napadlo. Ještě nevíme zda ten barbarský čin připíšeme stejným pachatelům, hledáme důkazy. Ale pak budeme reagovat zcela v mezích jaké Lize poskytuje Edikt. A nejsme sami, máme spostu kamarádů.  :D


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 01.07.2010, 22:58:27
Kašlat na proagandu,co ty nové lodě?Dettwailery mají opravdu 20Mt?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 01.07.2010, 23:05:49
To se neví. Jen tam byla zmínka že spider pohon na rozdíl od klínu a plachty nijak nelimituje tonáž. (tady tam jde o účinnost komp.setrvačnosti)
Je otázka jestli by takové "tělěso" ještě zvládli ty "nožky" postrkovat...
Ale byl by to dcela nářez, ne?  :D


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 02.07.2010, 10:30:48
I když nebudou tak velké,tak budou mít pavouci,při stejné velikosti,daleko víc zbraní po celém povrchu lodi.Nějaká forma štítů je samozřejmost.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 02.07.2010, 10:54:30
Mohou se ale aktivovat až po "prozrazení" asi nepude spustit spider-pohon a kulové štíty současně.
Velké lodě by mohly nést štíty o síle ekvivalentní pevnostním -a ty ja si představuju nebudou slabší než u SD. Jo, ochrana klínu jim bude chybět, ale oni se téhle slabině mohli přizpůsobit dřív, měli spostu času nad tím podumat. Tedy pancéř ze všech stran, PDS, senzory, telemetrie, rušičky... vše bude tuhle skutečnost zohledňovat. Nehledě na to že neexistence "primární stopy" na SŘP nepřátelských jednotek dost zmate jak navádění střel tak i lidské posádky. Přinejmenším zpočátku.
Pak je tu otázka interferencí. Jakmile je hypotetický "spider-gigant" odhalen a aktivuje štít tak může chrlit střely a protistřely na všechny strany. Asi nebudou mít tu schopnost "palby od boku" jako mant, ale zase budou sto nahodit klíny mnohem dříve než u klas. lodě. A asi i pálit s větší kadencí (gravitorový ekvivalent oblaku dýmu se rychleji "rozptýlí") a nejspíš taky bude možno instalovat více "hlavní".
Prostě nebude to bezbranná sedící kachna  jak si leckdo představuje.
A pokud bude mimo H-limit tak může zdrhnout jakmileje nabije kondenzátory h-generátorů.
Jo, asi bude pro "spidery" komplikované útočit na soustavy ve vlně - pokud se to nedá nějak obejít. Ale do té doby by tyhle světy měly být méně zranitelné.
Teda "nekonvenčníma silama".  ;)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 02.07.2010, 11:21:58
Spider je tak nová technologie,že neměli dostatek lodí v operačním nasazení.Ano předpokládám že ho pořádně prommysleli,ale určitě se v boji nějaké díry najdou.Je výhoda možnost střílet do všech stran,ale taky ho ze všech stran můžou trefit.Ze začátku to bude hodně těžké,ale jak bude prolomené utajení a to bude,tak to bude akorát trochu jiná loď.
Dettwaileři tak dlouho spoléhali na utajení a tak dlouho jim to vycházelo,že si snad myslí,že jim to vydrží navěky!


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 02.07.2010, 11:36:40
Mám dojem že A.Detwailler si podrží kontrolu nad spidery a počáteční expazi ponechá na "fantastické jedenáctce" s konvenčníma silama. Těm se poskytnou technologie které buď ukradli nebo koupili plus MA vylepšení. Tím získají jednoznačnou převahu v Lize a nejspíš si myslí že by mohli čelit i flotilám z havenského sektoru.
Ale oni se snaží -podle mě přinejmenším zatím úspěšně- aby nikdo nemohl identifikovat členy MA a tím spíš RF. Dokud se neprokáže spojení mezi messany a Detwajlery s některou z těchto mocností tak proti nim GA nemá důvod zasáhnout.
Dokonce by jim mohli gratulovat a přát štěstí - sami se přece rozhodli "roztrhat Ligu na kusy". A těžko se jim podaří tenhle proces zastavit. Nemají k tomu prostředky.
K nějakému "všeodhalujícímu projevu" nedojde. Jednak nemá Éliška dost informací a pak jí chybí jakékoliv důkazy.
Leda by to sehrála jako svýho času Clinton a Bush.  :-[


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 02.07.2010, 11:56:40
RF další utajování a nastrkování bílých koní.Ale čím větší akce,tím lepší možnost prozrazení.
GA už ví jistě,že tam venku,je někdo jiný.Zatím neví koho a není čím pořádně nakopat,ale určitě se budou tento stav pilně snažit změnit.
Svaz v současném stavu si nezaslouží zachránit a nikdo by to ani nedokázal.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 02.07.2010, 12:12:28
No jo ale vem si že "jedenáctka" nemá žádné viditelné napojení nejen na Detwajlery ale ani mezi ssebou. Když začnou s expanzí -vlastně už začli jestli jsem tomu dobře rozuměl- tak je nikdo nemůže obvinit že páchají něco horšího než budují sféru vlivu a kontroly. A to je v nastávajících zmatcích rozumné. Nepochybuju o tom, že se podobným směrem vydají i další, nezávisle na MA/RF.
Možná vzbudí podezření a špióni GA se na ně zaměří ale nž něco zjistí...
Každopádně Detwajler má za to že si získal pomocí OB čas na to, aby mu plán vyšel.
Otázka je jestli je opravdu tak geniální jak si o sobě nejspíš myslí.  :D
HH mu chce něco povědět ohledně mrtvých po OB a jak se dosud jevila tak si nedá pokoj dokud se k němu nedostane. ;D


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 02.07.2010, 15:54:45
Špioni GA určitě něco vyhrabou a dost věcí bude dávat jiný smysl,když se ví,že ONI jsou skuteční.Ale to odbočujem.

Velikost Spiderlodě(mozkolodě) neomezuje kompenzátor setrvačnosti a je možné postavit opravdové monstra.To by vysvětlovalo zpoždění ve výstavbě,na vyrovnání rozdílu ve střelách potřebovali větší střely a větší lodě,které diky spideru,mohly postavit.
Předpokládám,že Detwajler bude mít díky velikosti trupu a počtu hlavní,srovnatelnou palebnou sílu jako SD(p).


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 02.07.2010, 16:53:25
Odbočka: zahlídli Cataphractus na Pochodni, teď další při OB a možná si je spojí s něčím co použije Mannerheim.

Je možné že ano, vysvětlovalo by to jistotu s jakou hledí MA/RF na očekávaný konflikt s GA.
Ale jak říkám -nezdá se mi že by byl Albrecht přesně informován. Jinak by se nebál toho co má mantichora teď ale toho co bude mít za 5-10(odhad) roků až se konečně střetnou.  :-\


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 02.07.2010, 18:47:05
Ta to vypadá,že to měl byt vymakaný dvoufázový plan.OB je načne a Filareta shrábne zbytky.Jinak riskovat ztrátu utajení a momentu překvapení  jenom,aby alianci zpomalil,není moc chytré,pokud nemá schované nějaké další překvapení,pro které nutně potřeboval víc času.
Kvarkové bomby???


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 02.07.2010, 19:04:52
Já mám prostě za to, že dál spoléhá na utajení.
Fillareta a OB neměly přímo zlikvidovat SKM. Jen ji dál oslabit a přilít benzín do začínajícího konfliktu se solíkama.
V tomhle ohledu uspěl (snad jen že mu utekly ty předčasně dokončené lodě).
Beru to tak že by ho Fillaretovo vítězství v BoMII nepříjemně překvapilo.

Jediné s čím zjevně nepočítal je že se nesouměrným dvojčatům CaZ nejenže podařilo zdrhnout ale vzaly ssebou Simoes a nějaké info. které jim McBryde stihl předat.
To nejspíš dost krytě naborá jeho představy o zachování anonimity.  ;)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 02.07.2010, 21:28:48
Ono vyšťourat něco na v RF usvědčujícího je z toho, že jso v podstatě MA bude těžké. Jediná dvě spojení jsou ADett a soustava Daria. Plus nějak ty Mannerheimské síly u těch červích děr, které asi ví, o co MA jde. Podle mě maximálně ty mohou být slabším článkem. Třeba něco jako, že na Mesu přiletí HH a bude dštít síru (a střely), pokud se nedozví všechno o MA. Nějaká jednotka prohrabávající se daty/lidmi může najít informaci, že Torchská červí díra má objevené vyústění. Nejspíš si domyslí, že Dožínky na druhé straně sejmula MA a pošlou tam dírou několik SD na "zdvořilostní" návštěvu. V závěr by se jim mohlo z přeživších podařit vytáhnout něco o MA/RF. A i kdyby ne, někdo z podřízených určitě poví minimálně to, že jsou z Mannerheimu. A to už je stopa... Tak jako tak... já pokládám za nejpravděpodobnější, že se GA dostane k MA přes Torchskou díru...

Jinak k těm spider SD. Někdo zmínil, že mimo hyperlimit by mohly snadno zmizet do HP... já bych to neviděl tak horký. SD o 8m musí na přechod čekat 240 sekund. SSD o 20m to bude mít ještě delší (sice ne nějak drasticky, protože pro kurýra prý to trvá 30 sekund. A protože kurýr určo nemá 1m, je křivka týhle závislosti nejspíš logaritmická... neví někdo tonáž kurýra? Že bych zkusil tu křivku dopočítat...). Rozhodně při palbě z určité vzdálenosti, nebudou mít čas utéci. Samozřejmě je tu otázka, kde by se vzaly lodě MA i GA v bitvě mimo hyperlimit, ale možnost to je...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 02.07.2010, 21:40:53
Kurýr by měl mít kolem 35kt. Aspoň myslím. Taky někde byla zmínka že je o něco větší než LAC. Rozhodně méně než 50kt. Minimum 20kt.
Přeně nevím. :)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 02.07.2010, 21:53:15
Jinak k těm spider SD. Někdo zmínil, že mimo hyperlimit by mohly snadno zmizet do HP... já bych to neviděl tak horký. SD o 8m musí na přechod čekat 240 sekund. SSD o 20m to bude mít ještě delší (sice ne nějak drasticky, protože pro kurýra prý to trvá 30 sekund. A protože kurýr určo nemá 1m, je křivka týhle závislosti nejspíš logaritmická... neví někdo tonáž kurýra? Že bych zkusil tu křivku dopočítat...). Rozhodně při palbě z určité vzdálenosti, nebudou mít čas utéci. Samozřejmě je tu otázka, kde by se vzaly lodě MA i GA v bitvě mimo hyperlimit, ale možnost to je...

Kde by se tam vzaly?! Hrnuly si to do soustavy dát si repete a zase něco "spláchnout" a bdělé hlídky s množstvím senzorů je odhalily dříve než se dostaly dovnitř. Tudíž a protože za hranicí h-limitu nemají šanci tak odhodili stealth, zapnuly štíty a brání se zatímco čekají oněch pět minut (podle mě, pouze odhad) na aktivaci h-generátorů.

Z| dálky se na ně bude blbě střílet -většina SŘP a zaměřovacích systémů je závislá na gravitorové signatuře. A jediné co bude k dispozici pošle nějaká sonda -třeba zachycený výtrysk odpadního tepla. Čili bude třeba nějaká koncepce, která to bude řešit. Stávající systémy moc účinný nebudou.
Teprve po aktivaci "bubliny" snad dostanou tuhle potvoru do zaměřovačů. Ale to už budou nejspíš odpočítávat 300vteřinový interval. Něco jiného by to bylo uvnitř soustavy -tam by mohly bojovat buď do"do poslední kapky krve"  ot a/nebo o šanci přece jen se dostat na dostřel zadaného cíle.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 02.07.2010, 23:54:04
Tak jsem dosadil ty čísla pro kurýry a pro jejich hmotnost v rozmezí 20k-50k vychází nabíjení hypergenerátoru pro 20Megatun 272-278 sekund. Takže jen o necelou půlminutu než SD :).

Jinak pokud jsem systém střel pochopil, oni samy se během letu na g.stopu nenavádí. Po dobu letu řídí jejich směr loď a ta je většinou řídí podle g.stop, co ona vidí. Proti spiderům by se holt střely zaměřovaly naslepo z pohledu lodi (střela bude mít stále jasné instrukce z lodi) na místo zachycení tepelné stopy. Ideálně by se pak vedly podle informací sond GR, které by zpoza soupeře pozorovaly jeho tepelné emise a pomocí FTL posílaly přesné souřadnice lodím, které by podle toho navigovaly střely.

Ona vlastní práca střel přijde až v poslední fázi, kdy loď střely přestává řídit, protože komunikační lag znemožňuje řídit střely proti lodní obraně (nyní pomiňme Apollo, pro tohle je jeho existence nedůležitá, jde mi tu o základní princip). To jsou střely proti soupeři sami a sami si ho musí najít, nicméně obdržely od lodě poslední instrukce, kde přibližně ho hledat. Střela si pak cíl vyhledá sama, právě podle g.stopy, ale protože už se stalo, že střely byly použity na lodě bez zaplého klínu, musí mít střely i dobrý radar s lidarem. Proto by střely navedené hodně blízko spider lodě tu loď samy našly a zaměřily se na ní...

Nicméně beru zpět připomínku z předchozího příspěvku, protože jsem udělal ještě jeden výpočet. Při zrychlení střel 48000g a době 275sekund uletí střela "jen" 18milionů kilometrů, což je na prostředí MDM dost málo. Nějak si nedokážu představit, že by lodě GA zahájily palbu až v téhle vzdálenosti a spider loď až tehdy zapnula HG. Prostě mě nenapadá za uši nepřitažená simulace, kde se u sebe ocitnou lodě MA i GA, mimo hyperlimit a dozví se o sobě až pod 18 milionů kilometrů...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 03.07.2010, 01:49:50
Nicméně beru zpět připomínku z předchozího příspěvku, protože jsem udělal ještě jeden výpočet. Při zrychlení střel 48000g a době 275sekund uletí střela "jen" 18milionů kilometrů, což je na prostředí MDM dost málo. Nějak si nedokážu představit, že by lodě GA zahájily palbu až v téhle vzdálenosti a spider loď až tehdy zapnula HG. Prostě mě nenapadá za uši nepřitažená simulace, kde se u sebe ocitnou lodě MA i GA, mimo hyperlimit a dozví se o sobě až pod 18 milionů kilometrů...

V první řadě asi nebude úkolem spidera ničit hlídkové lodě. Bude s nimi bojovat ale jen v sebeobraně. Jeho cílem bude "cosi" důležitého uvnitř perimetru. Střetu se bude snažit vyhnout a v případě nouze má rozkaz zdrhnout.
Za druhé palbu můžeš zahájit až když máš cíl zachycený, ověřený a zaměřený. Tedy ne na optimální vzdálenost -naopak se ti může stát že buď zrovna zcela mimo dostřel nebo je tak blízko že na tebe raději vypálí dřív než hlídka stačí zareagovat.
Pochybuju že pokud by se "lovec" snažil dostat blíž tak by ho kořist nechala. Sleduje svý senzory stejně bedlivě jako hlídka a vektor mířící přímo k ní by ji vyplašil. To znamená poplach a kondenzátory se začínají nabíjet. (určitě jde ten proces přerušit, ne?) Pokud je vše v pořádku -nebezpečí pominulo- tak vůbec nic nepodniká. Sice neví jestli ho někdo zachytil ale nehodlá se prozradit dokud to není nezbytné. Ale může se na to vyzrát. Kromě senzorových bójí a plošin -a sond- zde můžou být i miny (raději na dálkové ovládání) a to jak s laserovými hlavicemi tak ve formě gondol se střelama. Taky se tam může pohybovat "jmelí", neviditelné i pro většinu mant. senzorů. Čili loď se nemusí ani pohnout a prostě dá povel nejvýhodněji položené platformě. Ale taky může předat signál "na centrálu" kde je v pohotovosti speciální oddíl. Ten provede mikroskok a vynoří se v těsné blízskosti "kontaktu" A zaútočí. ;)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 03.07.2010, 02:20:54
Řekl bych, že ty kondenzátory u HG budou nějak spešl. Rozhodně je nejde nabít "do zásoby" předem, protože to by je lodě měly nabitý permanentně, což se ale neděje. Proto si myslím, že jakmile dáš povel k přesunu do HP, už to nejde vzít zpátky. Koneckonců, kam by se ty kondenzátory vybily, když budou nabitý na 90%. To by byla pěkná šlupka kdyby se vybilo zpět do lodě to, co pracně nabíjela přes 2 minuty :D...

Hmm, teď jsem si znova přečetl ten infodump, kde se nic o kondenzátorech nepíše. Je tam jen "[generator] spins its field up". Takže ta energie asi nejde do kondenzátorů, ale přímo se z ní vytváří ono pole, které s další a další energií roste, až nakonec se tam vejde celá loď a dojde k translaci. Tady se můžeme jen domnívat, co se stane, když loď zruší probíhající vytváření translačního pole. Podle mě by se nic nestalo. Pole by nejspíš jen zmizelo nebo se hodně rychle smrsklo, takže příště by loď musela začít odznova.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 03.07.2010, 02:26:17
Anebo by se to neobešlo bez nějakejch pyrotechnickejch efektů.

Každopádně odchod z n-prostoru je dost obtížně zachytitelnej. Nepamatuju si tu formulaci přesně ale asi se dá pozorovat pokud sleduješ pečlivě konkrétní oblast. To by pak mohlo znamenat že by se uniknuvší spider dal pronásledovar i do hyper. Sice těžko a s malou pravděpodobností úspěchu ale lepší něco než nic.  :)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 03.07.2010, 11:36:16
Podle tohodle - http://infodump.thefifthimperium.com/site/entry/Harrington/265/1 - jsou translace do HP nedetekovatelné, pokud o soupeři nevíš. Pokud ho sleduješ a najednou ti prostě zmizí, je jasné, že přešel do HP, ale vlastní akt přechodu asi nezjistíš. <vlastní názor>Možná, že kdyby seděla sonda pár tisíc kilometrů od lodi, ale jinak asi ne.</vlastní názor>


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 03.07.2010, 12:17:09
Tohle my začíná připomínat situaci německých ponorek pozdních typů (zejménaXXI-XXIII) na konci WWII. Byly v relativním bezpečí dokud se neodhodlaly k útoku. Ale pokud by zaútočily tak by se na ně vrhl celý ansámbl ASW -lodě, letadla a kdoví kdo další. Nebylo je jednoduché uštvat ale jakmile o nich nepřítel věděl tak nejspíš neměly šanci. To ale neznamená že by nedokázaly splnit svůj úkol. Respektive dva -potápět lodě (ať uiž dopravní, nákladní nebo válečné) a přimět spojence k nasazení lidí, lodí, letadel a materiálu v roli která nepřináší žádný ofenzívní efekt. A až do samotného konce války se museli ponorek bát. (stejně jako se ponorkáři báli jich, ale to je ta rovnováha)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 06.10.2010, 13:03:54
Nevím jestli to tady bylo rozebírané ale zaujala mě absence mantichorských CL nové generace. Vzhledem k tomu jak se vybarvují ostatní třídy -BC(L) Nikké, CA SaganamiC, DD Roland a nejspíš i SD(P) MedůzaB- tak by mě zajímalo jak bude vypadat moderní lehký křižník.
V první řadě asi bude větší (to je společný znak všech nových typů). O kolik netuším ale klidně by to mohlo být i 100%. To znamená že jestli svýho času CL v prvních knížkách měly od 90 do 150kt tak teď bude horní hranice někde u 300kt. Nejspíš míň ale každopádně se hypotetický tip dostane do rozmezí dřívějších CA (v HOQ to byla tonáž Honořiny lodě). Je zřejmé že DW se nedrží při kategorizaci původních mantinelů (ve sbírce víc jak čest) ale spíše se soustředí na to jaké je poslání dané lodě. Myslím že to je v SfS kde se nad tímhle zamýšlí M.Henke ohledně BC(L).
Takže rozhodujícím ukazatelem bude aby tenhle CL dokázal plnit úkoly lehkých křižníků. Jaké jsou? Podle vysvětlivek v AAC jde o "hlavní průzkumnou jednotku většiny námořnictev. Využívá se k ochraně i napadání obchodního provozu. Průměrná tonáž 90-150kt." (To poslední je zajímavé v kontextu s ostaníma kategoriema. Třeba torpédoborec má mít podle stejných vysvětlivek 65-80kt. Což činí z DD Roland poněkud "nadprůměrné" destroyery. Ale je zde slovíčko průměrná a to značí že kromě větších tu budou i menší lodě. Někde jsem se nad tím zamýšlel...)
Co k plnění těchto úkolů CL potřebuje? Dostatečný akční rádius, tedy vytrvalost. Značný přebytek zrychlení oproti stávajícím lodím nepřítele. Dokonalé maskování a prostředky pro REB a klamání. A pochopitelně výzbroj -jak útočnou tak i obrannou. Některé z těchto požadavků mluví ve prospěch co možná nejmenší jednotky. Ale protože tu máme Rolandy tak se dá předpokládat že newCL bude schopen i toho co DD(L) nedokáže. Bude mít na palubě alespoň nějaké mariňáky. Bude mít asi jinak koncipovanou výzbroj -možná ne o moc silnější ale zato s většíma zásobníkama. CA(L) má čtyřicet "hlavní" pro Mk16. Roland jich má dvanáct. Můj odhad je do dvaceti, možná uspořádané "klasicky", možná ne. Energetická výzbroj bude nejspíš silnější jak co se "ráže" týče tak i co do počtu. Jedním z požadavků bude aby se takovýhle CL(L) dokázal vypořádat s doprovodnými torpédoborci při střetu ve vlně. Takže především stíhací baterie bude dost silná aby tyhle DD -a nejspíš i "klasické" CL přestřílel.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 07.10.2010, 00:47:14
Oni nechybí... jen nebyly dostatečně popsány. Teď jsem vyhledal zmínku o třídě Avalon, která má bejt skoro stejně moderní jako Saganami C (Ve stínu Saganamiho, str684). Když jsem se začetl dál, tak tam bylo, že má možnost off-bore palby a že má 20 výmetnic, tedy deset na každém boku... A o kus dál bylo, že poškozený CL měl k dispozici 5 graserů...

EDIT: Jo a bylo tam zmíněno (vlastně v bitvě i ukázáno), že třída Avalon nemá výmetnice stavěny pro Mk-16 DDM, ale pro jiné střely, které mají jen o málo větší dostřel než starší lodě. Mk-14? Mk-15? Někde tam tyhle čísla byly, ale nevím, zda v souvislosti se střelami CL třídy Avalon. Možná i proto nevidíme tolik nových CL. DD a CA stačí, hlavně když mají lepší střely. Kadžopádně bych čekal, že tahle třída nebude tolik nabobtnalá v poměru ke starším třídám CL než třeba nové DD a CA. Jak jinak by dokázali do CA nacpat 40 výmetnic Mk-16 a do CL "jen" 20 pro menší střely. Možná to může být i tím, že výmetnice Mk-16 jsou třeba moc velká na to, aby se daly poskládat do boků jako postaru. Třeba právě Roland-class DD museli nějak originálně vymyslet, aby mohl mít svých 12 výmetnic. Pamtuji si to dobře, že měl výmetnice po šesti na ose?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Tyrael 07.10.2010, 08:04:31
pokud vim tak Roland class má specialní výmetnice které jsou nějak propojené, takže když dostane zásah do jedné výmetnice tak ztratí polovinu palebné síly, je o tom zmíňka v SfS těsně před tím než Byng roztřílí DD v Novém toskánku. Pokud jde o nevé loďe tak si říkám jestli vůbec SEM potřebuje nějakou třídu lodě mezi DD a CA, problem je v tom že DD má tak minimalizovanou posádku že nenese prakticky žádnou pěchotu, takže potom prakticky nemůže operovat sama protože nemá dost dost lidí aby opsadila nějakou loď, na druhou stranu ve vešdšině bojových misí je nejdůležitější zničit nepřítele a mít co nejmenší ztráty, a to díky male posádce DD splňuje, akorát musí pracovat jako doprovod pro vědší loděkteré by dodali pěchotu kdyby byla potřeba.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 07.10.2010, 12:32:49
DD Roland má ve stíhacích bateriích krom dvou graserů taky po šestici výmetnicích. Jsou schopny odpalovat Mk.16 ale mají být nějakým způsobem "degradované". Jakým nevím jistě. Odhadl bych to na spojení nabíjecího/přebíjecího zařízení celé baterie do jednoho celku. To by omezovalo kadenci, "pružnost" palby a taky by to vysvětlovalo tu zranitelnost. Je možné že se to může taky týkat zařízení pro "iniciaci" fůzních lahví v raketách ale to jen spekuluju.
V CL které by vycházely z tohoto DD by se díky zvětšení trupu mohlo dojít na "rekonstrukci" oněch stíhacích bateriií. Plnohodnotné výmetnice -vedle samozřejmého posílení energetické výzbroje- spolu se zvýšenou kapacitou zásobníků by znamenaly dostatečné posílení lodě aby se mohla pustit do nepřátelských ekvivalentů Rolanda. Současně by zřejmě došlo k výraznému posílení obranné výzbroje -zvýšení počtu PDLC a CM. Pro "skutečný" boj v podmínkách MDM by to zřejmě stačilo. Pokud by mělo dojít k nasazení kde je třeba masivnějšího použití MDM tak zřejmě opět nastupují vlečné /přílepné gondoly. Jaké by se třeba mohlo objevit posílení SŘP a telemetrie podle Rozcaka v Maye.
Důležité by zřejmě bylo zvětšení "ubytovacího prostoru" pro potřeby početnější posádky a hlavně mariňáků. Jestli dojde ke zvýšení akčního rádia -respektive vytrvalosti- nevím ale pro delší průzkumné, doprovodné, hlídkové či "korzárské" akce by to bylo žádoucí.

Spekuluju nad tímhle CL(L) protože v infodumpu o Rolandech se o nich DW zmínil. A to docela zajímavým stylem. Mlžil jako by si podrobnosti skovával coby překvápko. Tum te dum... ;)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 07.10.2010, 17:07:41
Onen CL(L) je právě ta třída Avalon ze SoS. Píšou tam, že je moderní jako Hexapuma, tudíž byla vyvinuta spolu se Saganami C a tedy ani není pravděpodobné, že by to byla nějaká zpátečnická třída. Nejsem si jist, ale nejsou Rolandy o něco novější než Saggy C? Pokud ano, vysvětlovalo by to onu "slabost" Avalonů. Pokud byl Roland nakreslen a posataven až po zavedení Saggy C (a tedy i Avalonů), je myšlenka spřažených výmetnic DDM v ose lodi novější než vlastní CL(L). Proto nic takového na Avalonech není a proto tam zůstaly u starých dobrých bočních výmetnic. Sice už s možností off-bore palby, ale stále příliš malých na to, aby mohly střílet plnohodnotné DDM.

Jak už jsem řekl, absence DDM na Avalonech je nejspíš ten důvod, proč jich tolik nevidíme. Buďto pošlou Rolandy, nebo Saggy C. Ono je sice fajn mít CL(L) s dvaceti střelami v salvě každých 8 sekund, ale proti moderním střelám je to... nedokonalé. Nejspíš i proto má RMN někde v kreslících plánech nový CL(L), který využívá onu osovou spřaženost výmetnic (odhadem 16-20 střel celkem), který začne stavět po obnově loděnic...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 07.10.2010, 19:14:34
Je zajímavé kolik je v Rolandu zbraní, že? Šest výmetnic a dva grasery -čili osum. Jestli se nemýlím tak DD(L) má mít Beta na druhou uzly jako superLACy. To znamená že na každém prstenci je jich osum+ osum alf. Hádám že podobně jako u člunů RMN střílí tyhle zbraně mezerama mezi uzly. (u Ťuhýků to je osum výmetnic čtyři revolverové ASM a čtyři CM)
Takže pokud bude uspořádání hypotetického CL(L) podobné Rolandům tak bych tam čekal i stejné omezení. Takže maximálně osum výmetnic a čtyři energ. zbraně.
Významné bude zřejmě odstranění oněch slabin které DW zmiňuje jak v knihách tak v infodumpu.
Šestnáct Mk.16 na salvu je docela slušný nářez. Roland má zřejmě kapacitu SŘP 36střel takže u křižníku bych čekal větší. Vzhledem k tomu kolika "linkama" disponuje SaganamiC tak asi méně jak 90. Pořád je to dost aby "lehký křižník" natloukl třebas Nevadě nebo šeredně pokousal zastaralou loď bojové stěny.
Když si představíš že každý ten "link" může řídit jednu Appolo střelu a tedy to dělá vlastně (třeba) 8x75 střel v jedné salvě tak potom jeden jediný CL(L) může zatočit s celou eskadrou old-style-SD.

Jak je to s pořadím nevím ale RMN se nejspíš řídila "klasickým" pravidlem. Domnívala že po postavení dostatečného počtu SD(P) a zahájení celkem rozsáhlé produkce BC(L) nastupují CA(L) a DD(L). První jsou nezbytné pro samotné přežití říše -boj s RHN. Druhé mají pro tradiční ofenzívní operace ve stylu hloubkovývh náletů (o nichž DW od začátku tvrdí že jsou jakousi specialitou mantíků. CA(L) tu mají pro potřeby ostrahy náhle rozrostlé říše, zejména jinak nechráněných soustav. No a DD(L) jednoznačně pasují jak do role lehkých doprovodných jednotek flotily tak i boje na vlastních komunikacích.
Vlastně tu nebyl důvod CL nové generace stavět. Tedy možná prototip a snad několik málo ověřovacích jednotek ale rozhodně nebudou mít takovou prioritu jako předešlé lodě. To se ale může docela rychle změnit -teď když mají před sebou nepřítele tak silného jako je Liga. Desítky CL(L) řádící na komunikacích uvnitř SL můžou způsobit katastrofu v systému dopravy. A průzkum bude velmi důležitý (připadá mi že ONI o SL a SLN nic moc neví)
Kartama ale teď zamíchalo OB a kdoví jestli mezi dokončenými loděmy které se "houfují" u Trevoru byly i nějaké newCL .


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 07.10.2010, 20:27:58
Rolandy nemají výmetnice střel jako LAC, naopak je mají jako ostatní velké lodě v hlavách (zdroj - http://www.davidweber.net/posts/view/97/emrolandg.html/page:24), kde jsou vedle sebe dost nacpané, takže se tam vejde už jen dvojice graserů. Pokud by se stejné uspořádání aplikovalo i na nový CL(L) o hmotnosti cca 300-350kt, neměl by být problém tam těch výmetnic nacpat kolem těch deseti. Pokud by jich opravdu bylo dvacet, počet řídících linků by byl někde mezi 60 (2x počet výmetnic + 50% zálohy po vzoru Rolanda) a 64 (2x počet výmetnic + 60% zálohy po vzoru Saggy C).

Pořadí u malých lodí je jisté Saggy B -> Avalon -> Saggy C, protože právě s SoS bylo řečeno, že třída Avalon je skoro tak moderní jako Hexapuma. Rolanda bych pak s 99% jistotou dal jako poslední článek za Saggy C, protože v SoS ještě bylo řečeno, že nic menšího než právě Saggy C nemůže používat výmetnice Mk-16 DDM. Proto se Roland musel objevit později...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 07.10.2010, 21:00:12
Já právě nad problémem umístění výzbroje dumal. (jauvej)
Podle mě musej mít výmetnice -palubní, na rozdíl od gondolových- určitou délku. To že jsou v "nástavbách" neznamená nutně že nepřečuhujou do trupu. Vedly by skrzevá prstenec, mezi uzlama uvnitř lodi, ne zvenku. Na jednom nákresu SD je krásně vidět jak podobně umístili osové grasery. (jsou kurevsky dlouhý). Na jiném je myslím Minotaurus a ten má tuším devět výmetnic ve stíhací výzbroji. Ze zobrazení mi není úplně jasný jestli jsou v nástavbě i zásobníky a "závěr" s nabíjecím zařízením. Každopádně i kdyby se do nástavby DN vlezly tak do mnohem menší u CL, notabene DD mi nepasujou.
Leda by -a to by mě zmátlo- nemusely být "laufy" tak dlouhé. Ale přece jedním z důvodů proč nejsou bojové lodě nacpané více výmetnicema je že platí čím větší -a těžší- střela, tím delší a rozměrnější výmetnice. Nebo ne?!
S těma řídícíma linkama máš pravdu ale říkal jsem si že když dokáže Rozcak vymyslet jakési "posilovadlo" a umístit na CL tolik telemetrie (byť na úkor výzbroje) tak RMN by mohla taky.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 07.10.2010, 22:39:45
Tak nějak bych čekal, že osové výmetnice budou zasahovat do trupu lodi skrz vnitřek gr.prstence. Nepamatuji se, zda to bylo nějak přesně popsáno, ale moje představa oněch spřažených výmetnic je, že mají jeden společný gravitační "urychlovač" či jak se nadává tomu, co tu střelu ve výmetnici urychlí a vypálí. Proto pak jediný zásah stojí Rolanda celou šestici...

BTW, co za posilovadlo vymyslel Rozsak?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 07.10.2010, 23:08:06
Posilovadlo měl být výraz pro přidání dodatečných linků na jeho křižníky před BoT. Jestli si dobře vzpomínám tak měly kapacitu nějakejch 60 střel. Myslím že ho to stálo dvě boční výmetnice. Moje představa je, že na CL(L) kde nejsou žádné boční výmetnice a jen a pouze CM a enrgetická výzbroj by se té telemetrie dalo nacpat trochu víc. Obzvláště při použití manťáckých technologií.
Musím si ještě přečíst MoH a SoS abych se dopídil co přesně tam o Rolandech je. Ale přijde mi že "urychlovač" je základní a nedělitelnou součástí každé výmetnice. A každá musí mít svůj.
Zatím budu věřit tomu že se ona "degradace" týká spíše pomocných zařízení. Vem si co by se stalo kdyby DD(L) -který přes svou velikost zůstává plechovkou- něco ošklivého trefilo zrovna do nabíjecího mechanismu.
Běžně jsou výmetnice pěkný kus od sebe a každá má samostatné zařízeni. (Řek bych že i nouzovou posádku, kondenzátory a tak.) Tudíž trefa do těchto citlivých míst nejspíš vyřadí právě jen tu jednu zbraň. U Rolanda by to znamenalo odstavení celé baterie -50% palebné síly.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 08.10.2010, 15:24:48
Právě to je ten drawback oněch spřažených výmetnic. Určitý zásah dokáže vyřadit celou šestici výmetnic. Je to ale přijatelné riziko výmenou za schopnost střílet tucet DDM z torpédéborce. To znamená, že nějaká část (a ne zrovna nedůležitá) všech výmetnic bude společná. Můj typ stále zůstává u urychlovače. Pokud funguje z vnějšku tubusu výmetnice (t.j. není přímo fyzicky přítomen uvnitř, ale působí na střelu jen nějakým polem - což by u gravitačního urychlování bejt mělo) dal by se podle mě postavit o kus větší urychlovač pro celou sadu výmetnic.

V SoS o Rolandech nic nenajdeš. To mě taky právě vedlo k myšlence, že Rolandy jsou novější než Saggy C. V SoS bylo právě ještě naopak tvrzeno, že nic menšího než Saggy C nemůže používat palubní výmetnice pro Mk-16 DDM. Můj typ je, že onen popis byl v SftS...

EDIT: Ze SftS:
Citace
There were really two reasons for the Rolands' huge size compared to other destroyers. One was
the fact that they were the only destroyers in the galaxy equipped to fire the Mark 16 dual-drive missile.
Squeezing in that capability—and giving them twelve tubes—had required a substantial modification to
the Mod 9-c launcher mounted in the Saganami-C-class. The Rolands' Mod 9-e was essentially the
tube from the 9-c, but stripped of the support equipment normally associated with a standalone missile
tube. Instead, a sextet of the new launchers were shoehorned together, combining the necessary supports
for all six tubes in the cluster. Roland mounted one cluster each in her fore and aft hammerheads, the
traditional locations for a ship's chase energy weapons. Given the Manticoran ability to fire off-bore, all
twelve tubes could be brought to bear on any target, but it did make the class's weapons more
vulnerable. A single hit could take out half of her total missile armament, which was scarcely something
Chatterjee liked to think about. But destroyers had never been intended to take the kind of hammering
wallers could take, anyway, and he was willing to accept Roland's vulnerabilities in return for her
overwhelming advantage in missile combat.

Takže se tam přesně neříká, co mají společního...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 08.10.2010, 16:29:06
Teď mě napadlo že tahle "baterie" výmetnic se podezřele podobá vícenásobným torpédometům rozšířeným do poloviny 20.st v mokrém námořnictvu. A ejhle  -není to právě torpédoborec na kterém se to vyskytuje v honorversu?
No, to jen na okraj (před chvílí jsem četl rozbory DW kolem námořních DN. BC, BB atd.)

Je možné že se opracdu dá takhle "degradovat" výmetnice? Myslím jestli by se podobný způsob měl nějak rozšířit, určitě se najde spousta míst kde by se hodilo šetřit.
Třeba šestihlavňová výmetnice CM -pak by stačilo na BC strčit šest-sedum těchle instalací a zbytek místa by se využil na jiné potřebné zařízení (PDLC, telemetrii...)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 08.10.2010, 17:04:57
Na BC(L) a větší bych tyhle spřažené výmetnice nedával. Když ti něco trefí plechovku, většinou to nějakou paseku nadělá a nejednou je ti jedno, že přijdeš o 6 výmetnic najednou. Naopak BC(L) a lodě bojové stěny jsou stavěné na to, aby nějaký ten zásah snesly, takže tam je lepší mít jednotlivé výmetnice, aby ti pár zásahů neosekalo palebnou sílu na polovinu...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 08.10.2010, 17:24:54
Dobře, větší lodě nee.
Co třeba takový LAc s "těžkýma" střelama. Výmetnice z BC, degradované podobným stylem.... ;)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 08.10.2010, 18:28:00
32 střel na LAC a možná i víc :D

Jak moc za roh můžou střílet nové výmětnice? Tuším ,že celkový rozsah měl být 140 stupnů.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 08.10.2010, 18:38:33
Nevím, zda by se u něčeho, co má 1/7 - 1/8 tonáže Rolanda, dal procpat uzlovým prstencem větší počet výmetnic. Možná by se to dalo obejít a dát ústí nových výmetnic tam, kde mají ústí teď standardní výmetnice, nicméně ony pomocné systémy výmetnic a skladiště střel by v trupu asi nenechaly moc místa na cokoliv jiného. Nejspíš by tak vznikly výmetnice DDM s gravitorem, zásobou pár střel a pak už skoro ničím. Pokud by se nepřistoupilo k navýšení tonáže, asi by se tam nevešlo 100+1 věciček, které dělají moderní LAC tak schopnými.

Jiná věc by ale byla, pokud by se nějak povedlo drasticky zmenšit DDM či přidat další motor do LAC SKM. V podstatě z DDM ubrat trochu EW prostředků, trochu snížit výkon pohonu, ponechat jen jedno-laserovou hlavici ale Viper a možná máme LAC DDM, které by se při dobré vůli daly do trupu LAC napasovat...

140° off-bore palby bylo tuším na začátku vývoje téhle technologii u prvních Ťuhýků/Fretek. Nedivil bych se, kdyby moderní lodě (Rolandy, Saggy-C) měly možnost střílet i na naprosto opačnou stranu (t.j. 180°). Ona je to mám pocit částečně i věc telemetrie a v týhle se RMN dost pohnulo... ale to bych si musel zase přečíst celej infodump.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 08.10.2010, 18:57:26
No když jsem to nakousl v tomhle thématu...
Neměl jsem "v úmyslu" osadit LAC XDM (i když by to bylo pěkné...  :D ). Spíš mě šlo dát člunům těžší střely. Jestli se nepletu tak stávající výzbroj je ekvivalentem střel DD/CL, tedy nic moc. Proto při palbě na cokoliv těžšího než BC nemají moc šancí dosáhnout efektu který by stál zato. Pokud by se na LACy dala instalovat výmetnice schopná odpalovat "klasické" střely které nosí/nosily BC a snad i SD tak by to mohlo být "vo něčem jiném". I kdyby jich byl stejný počet jako ve stávajících revolverových výmetnicích tak by účinek na "tlusté lodě" mohl být dostatečný. Myslím tím že způsobí dost škody aby stálo za to riskovat přiblížení k cílům které pochopitelně budou opětovat palbu.
Když k tomu přičteš hypotetické zvýšení účinku díky novým tipům hlavic tak by mohly škaredě pokousat i loď bojové stěny. Teď spíše omezím na old-style "SD" made in SL -kdo jiný je má ještě jako hlavní bojový prostředek, že?!


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 08.10.2010, 19:10:54
Jak moc za roh můžou střílet nové výmětnice? Tuším ,že celkový rozsah měl být 140 stupnů.
Víme že ještě u SaganamihoB byly zachovány i stíhací baterie, takže nejspíš ještě nebylo možné aby pálily na 180o. Ale zřejmě ten problém "nějak" vyřešili protože nové lodě -BC(L),CA(L),DD(L)- mají uváděnou salvu jako součet všech palubních výmetnic. A to přitom pouze Nikké má KH, takže to s ní nesouvisí.
Vem si že tomu vlastně nestojí nic v cestě. Pokud dokážeš odpálit střely a nastavit je na "otočku" aby obletěly loď tak jediným problémem je synchronizovat je tak aby vytvořily jednotnou salvu. Pochopitelně je tu předpoklad že tvůj SŘP musí být schopen je následně zachytit a "zapojit" telemetrické linky...
Ale to nejspíš nebude nic zas až tak složitého -rotace kontroly je zavedená věc už nějakej pátek a todle je podstatněsnazší.
A nejspíš tomu napomáhá i to že se jedná o DDM takže ztrána delta v nebude hrát takovou roli.
Jo a ještě tam (když se projednával poprvé Ťuhýk) byla zmínka že to souvisí i se schopností střel snášet větší násobky g.

EDIT
Ještě z infodumpu http://infodump.thefifthimperium.com/entry/Harrington/150/1 (http://infodump.thefifthimperium.com/entry/Harrington/150/1)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 08.10.2010, 19:35:26
Jen mě tak napadlo,když jsou potřeba na větší střely delší výmětnice,tak je do menších lodí namontovat napříč z rohu do rohu popřípadě pod úhlem a vlezou se nějaké DDM i na bok.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 08.10.2010, 19:51:14
Diagonální instalace zbraní... mě to napadlo v souvislosti se supergrasery který byly dobrýho půl kiláku dlouhý a sloužily k...
Když střílíš kol´mo (nebo šikmo) k podélné ose lodě tak ti do hry vstupuje problém s bočníma štítama a střílnama.
Ty radikální změny směru střely se myslím odehrávají až mimo klín lodě, nejspíše už s vlastním pohonem střely (jednak dostatek gé a druhak už fachčí jejich kompenzátor).
Mám pocit že ve sbírce Víc jak šest nebo snad HH3(SVW) je tam něco podobného -i když tam se to týkalo jiného stylu odpalování- a DW se o tom nevyjádřil příliš nadšeně. Něco jako že se jedná o slepou uličku a značně nepraktickou  či neefektivní záležitost.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 08.10.2010, 20:03:59
Zakřivení dráhy má být z větší části práce nové výmětnice.Psal tam,že takové kejkle staré výmětnice neuměly bez složitého a velkého zažízení.Střílna by měla jít otevřít kdekoliv v bočnim štítu.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 08.10.2010, 20:40:02
Teď mě taky napadlo, že v oblasti DD(L)/CL(L) se možná něčeho zajímavého dočkáme od Graysonu (pokud se jim DW hodlá ještě někdy věnovat). V SftS bylo řečeno, že s Rolandy je RMN výjimečně napřed se zaváděním nových platform před GSN...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 08.10.2010, 22:53:43
No je to možné.
Jen je trochu omezuje ona likvidace Kóoských loděnic...

Každopádně mi přijde že graysoňané se soustředili na to co skutečně potřebují. Takže stavěli SD(P) protože čekali boj s SD(P) RHN. Stavěli CLACy protože to byla dobrá věc jak pro podporu vlastní bojové stěny (zejména Katany se Zmijeme) ale také pro boj proti havenským LACům a lehčím jednotkám. Stavěli BC(P) protože to byly skvělé platformy pro MDM navzdory všem případným nedostatkům. Nevíme jestli se na graysonu dělaly i BC(L) -nikde o tom není zmínka. A už vůbec nic o CA(L) a DD(L). Z tohoto pohledu je zřejmé jaké měli priority. Ale všechno má své meze a je možné že podobně jako RMN se i GN dostalo do fáze kdy už má těžkých lodí dostatečný počet a pustilo se do lehčích jednotek. Jestli dříve či později než mantíci nevím.

Jen dvě věci: Za prvé GN nikdy slepě nekopírovalo vývoj mantíků a šlo si sice příbuznou ale svou vlastní cestou (Třebas při konstrukci SD(P), CLAC i BC(P) a nejspíš i dalších lodí...). Takže je možné že jejich verse lodí vyzbrojených Mk.16 bude poněkud odlišná.
Za druhé si vzpomínámže když se formovala Těrechkovova eskadra a Kaplanová "verbovala" A.Hearnsovou tak tam padla zmínka o tom že GN by rádo využilo jejích zkušeností s Mk.16 na menších lodích. Takže něco asi mají.

S těma střílnama tam byl problém. Týkal se výmetnic které měly zakřivenou dráhu a odpalovaly střely v podstatě stejným způsobem jako klasické. Nějak jim haprovalo načasování či co... Každopádně měly být nevýhodné a méně efektivní než "konvenční". Druhá věc tam myslím byla ohledně střel které vůbec výmetnice neměly a spoléhaly na reakční pohon pro poč. fázi letu (zamítnuto jednoznačně)
Ale máš pravdu: střely poletí přímo, jen ne kolmo nýbrž v určitým úhlu k ose. Neměl by být problém střílny "otevřít" v potřebném místě, je to jen otázka jednoduchého výpočtu. Nezaberou ale takhle uložené výmetnice moc místa? Z rohu do rohu, nejlíp na oba boky...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 08.10.2010, 23:03:19
Právě tu část o verbování Hearnsové jsem včera četl a teď na ní odkazoval. Problém je, že hodně dlouho, snad už od WoH, jsme se v knize pořádně nedozvěděli nic o Graysonu, takže za tu dobu mohli uvést do služby něco svého v oblasti BC(L) či CA(L) a jen na to retrospektivně poukázat. A taky mohli před OB stihnout postavit pár (L) plechovek či CL(L). V té době, co verbovali Hearnsovou, měl Grayson určitě něco v plánu s malými loděmi s Mk-16 DDM. Otázkou je, zda je holt ještě stihly realizovat či jsou zatím jen na plátnech projektantů a vyskočí hned po obnovení loděnic...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 08.10.2010, 23:12:06
No třeba se dočkáme nějakého časového "odskoku" a budeme sledovat velectěného komodora Hearnsovou jak v čele eskadry CL(L) čistí nějaké oblasti kolem TQ od pozůstatků FF a podobné verbeže.

Nebylo taky někde něco o tom že protektor má potíže v tom jejich shromáždění? Týkalo se to myslím situace kdy SEM už nabírala kolizní kurs proti SL a bylo zřejmé že jednotky GN se dostanou do boje s SLN. Dokonce tam byla kritizovaná účast graysonských BC(P) při "výletu" do Moniky, ne?!


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 08.10.2010, 23:30:43
To byla jen jedna kapitola na začátku AAC a ta se věnovala jen politice... o nových lodích tam nebylo vůbec nic...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 08.10.2010, 23:48:54
Jo, nebylo.
Jen mě napadlo že kdyby náhodou shromáždění místodržících či parlament neschválily zapojení GN do války proti Lize tak by se mohla "reaktivovat" organizační struktura Protektorovy osobní eskadry a ta by zcele nezávsle na demokratických orgánech vyrazila do akce. Kamkoliv ji Benji pošle. Nebo HH.  ;)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 09.10.2010, 10:21:38
Nezaberou ale takhle uložené výmetnice moc místa? Z rohu do rohu, nejlíp na oba boky...
To byl přesně ten problém malých lodí a velkych střel.Při tradičnim uložení kolmo k ose by asi trčely výmětnice kus ven.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 09.10.2010, 10:27:00
No do toho trupu se musí vlést ještě reaktor a další nezbytnosti. A taky něco jako zásobník.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 09.10.2010, 12:04:03
Reaktor se nevlezl,budete pádlovat :D

Proto nejsou zbraně po celé délce lodí,musí se vlézt X dalších věcí.Je otázka jestli snížení počtu zbraní a střel,vyváží delší dostřel a větší ničivot nových velkých střel proti starým malým?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Tyrael 09.10.2010, 17:54:59
no ja nevim jak říká Honor možnost že se někdo dostane nedokovateně na dostřel energetických aby mohl narvat plnou energetickou salvu do hrdla, nebo pod sukni je hodně malá a když máš vědší dostřel než nepřítel nemusíš se přibližovat na dostřel jeho zbraní, takže Rolandy budou proti jakékoli lodi stejné tonáže ve výhodě, asi nebudou mít moc velké zásobníky, ale 12 střel je na DD celkem velká salva, celkově vzato je to vědší salva než by dal klasicky stavěný CA z bočních výmetnic.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 09.10.2010, 21:02:26
Tady jsme špekulovali o montáži "velkorážných" jednostupňových nebo dvoustupňových střel do něčeho jako je LAC. Mým důvodem bylo poskytnout člunům nějakou výzbroj kterou by mohly použít proti tlustým lodím (řekněme od BC nahoru). Mám za to že opravdu velká ASM nebude o moc lehčí -nebo menší- než Mk.16. Dokonce bych bral něco na způsob těch střel co RMN v době SVW cpala do gondol (měly být těžší a účinější než výzbroj SD).
Nastává tu otázka jestli takových střel dokáže formace LAC (nebo miniDD, jakýchsi torpédovek) poslat na cíl dost aby překonala obranu. To je jedním z hlavních problémů -vedle samotné účinnosti střel samozřejmě- a bezpochyby bude nutné nasadit opravdu početnou formaci těchle lodiček: na zahlcení obrany jediné eskadry SD (a to mluvím o nemodernizovaných solarianských) to odhaduju na tisíc střel. A to neznamená že by byl zaručen úspěch, tedy zničení cílů. Z mého pohledu v tomhle případě předpokládám mission kill u jednoho SD, lehké škody (nesnižující výrazněji bojeschopnost lodě) u dalších jednotek.

Všechny moderní jednotky si zachovávají silnou energetickou výzbroj. Roland má po dvou graserech (ráže CA) ve stíhacích a po pěti laserech (ráže DD/CL) na bocích. To je celkem slušné pro jakýkoliv rozumný střet "na blízko" ať už chtěný nebo vynucený. Okolnosti jsou různé ale připomínám že loď sloužící mimo jiné jako eskortní jednotka se může dostat do situace kdy tyhle zbraně nutně potřebuje. Například ve vlně se dva relativně těžké grasery zdají být nebezpečné i pro CA a BC.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 10.10.2010, 12:06:21
Tak jak se lodě GA jednotlivých tříd zvětšují,vzniká mezera mezi nejmenší možnou 35Mt a skutečně stavěnou 80Mt hyperprostorovou válečnou lodí.Byl by prostor na stavbu malých jednoůčelových lodí.Malý universal je nevyhovující,proto DD narostly.Proč je teda stavět?
Musí pracovat ve větším množství,aby byly účiné.Jednoduchá a rychlá výroba kdekoliv,asi nestačí.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 10.10.2010, 12:34:25
Vzpomínáš si na moje hyperLACy nebo torpédovky? Další varianta je korveta (fregaty už zase existují). Každý z mých "typů" se poněkud liší a má jinou filozofii stavby nebo nasazení.
To byl právě druh lodí. který se do té mezery vleze. Je otázka jak velké -respektive malé- by měly být. Co je možné z technických, ekonomických nebo taktických důvodů jako minimum pro h-jednotku je možná sporné ale nelze to prostě zakázat. Mimochodem jen proto že je nepotřebuje -nebo nechce RMN neznamená že ke stejnému názoru dojdou všechny námořnictva. Ty mají naprosto odlišné požadavky, možnosti a schopnosti než nedostižní mantíci.

(Ve své již zavržené alternativě vývoje jsem nechal torpédovky stavět pro RHN. Pěkně mantíky trápily byť se nakonec ukázalo že to nebylo dost. Jo a pojmenoval jsem je Vosper.)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 10.10.2010, 13:08:07
Malé lodě se hodí spíš pro obrané použití.Všechny známé námořnictva jsou stavěné na útok,tak moc malých kousků neuvidíme.Ale možná že s rozšířením války,potřebou krytí mraků soustav a potřebou maximalizace útočné síly,přestane někdo zahrabávat těžké lodě do soustav a příjde s něčím jiným ??? Na umrtvování lodí si stěžují celkem dlouho a často.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 10.10.2010, 13:36:39
Ono je sice pravda že takový univerzální Roland (nebo jeho menší a levnější varianta o které DW píše v článku) je lepčejší ale pořád tu je fakt že za cenu -respektive dobu stavby- skorem 200kt lodě postavíš dvě, možná tři menší po 60kt. Budou specializované a nedají se tedy používat pro všechny úkoly, nicméně prostý fakt že jich bude víc má podle mě taky význam.
Hlídky (krytí soustav) si vyžádá určitý počet jednotek ať už jsou sebelepší. RMN spoléhá na dálkově ovládané platformy ovšem všechna námořnictva tak dokonalé zařízení nemají a/nebo jich není dostatek. Proto se nedá vyločit že nějaké SDF či někdo na Pokraji nesáhnel po tomhle řešení.
Odečti si od Rolanda FTL, Mk.16 a Ghost Ridera a zbyde ti dost podivně vyzbrojený CL který má sice něco do sebe ale nestačí to aby překonal výhodu třech klasických nebo menších DD (nebo fregat a korvet).

Ale DW má pravdu že pokud je možnost stavět ve větších (dostatečných) počtech DD(L) tak menší jednotky mají jen minimálně výhod -a spoustu nevýhod.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 10.10.2010, 14:03:08
Ti co by je potřebovaly si je nedokáží postavit a kdo je dokáže postavit,tak je nepotřebuje a postaví si větší lepší.Ale mohl by to být dobré vývozní zboží. Vy budete naši kamaradí a my vám dáme válečné lodě ,a když budete zlobit tak vás lehce rozdrtíme.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 10.10.2010, 14:39:38
Já myslím že to je jeden ze spůsobů jak si k sobě velmoci připoutávájí satelitní "spojence". Když do těch lodí namontuješ něco schopného na povel zařídit jakousi hardwerovou chybu tak máš jistotu že tyhle lodě nepoužijí proti tobě.

EDIT
Vem si jak třeba USA ochotně nabízelo svý F16 a 18 všude možně. jo, mělo to i ekonomický důvody a nevylyčuju že chtěli aby nový spojenci byli co nejlíp vyzbrojení.
Ovšem pokud by nějak zkřížili aktivity svých "ochránců" tak by se náhle zjistilo že nedostano nové motory, rakety či jiné součástky. A jejich investice za kdovíkolik miliard je jen hromada šrotu. (Podobně ale trochu odlišným způsobem se chová rusko.)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 16.10.2010, 14:40:04
Tak rozpad Svazu je jistý,to znamená,že Xtisíc těžkých lodí z rezerv se za výhodnou cenu ztratí ve vesmíru.I sto let starý svazový SD je pořád hodně nebezpečný,tak lodě schopné se s nima poradi,budou hodně žádané.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 16.10.2010, 15:58:57
Jo ale ty lodičky jsou v takovým stavu že kdoví jestli jsou vůbec pohyblivý. A jestli si vzpomínám tak spousta z nich má ještě ACPD místo PDLC. Co dalšího ještě může být zastaralé i na poměry ve Svazu si raději ani nepředstavuju.

Lodě -a SD zvlášt- jsou sice pěkná věc ale ke každýmu potřebuješ nějakejch 6k námořníků, důstojníků a plný kopec materiálu (munice, náhradních dílů atd.)
A pak se ti objeví DD(L) a stovkou Mk.16 ti z toho nadělá mračno prachu a trochu záření.
Anebo pavouk kterýho to bude stát jedinou salvu.

Proti SD už nemusí bojovat další SD. Mají možná nějaký použití ale sami o sobě jsou na prd...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 16.10.2010, 17:49:26
Jsou zastaralé a kdo ví v jakém jsou stavu , ale má jich být opravdu hodně a zastaralé je všechno krom nových lodí GA.Za 20 let války lodě Mantichory a Havenu pokročíly o hodně víc než všechny ostatní loďslva za několik set let.Když je někdo dokáže sprovoznit,tak pokud nepotkají vícemotorové střely,tak jsou na vrcholu,skoro všude jinde.
Majitelé pavouků mají náhodou hromadu volných peněz,lidí a loděnic.
A bude si je moct dovolit každý s větším prasátkem a světovládnýmy sklony ;)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 16.10.2010, 18:32:15
Já to beru tak že třeba předválečný lodě IAN,RMN a PN se snad mohlo vyplatit modernizovat ovšem solariánský jen těžko.
Třeba takový Gryf nebo Seydlitz či Kuzněcov bych si dokázalo představit jako jakousi primitivní centrálu ve stylu Moriarty jako řídící středisko pro 1.5DM.
Pochybuju ale že by se něco dalo udělat s nemodernizovanýma Vegama nebo Vědátorama.

A vzhledem ke korupci jaká panuje v SL je docela možný že většina SD na "parkovištích" není nic jiného než houf bezcených vraků. Peníze na údržbu a opravy se asi zpronevěřujou celý generace a nejspíš někdo odstavené lodě "oholil" až na trup. (Tak nějak to asi vypadalo -v mnohem meším měřítku- v našich mobilizačních skladech.) Podle mě v tomhle případě praktikují zcela osobité "podvojné účetnictví.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 16.10.2010, 19:18:46
Někde bylo řečené že jednou zakonzervovaná lod vydrží skoro navěky.Tak pokud to nejsou opravdu papíroví draci, nebo prázdné skořápky,což je celkem pravděpodobné,tak by měly být jakž takž bojeschopné.Byl by to ekvivalent tanku T55 nebo T72.Pro moderní zbraně cvičný cíl a všude jinde velky strašák.Svaz je hodně hodně velký.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 16.10.2010, 19:39:55
Tanky T55 a 72 jsou odlišné generace. Pro SD z výzbroje SL bych se spíš klonil k těm pětapadesátkám. Ve své době skvělé stroje, dokonce nejlepší. Ale následný vývoj je odsunoval až do pozice o které si mluvil.
Nicméně máš pravdu. I dnes může být ten "cvičný cíl" k lecčemu užitečný. Ovšem ne jako "hlavní bojový tank".

Přezbrojený a přestrojený Vědátor by třeba mohl fungovat jako onen zatracovaný anti-missile SD. Další by zase fachčil jako centrála pro gondoly. A zbytek by prostě tvořil "maso" formace. (to všechno DW zamítl ale pouze z pohledu loďstev GA. Pro někoho kdo nemá jejich možnosti by to mohlo být lákavé...)

Ale ty asi mluvíš o něčem jiném. Taková eskadřička starých SD, koupená za pakatel by mohla "pozdvihnout" jinak zcela bezmocnou SDF na úroveň regionální velmoci. Dokud by na scénu nevstoupili velcí hráči tak by se oprávněně mohli cítit v bezpečí. Když si vezmeš konvenční lodě a konvenční zbraně tak jediným způsobem jak by se jim mohl někdo postavit by asi bylo nasadit svou eskadru SD.
Ale už taková jednoduchá inovace jako je použití vlečných gondol s klasickýma 1DM by zase změnilo "rovnici". A o téhle novince už se ví nějakejch dvacet roků. A v podstatě nejde o nic složitého či novátorského.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 16.10.2010, 21:12:34
Máme tu Nové lodě,tak proč sem tahat staré SD.No pár tisíc takových lodí,použitřch od pirátění,přes budování mini impérii,až po kamikaze nálety je dost dobrý důvod pro stavbu lehkých lodí s těžkou výzbrojí,pro vlastní potřebu a nebo pro spojence budoucí.
A to je jenom jeden známý problém nové války neomezených možností.Nová válka rovnná se nové zbraně.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 17.10.2010, 12:12:42
Každopádně do téhle války všichni vstupují s již "ověřenýma" zbraněma. Nejspíš dojde k nějakým změnám na základě skutečných zkušeností v odlišných podmínkách a taky s ohledem na případné nové technologie/taktiky/jednotky nepřítele. A nelze vyloučit že se na nějakém "hořáku" probublalo k praktickému otestování něco nového.

Přesto v prvním dějství války nic moc nového nečekám. A pak, vzhledem k praktickým omezením dojde ke změnám dost pomalu a plynule. V dalších tak pěti letech bude v tomhle ohledu "nudných".


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 17.10.2010, 13:19:33
Pravda,přirovnal bych to k první světove válce.Po dlohém mírovém obdobý všichni spadly do války s osvědčenýma zbraněma a vycvičenýma amrmádama.
Překvapení hned na začátku by bylo vítané a za války nejsou změny pomalé a pokojné,spíš rychlé a děsivé.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 17.10.2010, 18:19:13
To záleží na tom jestli jedna ze stran cítí nutnost k těmhle změnám sáhnout. Důvody mohou být různý. Ale obecně platí že admirálové jsou konzervativci až na hůru a jejich civilní nadřízení zase drží v rukách klíče od pokladničky -a novinky jsou kurevsky drahý.

Ale tak nějak považuju za jistý že třeba námořnictva států exSL budou mít mnohem silnější motivaci než třeba RMN, RHN či IAN.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 18.10.2010, 07:43:24
Ještě k těm nástupnickým "státům" SL a jejich možnostem co se Nových lodí týká.

Podle mě je skoro jistý že v každý aspoň trochu rozvinutý soustavě SL bude něco jako loděnice. Asi ne velká -alespoň ve srovnání s Mantichorou, Havenem nebo Graysonem- ale schopná produkovat hyperprostorový lodě. Je otázka jaká bude produktivita a omezení co se týče válečných lodí ale pokud se místní vlády rozhodnou že je opravdu žádoucí získat plnohodnotný jednotky domácí výroby tak je to jen otázka financí. A času -minimum je dvacet, třicet měsíců na základní přestavbu a rozšíření provozů. Navzdory všem nedostatkům je ve svazu spousta lidí a úroveň technologie je jen nepříliš daleko za mantíkama (teď myslím běžný průmysl, ne zbraňové systémy). Takže za takový dva roky můžou mít po kupě docela slušný komplex zbrojovek.

Z toho co DW napsal se zdá že současně bude nutné stavět i lodě pro civilní dopravu -nebo přilézt k mantíkům s prosíkem. Pokud ale dotiční hodlají zůstat nezávislí tak se nejspíš budou snažit vyhnout vazbám na jediného zjevného protivníka SL. Nezapomínejme že zatím působí SEM jako hrozba, novobarbarští dobyvatelé. Takže raději žádné vazby s nima, mohlo by to přerůst v nějaký druh podřízenosti.

A teď jaké druhy lodí by mohli stavět? (a zbraní!)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 18.10.2010, 09:45:19
Já bych se ptal spíš, zda budou mít samy o sobě finanční prostředky lodě stavět. Podle spoileru od DW způsobí uzavření mantichorské křižovatky ekonomický kolaps Svazu. Pokud uvažujeme, že SL zůstane ještě pohromadě, stejně budou mít potíže zaplatit v tom chaosu nějaké lodě. Pokud už má být SL rozpadlý (nepoznal jsem, jaký scénář uvažujete), bude to ještě horší... Ekonomika SL musí bejt za tu dobu dost provázaná, takže planety nemusí fungovat samostatně. A DW pak nedávno potvrdil, že spousta zdrojů SL jde z okrajových a protektorátních planet, které už samostatné planety vysávat nebudou moct...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 18.10.2010, 10:07:04
Rozlišuj fungování "konfederální" vlády a jejich institucí -včetně OFS, SLN apod.- a vpodstatě samostatných členských světů. Ty druhý nejspíš utrpí nějaký otřesy ale že by je to přímo položilo? Omezzí, ano ovšem tím více budou hledat řešení. Buď ve spolupráci s mantíky, nebo jinými uskupeními -třeba členy MA...
Svazové instituce jsou v kýblu. Financování má být myslím ze tří zdrojů. Za prvé příspěvky členských světů. Nic moc co se relativní hodnoty týká ale v součtu slušný prachy. Potíž je že pokud se nyní ukazuje že SL nemá v téhle formě sílu plnit svou roli -a taky ta maličkost že se bjurokrati vymkli z kontroly a začaly válku- tak rozpad SL automaticky znamená snížení ne-li rovnou zastavení. Druhým zdrojem jsou různý poplatky, mimo jiné za dopravní licence (že by něco jako clo?!) Tohle taky bude vysychat, jak v souvislosti s Lacoonem tak rozpadem svazu. No a konečně je tu to co executiva vybere v pohraničí. Podle zmínek Rozcaka a jeho "guvernéra" jde o dost velký sumy a asi záleží jen na OFS jakou část tamního HDP si přivlastní. Netuším kolik takových sektorových guvernérů a dalších papalášů SL má ale asi dost. Maya je sice vyjjímkou díky tomu jak je bohatá ale vpodstatě celé to Pohraničí -protektoráty a podřízené světy- přispívají do "pokladničky". Při rozpadu SL je tu ale nový problém: zůstanou tihle satrapové loajální svým nadřízeným s cílem udržet alespoň něco po kupě (v jednotě je síla) nebo se dají cestou kterou připravuje Barregos? Nebo se začnou přetahovat a rvát mezi sebou?
KAždopádně výkoná moc SL se už začala hroutit a porážky SLN k tomu přispějí. Vojenské ohrožení bude osamostatnělé "entity" tlačit do zbrojení. A to bez ohledu na to jestli mají prachů dost nebo ne. Obzvlášť když do ohýnka začnou přifukovat z jedné strany členové MA a z druhé GA.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Tyrael 18.10.2010, 22:19:42
myslim že jakmile se naplno projeví uzavření křižovatky tak každý guvernér si začne přihřívat svoji polévečku a na jednotu bude kašlat, přece jenom proč být pěšeč když můžeš být král, takže SLN bude mít jinačí problémi než se snažit zničit SEM, možná kdyby SLN dostalo tak 5 až 10 let relativního klidu tak by se mohli RMN jakž tak vyrovnat a dobýt SEM, problém je že SLN nebude mít možná ani těch 5 let. Po tom co dostanou výprask od Honor tak si myslim že mnohé planety které znějakého důvodu nechcou vládu svazu uvidí možnost odtrhnout se, třeba tím že požádaj SEM o ochranu před vykořišťováním, pak tu máme známou neznámou RF a MA ty určitě nebudou zahálet a taky si začnou odtrhávat kousky plus již zmiňování guvernéři kteří se vydají na sólovou cestu a ti kteří přežijí dost dlouho stejně zkončí v RF. Nakonec to zkončí tak že Svaz se zmrskne na jádro svazu, to sice pořád bude mít dost průmyslu na to aby udrželi z kýmkoli krok, ale vzhledem k tomu že všeci budou proti nim tak nějak nebudou mít zájem v nesmyslné válce z SEM pokračovat takže podle mě válka ze svazem zkončí tak za 10 let dohodou. Pak na scénu proti SEM nastoupí RF a MA a pak teprve začne zábava.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 19.10.2010, 00:32:06
Vem si ale že po onom "odtržení" bude ten dotyčný guvernér odkázaný sám na sebe -a na prostředky které má v daném okamžiku k dispozici. A ty nejsou nic moc: vzpomeň si na diskuse kvintetu o tom že klid udržuje jenom obava ze zásahu SLN. Ta teď padne. Jak by mohl takový separatista z OFS někomu vyhrožovat když se zrovna veřejně rozhodl přetrhat vazby? Jo kdyby tam zůstala alespoň formální struktura tak by snad mohl požádat o pomoc pozůstatky BF. A i jediný zastaralý SD by dokázal zpacifikovat jakékoliv povstalce.

A že ti guvernéři problémy mít budou na to bych vsadil. Baregos má být vyjjímkou z pravidla -oblíbený u místního obyvatelstva, s podporou vojenských struktur a zázemím v Erewhonu.
Ti ostatní na tom budou podstatně hůř.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Tyrael 19.10.2010, 08:05:46
no myslim že na likvidaci povstalců v nějaké bohem zapomuneté soustavě stačí i pár BC kterých je celkem dost no a po tom co přestane posílat finance pryč tak si může začít stavět vlastní flotilu, přece jenom z každého sektoru pujde pěkný balík a ten nikam nezmizí.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 19.10.2010, 10:19:22
K vybudování flotily potřebuješ loděnice. Než začneš stavět lodě musíš mít loděnici. A to je jen část, dá se říct vrcholek kompletního zbrojařského průmyslu, který produkuje všecko co loďstvo, mariňáci a armáda používají. Tenhle druh průmyslu se nevyskytuje na zelené louce. "Vyrůstá" z fungující ekonomiky. Nejlépe prosperujícího hospodářství, vykazujícího přebytek volných financí -nebo investice zvenčí. Ale taky potřebuješ oddané poddané/občany jak kvůli personálu pro ozbrojené síly tak hlavně jako kvalifikované pracující všech úrovní.
Tohle je ale znak rozvinutého státu, stabilního a plně funkčního. A oprav mě, jestli se pletu ale není jedním z důvodů proč SL a OFS fungují tak jak fungují prostě to, že se usilovně snaží aby něco takového v Pohraničí nefungovalo? Přece by DW nezdůrazňoval vyjjímečnost sektoru Maya kdyby v podobné pozici byly i jiné, ne?!


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 19.10.2010, 16:26:14
Chudých soustav,které se sotva uživí ve Svazu moc nebude,ze ztrátových soustav moc nevyždímáš.Tak v každé soustavě je dost prostředků do začátku.A každý kdo si může dovolit lodě,tak nějaké vlastní už má.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 19.10.2010, 16:50:50
Rozlišuju mezi členskými státy Ligy, které mají každá svou nezávislou a vpodstatě autonomní vládu a světy pod kontrolou OFS. Nevím jestli protektoráty pod ně taky spadají. Přesto nemůžeš tvrdit že světy jako jsou ty které ovládá... (sakra zapoměl jsem jméno toho hajzlíka co strká šňupák do TQ) jsou rovnocennými patrnery takového Beowulfu. Uvědom si že ani bohatý sektor jako Maya nemá své loďstvo. Možná nějaké civilní loděnice a asi jsou schopni stavět lehčí válečné lodě. Ovšem ne pro sebe -buď na export nebo pro OFS. A opět: Maya je vyjjímka. Udržování Pohraničních světů v podřízenosti bude mít mnoho forem a odepřít jim přístup k vojenským technologiím je jednou z nich.
A pak je tu zmínka DW o tom že válečné lodě v Lize staví jen nevelký počet loděnic.
Mě připadá přístup SL k oněm světům jako nějaká forma kolonialismu toho nejhrubšího zrna. Nic podobného situaci Britského impéria v první polovině 20.století. Jen brát a odírat jakýmkoliv způsobem. Něco do vládní kasičky, něco pro "přátele" a něco i pro každého komisaře...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 19.10.2010, 17:32:42
Plnoprávné světy ty jsou jasné a pokud jen každý desátý má vlastní válečné lodě,tak to je 180 loděstev.
Potom jsou tady závisle světy a ty jsou někým vlastněny a obyvatelé nejsou otroci ,ale moc tomu nechybý.A kde asi budou všichni stavět lodě ,krom vojenských,než tam kde jsou náklady skoro nulové.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 19.10.2010, 18:40:35
No jo ale členské státy nejsou pod kontrolou svazové vlády. Jsou to autonomní světy a po oslabení či zhroucení konfederace tuplem nedovolí aby jim někdo strkal šňupák do jejich věcí. A různé potentáty pošlou do háje. Půjdou si svou vlastní cestou ať už je jakákoliv. Základem jejich ozbrojených sil budou tamní SDF.
To světy pod "ochranou" SL spadají pod nejrůznější instituce (OFS apod.) a tamní sektoroví komisaři či guvernéři budou pomýšlet na vlastní politiku. Nebo taky ne -já bych nějaké "volné seskupení" rovnou nezamítal. Jenže opakuju: tyhle světy jsou zjevně ekonomicky slabé.
Vzpomeň si co jsme psali když jsme špekulovali o mezihvězdném obchodě. Odtamtud se vozí hlavně levné suroviny, maximálně polotovary. Vem si kolik světů v TQ jsou/bylo jen krok o novobarbarství. Co by koho motivovalo k tomu aby tam investoval do nějakých rozsáhlých provozů? Riziko, náklady, nejistota....
Loděnice je dost náročná na spoustu kvalifikovaných lidí. A krom loděnice samé tu máš výrobu reaktorů, uzlů, generátorů a kdoví čeho dalšího. To je moc na ne-zrovna-rozvinutou soustavu kterou spravujou stylem jaký jsme viděli v té jedné antologii.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 20.10.2010, 17:18:23
No ono je celkem jedno kdo co má a nemá.Pro nás je důležité co bude.Je možný,málo pravděpodobný klidný rozpad Svazu,verze nic moc.Nebo nějaká forma studené války a bude se zbrojit jako o život.Nebo omezená dvojstraná,stará,známá válka v trochu větším vydání.A nebo všeobecná řežbe,každý s každý a všichni proti všem a bude se zbrojit a bojovat o přežití ,to jest rychlost inovací vytočená na 1000%.
Jediné omezení je schopnostech lidí vynalézat,stavět a bojovat,tak dřív dojdou lidi,než co jiného.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Tyrael 20.10.2010, 19:51:14
no pochybuji že na hraničních světech budou existovat nějaké loděnice, ale každý guvernér má nějaké lodě OFZ a ty nemůžou kvuli údržbě a vylepšováním pendlovat mezi nějakým centrálním světem a svým pevným umístěním, ale spíš budou procházet touhle odstávkou přímo v systému kde se nachází velitelství sektoru, takže v pohraničí musí existovat nějaké loďenice i když malé. Plus TQ je celkem zajimavá zbírka planet některé jsou na tom špatně(Nuncius,...), ale některé jsou na tom naopak hodně dobře(nové toskánsko, rembrant,...) a ty ještě OFZ "nezachránilo před věčným úpadkem" takže si říkám jak na tom musí být světy které už OFZ ovládlo, určitě už musí být schopné stavět nějaké lodě, sice asi nepostaví nic těžšího než lehký křižník ale alespoň něco. Takovýhle odtžený sektor nebude po vojenské stránce i pro zmenšené SLN problém, problém bude v tom, že nebudou peníze něco z tím udělat, a z tím že budou chybět peníze z těhle odtržených sektorů se bude ve svazu prohlubovat krize a svaz prostě nebude schopný s tím něco udělat.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 20.10.2010, 21:48:38
Já jsem si teď uvědomil že jedním y dopadů Lacoonů bude přerušení obchodní výměny nejen mezi členy SL ale i z Jádra do Pohraničí. To dost poškodí obě strany. Zaostalé světy budou mít spoustu surovin, které jim nebudou k ničemu. Nemají zpracovatelské provozy a nedokáží si z nich vyrobit potřebné konečné výrobky. za to jim pochybí spotřební i užitkové zboží, které se dováží výměnou. V jádru zas přijdou o odbyt právě tohodle artiklu -doma bude trh nasycený, tam to neudají, navíc půjde jistě o předražený šmejd- a současně ztratí plynulý příliv levných surovin. Jejich továrny se bez nich neobejdou. Mohli by si je asi těžit na místě (nebo poblíž) ale to není zas až tak jednoduché a nepůjde to hned. Vyžádá si to asi značné investice, a než se těžeřská, pěstitelská a kdoví jaká další zařízení rozběhnou tak to bude katastrofa pro ony továrny.
Prostě otřes za otřesem, dominový efekt. (Vzpoměl jsem si na "klíčovou kládu" z Duny.)
Takže nějaký ten pátek se většina úsilí zaměří na to aby se z nastalého marastu dostali. A ne všem se to povede.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 20.10.2010, 22:01:19
Doprava surovin je podle mě to nejmenší, co jim bude dělat starosti. Mám to na myslim tím způsobem, že zavření Křižovatky jen navýší dobu převozu a to u surovin nevadí. Problém bude s krátko-trvanlivým zbožím. Možná, že se suroviny na chvíli zaseknou, až se uvidí, že Křižovatka je opravdu nadobro zavřená, ale určitě ne všechna doprava surovin šla přes mantichorskou Křižovatku a určitě zbyde několik červích děr "loajálních k SL", které se neuzavřou. A co se týče tras, kde se díry uzavřou - chvíli zmatek, ale pak se kapitáni stejně rozhodnou šlapat si to hyperprostorem, protože ruda jim fakt nikam neuteče...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 20.10.2010, 22:30:32
Všiml sis ale co DW říká o tom jaký podíl dopravy v SL ovládaj mantichořani? Kde se vezmou lodě které tenhle výpadek nahradí?!
Těma surovinama nemyslím jenom rudy apodobně. Jedním z nejdůležitějších artiklů budou potraviny. Obilí, hovězí, ryby, fazole... Chudí občaní SL toho spoustu sežerou a odkud se to asi vozí?! A ti bohatí zas přijdou o svý luxusní pošušňáníčko a to je nasere.
Řada těchhle obchodních vztahů byla možná -reálná, výnosná- jen díky červím děrám, ke kterým je mantichora klíč. Bez ní máš jen omezený možnosti i kdyby ti nějaká křižovatka zůstala pod kontrolou. A připomenu ti taky logický rozšíření LAcoona na trojku, teda aktivní napadání přežívajícího obchodu.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 21.10.2010, 00:19:10
Jednak jsem předpokládal, že dáváš do souvislosti suroviny a stavbu lodí, tím pádem suroviny na stavbu lodí, čímž nám zůstavájí jen ty dlouhotrvající. Pak jsem tak nějak předpokládal (ta věta mi vypadla, protože myšlenku přebyla jiná :D), že kapitáni, co nebudou moct vozit krátkotrvající suroviny se přeorientujou na ty dlohotrvající.

Pokud SL vstoupí oficiálně do války s GA, dá se jen čekat, že aktivní napadání svazového obchodu se opravdu uskuteční. Koneckonců, za války je napadání obchodu a zásobovacích linek (prakticky jakýchkoliv lodí pod vlajkou nepřítele) legitimní možností. Gigantická rozloha Svazu a tedy příliš mnoho sloustav na hlídání to jen usnadňuje. BTW, už si přesně nepamatuji jednotlivé body Lacoonů. Nebyl už ve dvojce nějaký agresivní přístup vůči svazovému obchodu?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 21.10.2010, 10:00:30
Jo to jsem měl na mysli, původně. Jen jsem si uvědomil že pokud se na to podíváme jako na reálnou civilizaci tak se nemůžeme omezit pouze na vojenskou oblast jako v nějaké primitivní poč. hře. Je docela možné že pod tíhou všech těch ran co se na ně snesou budou mít poněkud odlišné priority. Bylo by sice pěkné mít funkční loděnici a spoustu lodí ve výstavbě ale za jakou cenu? Jistě, pokud ty otřesy nebudou tak závažné bude dozbrojení SDF a/nebo vybudování patřičné flotily jedním z nejdůležitějších záměrů vlády. Nicméně vojenský průmysl je až špička, vrcholek ekonomiky. Bez patřičného podhoubí nemůže trvale existovat a rozvíjet se. A tím podhoubím je fungující hospodářství a přiměřená životní úroveň obyvatel.

Lodě jako takové se stavět budou. Pokud se něco nezmění tak v SL stále existují funkční loděnice a je možné že i základny SDF a FF dokáží něco "spíchnout". Opravárenské doky jsou ale něco jiného než stavební. V karosářské dílně bys taky jen velmi obtížně stavěl novou Oktávku.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 21.10.2010, 18:55:40
Ve svazu je několik set plně funkčních bohatých soustav a ty při rozpadu SL a vypuštění do divočiny galaxie,budou stavět vlastní přežití hodně vysoko na žebříčku priorit.K zachování žádoucího stavu potřebují vlastní lodě a ozbrojené síly.Ty můžou postavit ,koupit ,pronajmot dostat,nebo jinak získat,ale budou je muset mít.Včera bylo pozdě a čím víc tím líp.
Co asi pošlou k narušení obchodu SL?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 22.10.2010, 00:07:14
Podle dosavadních "škol" které nám DW předvedl je možné několik možností -nebo jejich kombinace.
Vzpomínáš si na Giscardovo vystoupení ve Slezku Mezi piráty? Tam se píše že prosazoval vyslání relativně silného uskupení složeného z BC, CA, LC a zásobovacích lodí. Ty měly působit dlouhodobě na komunikacích nepřítele -SKM- a likvidovat na co přijdou. Přesunovaly se z jednoho místa na druhé a podle mě kdyby DW neposlal HH s Poutníkem tak měl šanci napáchat docela slušný škody. Jeho síly byly dostatečný aby si poradili s běžným doprovodem a nic z toho co v té době mohla Admiralita uvolnit pro jejich stíhání nebylo dostatečné. (Jedním z cílů bylo právě oslabení "frontových" flotil a rozptýlení soustředění protivníka.) Nemít Poutník takovou revoluční výzbroj tak kdoví. A taky Liďáci vedli svou válku moc "gentlemansky" a snažili se zachraňovat -nebo spíš nezabíjet- posádky napadaných lodí. Spoustu problémů by si ušetřili kdyby si prostudovali peripetie ponorkové války WWI a WWII. Konvence a dodržování pravidel či úmluv je pěkná věc. Ale ve válce je jen jedno pravidlo: jeden vyhrává a druhý ne.
Pak by tu byla možnost nasadit spoustu lehkých lodí. Nejlepší by byly LC ale třebas i DD -a Rolandy obzvlášť- jsou na tuhle práci dost dobrý. Tedy dokud se tam neobjeví patřičný doprovod. Už s BC by mohl mít DD(L) problém.
Taky je tu můj oblíbený blokádní přístup. Představ si menší uskupení GA, které se usadí ve vytipované soustavě a likviduje vše co se snaží dostat ven či dovnitř. Odpadá nahánění kořisti, sama ti vklouzne do zaměřovače. (Ekvivalent ponorky číhající před přístavem.) Sice by se muselo zbalit kdyby/až dorazí posily ale do té doby...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mirra 22.10.2010, 01:20:27
V podstatě by na napadání obchodu ve slaběji bráněné soustavě stačil jeden z hypotetických RCLAC - pokud by je nějaký méně pokročilý stát na straně GA postavil, mohl by takto napomoci válečnému úsilí. RCLAC by v podstatě vstoupil do soustavy s obranou jen lehčích lodí a pokud by obrana vyletěla vstříc (přeci jen, osamělý BC...), vyhodil by LAC a obranu zničil, maximálně se ztrátou pár LAC, ale to by nevadilo, protože při raidování obchodu by žádná místní síla už neopruzovala :). Kdyby se obrana rozhodla čekat u planety, třeba díky stacionární obraně, LAC by se rozlétly v maskování na všechny strany a každý jeden stroj by pokryl jednu z předem vytipovaných nejpravděpodobnějších příletových tras. I pouhé LAC donutí obchodní loď ke kapitulaci, takže by donutilo posádku opustit loď a prázdnou jí pak rozstřílet (přeci jen, nejsou lidi). Pro "trosečníky" by se pak stavil mikroskokem vlastní RCLAC, který by seděl někde na kraji soustavy.
Podstatnou část srandy tvoří to, že RCLAC si bude moct dovolit ničit obchodní lodě prakticky po celém obvodu soustavy, aniž by obranné síla mohla cokoliv udělat. Pokud by byla podstatně silnější a vyrazila časem proti, RCLAC by zmizel v hyper (ale předtím poslal pár multi-drive pozdravů) a LAC by vyzvedl na domluveném místě na druhé straně soustavy. Pokud by byl obránce natolik hloupý, že by vyrazil úplně se vším, LAC by mohly cestou k vyzvednutí zamést kolem nyní nebráněné planety. A pokud by obránce poslal jen jednu dvě lodě po místech, kde sedí LAC, RCLAC by tam bylo mikroskokem dřív. V podstatě by jedinou lodí o velikosti BC byla uzamknuta celá soustava, aniž by obránce měl moc možností... hlavně když se útočník o vlastní planetu moc nezajímá. Ani se skupinou DD o stejné tonáži by toho nešlo tak dobře dosáhnout...

Jinak, furt se mi cyklicky do hlavy vrací můj starý návrh na protistřelové (A) lodě. Už to tu nechci celé znova postulovat, spíš mě kolem toho zajímá - využívají CM standardní linky, nebo mají svoje vlastní? Když Saggy-C má 128 linků pro řízení střel, může je všechny použít a stále mít další, jiné linky na protistřely? A pokud jsou to jiné linky, předpokládám správně, že jsou postatně menší?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 22.10.2010, 02:55:50
Na infodumpu je o tom článek: DW rozhodně popírá že by jen naznačil možnost záměny linků pro střely a CM. Zdůvodnění není tak přesvědčivé ale asi se s tím nedá nic "dělat".

Co se týče R-CLACů.
Shodli jsme se myslím na tom že loď bude dost velká, asi hodně nad 1Mt (minimum bych viděl jako Agamemnon). Takovou kocábku ti nepostaví všude. Některé z těch technologií -jako třeba MDM, FTL a nejspíš i LACy- jsou docela citlivá věc a zatím je mantíci neuvolnili pro spojence. Byť by to po "spuštění" GA bylo rozumné a logické. Pořád je tu riziko špionáže a ztráta výhody by byla velice nepříjemná...
Taky mě napadlo že dostat tucet LACů do soustavy by mohlo být zajímavé pro onen "blokádní scénář". Stejnou, nebo ještě lepší hodnotu by ale měl půltucet torpédoborců -a ani by to nemusely být Rolandy. S BC(L) jako hlavním "argumentem" při řešení problémů s  obranou.
Mám za to že DW zdůraznil nebezpečí při vyzvedávání člunů v případě ústupu. Myslím že to risiko trochu přehání. Asi by se to mohlo později vymstít, obzvlášť proti chytřejšímu a schopnějšímu protivníkovy. Ale přinejmenším zpočátku by měly mít takové akce úspěch.

Jo a co se týče zachraňování posádek z obchodních lodí: beru to tak že v okamžiku kdy jim umožníš uniknout do záchraných modulů, obzvlášť v obývané soustavě tak tvé povinosti končí. Můžeš je vyzvednout ale nic -žádná charta či dohoda- tě k tomu nenutí.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Tyrael 22.10.2010, 08:45:33
pokud vím tak všechny nákladní lodě maj pinasi, ty jsou sice určené spíš k nakládání nákladu než k vozerní lidí, ale ycela určitě dokáží nabra celou posádku, takže když dáš náklaďáku varování že za 5 minut z něj uděláš šrot, tak všeci uniknou v pinase, takže záchranu posádky vůbec nemusíš řešit.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 22.10.2010, 15:22:39
takže záchranu posádky vůbec nemusíš řešit.

Jo, to jsem chtěl říct. Pokud "vytahuješ" trosečníky tak to je jen tvoje věc. Buď je ten dotyčněj moc útlocitnej (popřípadě posádku k něčemu potřebuje -výkupný, informace, rukojmí...) nebo chce zajistit aby měl jistotu že se nebudou vykecávat o tom co se jim přihodilo. Pak sice nastává situace "co s nima" ale to už je na nich.

Ponorky jsem připoměl protože jistý adm.Donitz měl s podobným rozhodováním jistý problém...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 24.10.2010, 10:30:39
Je celkem jedno,jakým způsobem bude likvidace obchodu probíhat.Svazový lodníci zastávají názor,že když na ně někdo namíří zbraně ,tak se mají vzdát a být hodní a poslušní , tak odstřel lodí i s posádkou bude až poslední možnost.Lodě jsou užitečnější celé,než ve formě jamného pachu.Dobré je,když protivník ví,že mu sice obchodní lodě berem hákem,pak s tím musí něco dělat,ale nevraždímeme mu lidi.
Podstatné je a z předchozích příspěvcích to jasně zaznělo,že při rozloze SL bude potřeba velké množst lehkých lodí do velikosti BC-lehké CLAC by se hodily-,aby to mělo nějaké výsledky.Plus podpůrné lodě a možná mobilní základny schopné dlouhodobě zásobovat a udržovat flotilu.Nechat si zniči zásobovací lodě,když narušuji protivníkův obchod,není to pravé ořechové :D
Mimochdem nepškodí tak trochu dost i SEM,když zavře křižovatku?


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Tyrael 24.10.2010, 16:02:09
no teď příjde otázka komu škodí víc uzavření křižovatky, jestli SEM nebo Svazu, ale typl bych žu hůř na tom bude Svaz, přece jenom SEM bude mít odbytiště v Havenu a to je velkej trh, sice menší Svaz ale pořád dost velký aby z něho něco káplo.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 24.10.2010, 16:43:35
Určitě se to neobejde bez dopadu i pro ekonomiku SEM ale rozhodně nebudou otřesy takové aby to mantíky zcela položilo. Bude to holt další z následků války. Rozumní občané mantichory si jistě dokáží spočítat že bez nějakých obětí se prost+ě válka s SL vyhrát nedá. A ti ne-rozumní nedostanou na vybranou.
Navíc je možné že alespoň část dopravy se nazastaví. Pokud dojde k totálnímu rozklížení Ligy, tedy zejména konfederálních orgánů, tak nezávislé světy nemají důvod se do celé války plést. Co jim je potom, že se SL mele s GA.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 24.10.2010, 16:53:52
Z křižovatky sypou hlavně trazitní poplatky,ty hodně spadnou a Svaz asi nebude chtít přepravovat vlastní zboží na mantichorských lodích,další hrubý pokles.No ale uzavření křižovatky by mohlo celkem dobře roztřídit přátela od nepřátel, kdo ze Svazu se s Mantichorou bude bavit i potom,tak to asi myslí vážně.V porovnání se SL je každé odbytiště hodně malé a chudé.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 25.10.2010, 12:45:13
Pak tu máš ještě další ztrátu -bankovnictví. Mantichorští finančníci jsou aktivní po celé galaxii a teď nejspíš budou jejich aktivity poněkud omezeny. Jak to asi bude s jejich investicemi a fondy v Lize?

My ale pořád předpokládáme že obchod se světy SL prostě skončí. Co když ne?!
Co kdyby ty světy, v každém myslitelném směru nezávislé prostě kašlaly na tu maličkost s válkou -která stále ještě válkou oficiálně není- a pokračovaly s obchodně-finančními styky s mantichorou jako dřív?
Co jim kdo může udělat? Kdyby bylo hodně zle tak jednoduše požádají o pomoc síly GA. Vždyť je známo jak dopadla adm.Crandalová při střetu spouhými těžkými křižníky. Jejich SDF stačí trochu "postrčit" a s konvenčními zbraněmi jaké SLNavy snad ještě zbydou si hravě poradí. Jediná dodávka nějaké paverse Moriarty havenské provenience a může dorazit třeba stovka SD a nic nezmůžou.

Pořád mám pocit že bez požehnání Výkonné Rady nebudou kroky Kvintetu legální. Obzvlášť pokud ny měly být namířené proti členům Ligy.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: enterprise 11.11.2010, 15:43:00
Mantichora uazvře křižovatku lodím SL ne svym vlastnim. A někde dřív bylo napsáno že nejdůležitější odbytiště pro mantichoru je slezko, proto taky nechtěly aby andermani narušovaly uzemní celistvost slezka. To teď už neplatí, ale nikde sem neviděl že by se přeorientovaly na SL. A teď nevym přesný číslo, ale clkem velky % obchodu svazu je převáženo na lodích SEM. Uzavření křižovatky lodim SL rzhodně nejvíc uškodí SL, zvlášť kdyz se teď pro mantichoru otevře trh v Hevenu. ;)


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 11.11.2010, 18:46:52
Uzavření mantichorské křižovatky je jen první krok. Pro domácí dopravce by z toho neměly být nijak velký potíže. Beowulfský SDF jim nebude bránit v pohybu a možná je dokonce bude chránit. To další křižovatky už můžou přinýst jistý "třenice". Spoléhání na to, že všichni zůstanou zcela pasívní je myslím naivní.

Například můj oblíbený 4D-boj: v okolí vyústění bude docela rušno. Slušná šance na kořist a pokud je někde kolem vlna tak lodě GA ztratí svou hlavní výhodu ve střelách, GhostRiderech a FTL.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 12.11.2010, 12:01:02
Když se začne bojovat víc v Hprostoru,tak se vymylý zbraně a lodě na míru.Tento způsob je pouze obtížný, ne nemožný ,a když ho někdo  začne používat ,tak se ostatní musí přizpůsobyt. A mimochodem moře peněz a úsilí bylo vynaloženo na zbraně ,které měly zabránit možné hrozbě...


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Dalin 20.05.2011, 17:49:48
Výyjádření MWW k fregatám z davidweber.net

From David:

The return of the frigate . . . not. JOn the surface, the reintroduction of the frigate into the Honorverse might seem to have quite a few things going for it. In fact, it doesn't have much to recommend it for any serious naval power.A LAC actually has as much or more firepower than a frigate, because it saves the mass and volume penalties of a hyper generator and alpha nodes. From a combat perspective, something like a Shrike is simply a much more capable platform on a ton-for-ton basis. From a strategic perspective, a Shrike's lack of independent interstellar movement capability is, obviously, a significant limitation on the type, and the only area in which a frigate would have an edge over the LAC. Now, I realize that people are assuming that "tonnage creep" is going to result in the tonnage for the "frigate" classification increasing much the same way the Roland-class "destroyers" have crept upward. The problem is that the destroyer is the smallest practical hyper-capable combatant because it is the smallest platform which provides independent hyper capability and a sufficient margin of tonnage for a useful suite of weapons. That hasn't changed; what's changed is that the proliferation of advanced missiles and drones has changed the systems mix necessary for a "useful suite of weapons," and the increase in the size of the weapons carried has driven up mass and volume requirements. That is, the Roland, despite the fact that it's the size of an old light cruiser, is actually about the smallest hyper-capable platform with a worthwhile weapons load in an era of MDMs. You simply aren't going to be able to load enough Mark 16s into a frigate to give it anything like a worthwhile throw weight. Remember the sacrifices which have already been made to shoehorn the Mark 16 into the Roland, including the automation which cuts down on available manpower (and survivability) and the dangerously vulnerable concentration of its launch capability.Frigates might have some utility for lesser naval powers who propose to pursue a policy of commerce warfare, since it would allow them to project raiding forces at interstellar without CLACs. The problem becomes that the nature of the beast means that when opposed to an adversary of equivalent tech capabilities, those frigates are generally going to be substantially outgunned by local system defense craft, since those system defense craft will probably be either destroyers or larger (if hyper-capable) or more heavily armed LACs (if not hyper-capable). Frigates are going to be largely useless for convoy escort against any regular navy's commerce-raiders and will probably find themselves hard-pressed against anyone's "privateers," although they would probably have a deterrent effect against common garden-variety chicken-stealing pirates. It would be more effective in the long term, however, to provide light armament for the merchantmen themselves.As the technological and tactical innovations of the RMN and the Republican Navy spread through the rest of the galaxy's fleets, it's far more likely that the combination of LACs and CLACs will be much more attractive than the resumption of frigate construction. Current Manticoran fleet exercises and tactical analysis suggest that even destroyer types as large and robust as the Roland-class may well largely disappear from battle fleet formations. They will continue to have utility as independently deployable hyper-capable units, but there are indications even there that the destroyer will be supplanted in that role by the cruiser and that the destroyer's screening functions will be taken over by LACs transported in company with heavier combatants aboard attached CLACs. That, in fact, is already becoming Manticoran practice, and many Manticoran naval theorists point out that the primary reason for the Rolands' existence is the RMN's monopoly on the Mark 16. Once that monopoly is breached, they argue, the Roland will no longer be a survivable proposition in the face of larger units with more ammunition capacity and greater defensive strength (i.e., properly designed cruisers). Those theorists are projecting something closer to the 300,000-ton range for an MDM-era "light cruiser" which would be required to take over the independent "show the flag," picket, and hyper-capable convoy escort roles. Some of those same theorists are arguing that the best approach to convoy escort may actually be the construction of freighters with "spliced in" modules capable of transporting and servicing two or three LACs. Such armed merchantmen integrated into and scattered through convoys would provide reasonably adequate convoy defense anywhere except in the middle of a gravity wave, where the LACs would be unable to operate. It would not be a perfect solution, of course, but the analysts who support it argue that it would be the most cost-effective use of resources.At any rate, there is general agreement among both Manticoran and Havenite strategists that the reintroduction of the frigate into their orders of battle would not be cost-effective and would actually require a substantially larger investment in manpower (as well as numbers of hulls) to project the same amount of combat power over interstellar distances as compared to the LAC/CLAC combination or larger hyper-capable combatants. They're willing to concede that the independent hyper capability of the frigate makes it more flexible than the LAC, but the weaknesses of the type (especially assuming equality of technology) make it combat ineffective, despite its theoretical advantages and flexibility.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Dalin 22.05.2011, 14:55:46
A velmi dlouhá část 2 s podrobným ekonomickým, technickým a taktickým vysvětlením:

Frigates are neither militarily survivable nor economically or logistically defensible, nor do they fill any pressing strategic niche which cannot be filled more effectively and more efficiently by other types. That conclusion isn't a case of my simply saying "because I don't like frigates there won't be any frigates," but rather the result of analyzing the tactical, strategic, and technological realities which have been established to date in the Honorverse.

Building a frigate with comparable endurance, hyper capability, etc., is going to cost between 70% and 80% as much as building a DD. That right there makes the FG a piss-poor deal for any serious navy. Assume a price of $100,000 for a DD (obviously I'm just picking a nice, even number that lends itself to easy manipulation), then the FG is going to cost you around $75,000. Or, put another way, for $200,000, I can buy two full-capability DDs or 2.6 FGs. On the face of it, the FGs like a good deal, since I get three platforms (almost) instead of two. But I have to crew all the ships, and the crew size of the FG is going to be basically identical to that of a DD, and I have to provide essentially the same logistical support to each of the ships. That means the frigates’ operational costs are going to be 30% higher than the DDs’ costs, and operational costs will be a much larger percentage of the ships’ total lifecycle costs. (Of course, given the FGs’ much more limited life expectancy in combat [see next paragraph], I may recoup some of those costs by virtue of the fact that so many of them will be eliminated before they run up much in the way of operational costs.)

Not only will the frigates actually cost more over their lifetimes and put a larger drain on my manpower supplies, but they give me bupkus for combat power. The FG has less combat capability than a LAC which masses somewhere around a third as much, costs less than half as much, is stealthier, requires less than 10% of the FG’s personnel costs, and accelerates a lot more rapidly. The frigate is as non-survivable as the LAC in terms of combat damage, yet represents a bigger sensor signature and a far easier targeting solution. The only advantage a FG has over a LAC is internal, onboard hyper capability. That's it, all she wrote, and that "advantage" is grossly inadequate to offset the economic, logistic, and manpower disadvantages of the type. And then there’s the fact that the FG also has effectively zero magazine space for the plethora of drones and remote platforms which are becoming the norm for DDs and larger combatants, of which, more anon.

If a navy were forced to choose between FGs and no hyper-capable combat capability at all, then the frigate type might make some sense. However, if FGs are the best you can build, then you shouldn't be building a navy in the first place, because the first real navy you piss off is going to turn you into orbital debris.

I think part of the problem is that people are looking at the current technological advantages of the Star Empire and its allies and figuring that frigates built with those advantages are going to be combat capable vis-à-vis larger, technologically inferior types. It may be that the combat effectiveness of Manticoran LACs is one of the reasons for this thinking. The truth is, however, that while a FG built with current Manticoran technology is much nastier than anyone else's frigates, it's still inferior in combat capability to a destroyer even if the DD is built to, say, old-style Solarian or even Silesian tech standards. Manty EW/ECM could be a game changer in that equation, if we’re going to be fair, but that only makes the FG more survivable; it does far less in terms of augmenting the FG’s offensive power. A FG can't mount the long-range missiles which make the Roland survivable against even larger types. It can't carry worthwhile numbers of drones and remote platforms. Its sidewalls are weaker than those of a Shrike-class LAC, and its energy armament is pathetic. Its on-board sensor suite is certainly no better than that of a Shrike, and is proportionately poorer, since the FG gives away more sensor signature than the LAC, thus reducing the range at which it can detect without being detected. It's basically a "warship" best suited to serve as a target drone for its betters . . . and that’s assuming the Manties retain their tech advantage over their adversaries.

However, one thing the Manties understand perfectly well (having learned it the hard way), but which I think readers tend to forget, is that any technological advantage is transitory. Manticore is currently building certain specialized types whose combat effectiveness depends on technology which is currently the monopoly of Manticore and her allies. At the present time, that technology gives those specialized types an overwhelming tactical advantage. In the fullness of time, when other navies begin to acquire that technology, those specialized types will become the bare minimum for an effective unit in their tonnage ranges, and their survivability will be enormously reduced.

The 300,000-ton type the Royal Manticoran Navy is looking at as a notional ship is viewed by most Manticoran theorists as a light cruiser, not a heavy cruiser, but there's another group which argues that basically 300,000 tons is going to become the floor for an effective destroyer design in the fullness of time. It bases that statement on the role definition of the type, not its tonnage. Something similar happened to the United States Navy following World War II when it attempted to build a new escort vessel with the volume and tonnage to support the increasingly sophisticated sonar systems and weapons designed to meet the new submarine threat. The systems’ displacement and volume requirements pushed "destroyer" design into the development of the Norfolk-class, which drove displacement up from the 2,182 tons of the Gearing-class to almost 6,000 (actually a tad larger than the WW II Atlanta-class light cruisers), at close to twice the cost . . . and resulted in a ship which was less effective as a generalist because of its need to concentrate on a single role. In essence, the changing weapons/technology mix drove up platform size, as well as increasing the cost and complexity of the technology itself, to a level at which the United States simply couldn't afford to buy the type in the numbers it would have required, and Norfolk became a one-off test bed rather than the lead ship of a new class of “destroyer.”

In the case of the Honorverse, the changing technology is Manticore's improved missiles and drones, all of which require physical magazine space. That makes magazine volume the determinative factor on combat endurance. Even if your ship were invulnerable to enemy fire, it would have to possess the ability to damage the enemy to be combat-effective, and that’s why the Roland is the smallest possible combat-effective platform in an era of multi-drive and dual-drive missiles. It may or may not be survivable once the other side has the same range capability; the jury is still out on that one, but the Star Empire is betting that it will not be survivable once an opponent can match its ability to project combat power to comparable ranges.

The FG is already non-survivable in combat, even against an opponent equipped solely with single-drive missiles. There are limits to the amount of "strap-on" armament you can fit onto a frigate-sized hull, and it would be difficult to provide a frigate-sized vessel with the fire control equipment to allow it to truly take advantage of the reach of the Mark 16 even if they could mount large numbers of external pods. It wouldn't be impossible, but it would definitely drive the cost of the ship up into that "80% of a DD" range bracket for a ship which would be good for perhaps one or two light salvos of missiles and which would be significantly less survivable. So from a combat perspective, there is no sane argument which would waste precious shipyard, maintenance, and manpower resources on that weak a unit.

A Roland carries 240 Mark 16s and 800 counter missiles internally and mounts 12 Mark 16 launchers and twenty counter-missile tubes. A radically upsized "Mark 16 FG" would carry perhaps 6 launchers and perhaps 70 Mark 16s, backed up by a maximum of 400 (and probably closer to 300) counter missiles and 12 counter-missile tubes. (The Mark 16 cannot be fired from the sort of box launchers older LACs and FGs carried, and no LAC-style “revolver” launcher capable of handling them is currently in prospect.) Fire control capability would be roughly proportional; that is, the FG would have no more than half the fire control capability of the DD, and probably less. The DD has 20 salvos onboard; the FG has 11.7, each of which is only half as heavy as the DD's. The DD could probably mount external pods at a 2-to-1 ratio compared to the FG (this is a WAG; I haven't actually tried to work it out, but I think it's probably overstating the ratio in the FG's favor). Even if those ships had the same number of pods mounted externally, however, the FG, with its weaker fire control, would not be able to control salvos as big as those the DD could control, which is going to have pronounced . . . negative consequences for penetrating enemy defenses. And the DD is going to be more survivable than the FG simply because it's bigger, although "survivable" is a purely relative term in an era of MDMs.

Suppose we create a very crude formula for evaluating the combat capability of the types that would be something like this:(missile tubes X # of salvos per tube) + ([CM tubes X # CM per tube]/4)The Roland would be:

(12 X 20) + ([20 X 40]/4) = 240+200 = 440

The notional frigate would be:

(6 X 11.7) + ([12 X 29]/4) = 70 + 87 = 157[Note that this "formula" is probably actually skewed in favor of the FG, since it doesn't consider stealthiness or general EW and ECM of the larger and generally more capable DD. Nor does it include point defense clusters, where, once again, the larger ship would simply have more of them.]Take my cost of $100,000 for a DD and $75,000 for a FG. Buy five Rolands for $500,000, and you get a combat value of 2,200. Spend the same $500,000 on FGs, and you get 6.6 hulls and a combat value of 1,036. It gives you 32% more hulls (i.e., 1/3 more potential deployment coverage) but only 47% of the combat value, even assuming you deploy all of them to the same spot, which rather undercuts the argument that it gives you more coverage.

The combat differential between the FG and a LAC is probably going to be narrower than the differential between the FG and the DD, although it's a bit harder to quantify because of the LAC's EW superiority, nimbleness, and relatively small target size. The cost differential between the FG and the LAC is going to be even greater, however, and will actually favor the more effective combat vessel, since the LAC doesn't need the hyper generator and alpha nodes of a hyper-capable vessel. This is not the sort of equation which is going to endear the procurement officer proposing the frigate buy to BuShips. And please note that this assumes equality of fire control, equality of sensors, and equality of EW and ECM capabilities, all of which would require the FG to pay exactly the same amount in terms of construction, maintenance, and manning expenses.

So the FG which costs 70% or 80% (let's call it 75% to split the difference) as much as the DD provides only 35.7% as much combat power. I would expect the actual relative combat value of the ship to be even lower than this number would indicate, but I think it demonstrates where we're headed in the combat arena. The FG could carry a heavier (or at least more numerous) load out of single-drive missiles for use against shorter ranged opponents if the decision was made to build a bigger SDM-armed version, but so could a Roland designed around SDMs, and a naval designer or force planner who designs against the minimum possible threat should be shot.

Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Dalin 22.05.2011, 14:56:38
dokončení:

Now, quite a bit of the argument being put forward in favor of the FG seems to completely ignore combat value. Or, rather, it argues that the only things you're actually going to use the FG for are (a) deterring piracy and anti-commerce warfare, (b) the equivalent of chasing Somali pirates in speedboats as a subset of (a), or (c) recon missions. I still fail to see how this can become an argument in favor of building FGs.

(a) and (b): Pirates, Speedboats, & System Defense

LACs can’t get into hyper on their own, but they can readily limpet onto the ships they’re escorting or be carried aboard CLACs, so that’s a straw argument against them. Once they do get into hyper, they require a lot fewer warm bodies than FGs for the same combat power, they cost less, and they are faster and more maneuverable. True, they can’t enter a gravity wave . . but combat practically never takes place in a gravity wave in the first place, People! If it did, ship design would be radically different. There’s no reason for fleets to ever fight one another in a grav-wave — control of a specific spot in hyper-space is about as useful as teats on a boar hog — and convoy actions practically never take place in a gravity wave, either, for the simple reason that it's extraordinarily difficult to intercept a convoy (or anything else mobile) anywhere in hyper-space. Pirate attacks almost always take place in normal-space after the target has dropped out of hyper, and that usually means the attack is going to take place inside or just barely outside the hyper limit of a star. Attacks on convoys or individual ships in hyper usually require the resources of a genuine navy (in other words, they constitute commerce raiding by an opponent with a genuine deep-space combat capability, which includes an intel capability to help predict convoy routes and sailing dates) and one hell of a lot of luck. I believe that in the entire Honorverse to date, we've seen two attacks on ships/convoys actually in hyper (as opposed to simulations of such attacks), and only one of them (the attack in which Helen Zilwicki's mother was killed in The Short Victorious War) was in a grav wave where a FG could have operated and a LAC wouldn't have been able to.

Are we seriously going to suggest that a navy would design and build an entire class of frigates to deal with the 1-in-10,000 opportunity of beating off a chicken-thief Somali-in-a-speedboat caliber pirate in a gravity wave? I'm sorry, but a BuShips analyst would hurt himself laughing at the very notion. It makes enormously more sense to take an existing, demonstrably combat-worthy type which is already in series production and costs a lot less and attach a handful of them to each convoy. If you anticipate something that a half-dozen LACs can't deal with, then you should be sending along a Saganami-C . . . or maybe, I don't know, a Roland, instead.

The same thing holds true for combat in the vicinity of a star system, and why should you be fighting anywhere except in the vicinity of a star system? If your opposition wants to come inside the hyper limit to get at the worthwhile real estate in the star system (which is the only reason he’s interested in the system in the first place), then he has to come into an environment in which the fact that he has hyper capability isn't going to help him very much, either. I suppose one could posit a vast horde of FGs micro-jumping around the perimeter of a star’s hyper limit in order to draw the defending LACs out of position, but that's not going to happen in real life. If you're going project a serious attack on a star system, then you're going to need something better than FGs to do the job, and if anyone anticipates a serious attack on a star system, he's going to either cover the critical zones with enough LACs that he doesn't have to try to respond to your shifting axes of attack or else he's going to send along a genuine hyper-capable battle force of his own. Heck, for that matter the proliferation of MDM pods with extended stand-by endurance is going to greatly simplify system defense by giving the defender the reach to nail threats well short of the inner-system even if he has no mobile units at all of his own.

(c) The recon mission:

And, finally, there's the notion that you can send FGs off to recon distant star systyems, or even use them to make scouting micro-jumps in and around star systems in search of spider-drive "submarines." The only point of that argument that makes any sense at all is the "sub-hunting" aspect, and even in that case the argument that FGs would be more effective than DDs is weak, at best.

The critical factor in the reach of a scouting platform, using current Manticoran technology, is the number of remote platforms it can deploy, monitor, and control, and a FG can simply carry far fewer platforms than a DD. If the FG cost, say, 30% of the cost of a DD and could carry half as many sensors, then it would be a better deal than the DD. In fact, however, the FG costs around 75% as much as the DD (to build; remember, the operational costs are virtually identical) and carries significantly less than half as many sensors. The additional "reach" of the DD, if only because of its advantage in platforms, is enormously greater than anything the FG brings to the table. Which doesn't even consider the fact that more and more of the RMN's long-range sensor missions are being carried out by independently deployed recon platforms with FTL capability. All-up Ghost Rider platforms are large; the number of them which could be carried by a FG would be even lower than for other RDs, and no one has to physically go and "sit on top of" a Ghost Rider platform in order to monitor its take. In theory, I suppose, one could argue that a massive force of frigates which could explode outward in all directions using its hyper capability could be used to establish a perimeter of Ghost Riders very quickly, even if each of them carried only a single platform. That is, they would radiate out from a central position, drop their platforms, and then immediately hyper back out, leaving the platforms to be monitored by heavier vessels inside the protected sphere. Personally, I think it would still make more sense to do the same mission with a lower number of DDs . . . since the number of DDs present would be only 25% lower for the same expenditure of building capacity and a lower expenditure in manpower and maintenance costs, but I suppose the theoretical advantages of the larger number of frigates ought to be granted.

But if you're going to talk about using FGs to do run-in-and-run-out recon runs, whether for “subs” in the approaches to your own system or for other star systems entirely, why bother to use frigates? If you're going to think in terms of fighting your way in and/or out against light enemy forces, then you want to send something which would actually be combat effective — i.e., not a frigate. If you're going to argue in favor of stealthiness and getting in and out without a fight, why arm the recon vessel at all? A FG is not going to survive combat with anything except, possibly, another FG or a LAC, no matter what you do. (Note that this is assuming equality of technology for both attacker and defender, which has been kind of the point of my entire discussion.) So instead of piddling away the resources to build an effectively useless combat capability into the vessel, build a completely unarmed drone tender whose sole function will be to hyper into the vicinity of a star system, deploy its Ghost Rider platforms, then hyper back out, wait for the platforms to complete their preprogrammed runs, hyper back in to rendezvous with and recover them (or at least their data), and then go home. Or deploy the Ghost Rider platforms and sit in space a safe distance away from anybody else while you monitor their take FTL, and run away the instant you see anything coming at you. That specialist design might actually make sense, especially if you used some of the tonnage which wouldn’t be used up by non-effective offensive power to build in even better stealth and general EW. Think of it as something like the EP-3 Orion but with stealth capability and make sure it isn’t armed as a way to encourage the crews to be really, really quiet when hunting wabbits.

The preferred Manticoran approach is to use DDs for this role, because they can carry larger numbers of platforms and have a genuine combat capability. From the perspective of stealthy system recon, the existence of that combat capability is simply gravy, but I imagine the crews find it a comfort. No doubt Manticore would be perfectly willing to use FGs for the recon role if it had them lying around anyway, but it isn't going to build an otherwise useless type which is putatively combat-worthy simply so that it can use it for this. Instead, it will build types that have multi-mission functionality. If Manticore decides that it simply has to have hundreds or thousands of additional hyper-capable recon platforms (which seems pretty damned unlikely, frankly) then it probably will build a bare-bones, cheap, unarmed vessel whose sole function is to carry, deploy, and monitor recon remotes.

In either case, whether for a combat role or for a recon role, a FG represents a wanton wastage of resources and manpower and — in the event that the ship is actually called to combat — almost certainly of lives, as well.

And in response to the argument that Manticore desperately needs these platforms because of the hammering it's taken, I say nonsense. The building times for frigates, the resources required to build them, and the manpower required to man them, all indicate that there would be minimal savings over building and deploying the same number of destroyers even in terms of the initial purchase price and building times. The advantages (such as they are and what there are of them) are certainly far too small to justify building the smaller type, instead. They simply aren't going to matter in the long haul.

People, this isn't another case of the Royal British Navy and the U.S. Navy being forced to build corvettes and DDEs as stopgap, cheaper, barely adequate vessels in the face of the submarine threat. The corvettes were the absolute minimum which could possibly have done the job. They were designed on the basis of a deep sea trawler hull because they could be built in small, scattered civilian yards to civilian standards, and they were actually outclassed as combat vessels by the submarines they were hunting. It was their ability to suppress the slow and largely blind (when submerged), air-breathing submarine by forcing it to remain submerged that made them effective, not their speed or weapons fit, and that sort of suppression isn't going to be a factor in the Honorverse.

The destroyer escorts, on the other hand, weren't all that much cheaper than the standard prewar fleet DD, and they didn’t save very much on building times. True, they were cheaper than the later Sumner/Gearing-class ships evolved from the Fletcher-class, but not by as much as most people seem to think. I don’t have the cost figures on the Sumner/Gearings, but the Fletchers [authorized 1939; built 1942-44] cost roughly $6,000,000 each under wartime building conditions, which was almost exactly the same cost as the ultimate DDE design. They weren’t that much smaller than the fleet DDs, either. Although the Gearing class [1944] displaced 2,203 tons in light condition, while the Brenan-class DDE [1944] displaced 1,023 tons (about a 50% tonnage reduction over the DD), the pre-war Bagley-class DD [1937] displaced only 1,400 tons. It was primarily the numbers being built simultaneously (i.e., the sheer scale of the building program) and the decision to adopt alternative, cheaper power plants (also not a factor — or an option — in the Honorverse), not their smaller size, less complex hull, or dirt-cheap price tag which made the DDEs available in such quantities.

For that matter, if you look at the debate over the DDE’s construction, you’ll find that Admiral Robinson, the Chief of BuShips in 1941, argued strongly in favor of building large numbers of a 1,500-ton standard DD (with beefed up AA in place of torpedo tubes but an otherwise standard armament) instead of the DDE. He based his argument on a BuShips analysis which showed that the low-end capability DDE would cost about $6,900,000 per unit whereas a 1,620-ton DD would have cost only $8,000,000, or only about 16% more than the proposed DDE. In fact, the simpler DE finally adopted cost about $6,000,000 (same as the Fletcher), around 60% of the 1,620-tonners (Gleaves-class) designed in 1938 and actually completed in 1941-43, which came in around $10,000,000 (more than the later, wartime Fletcher-class), but Robinson was talking about a smaller, cheaper DD, as well. He wanted to go back to the Bagely as the basis for a design which would be simpler than the Fletcher but much more capable than the DE and argued that the real bottleneck (for DDs or DDEs) was going to be yard capacity, not cost, and that by the time the yard capacity was built up to projected levels, it would be able to build the DDs in the numbers actually needed . . . which he believed would be substantially lower than the numbers of DDEs being projected.

In fact, he was quite right . . . not that it did him much good. His proposals were overruled primarily by FDR, who didn’t trust the admirals not to press for “gold-plated heads” rather than building austere, readily produced designs. He pressed for enormous DDE (and CVE) programs, which required the construction of three completely new yards dedicated to DDE production (exactly as Robinson had predicted) and found themselves in competition for strategic materials and priorities which were in very short demand. They didn’t really hit their stride until very late in 1942 . . . and by mid-1943 there were enormous cancellations of orders because the Navy was finding itself glutted with huge numbers of ships of very limited utility (again, as Robinson had predicted) and there were other and more pressing needs (like landing craft) in direct competition with the DDE program. The greatest single reason that the DDEs were no longer needed was that the escort carrier had proved decisive in breaking the back of the German submarine arm, and even scores of CVEs were cancelled, as well.

Despite the massive cancellations, so many had already been built that the USN ended up with hundreds of only marginally useful vessels post-war, which created its own problem in that with so many hulls, obsolescent and tactically limited or not, it was extremely difficult to get Congressional authorization to build the newer, more effective vessels which were actually needed. If Robinson’s advice had been taken, almost the same numbers of units would have been produced, to nearly the same timetable, and they would have been 50% faster, with a greater operating radius and enough reserve buoyancy to accept a far larger increase in both equipment and manpower post-war.

The reason for this side excursion is that the RMN sees exactly the same factors looming on its horizon. It has no desire to tie up resources in vessels which would be of extremely limited utility even now and completely useless within a few years when it can build much more effective ships which will be far more likely to retain a reasonable degree of utility down the road.

What made the DDEs of such limited utility after 1945? Three main factors: low speed, limited habitability, and very limited internal volume, all of which would have been greatly reduced if Robinson’s 1,500-ton ships had been built instead.

(1) The speed disadvantage was the result of having designed ships with maximum speeds of 24 knots (and most of the diesel-powered DDEs were slower than that) in order to go after submarines with a max submerged speed of well under 10 knots when the submarines they were actually going to face could make twice that speed submerged even with conventional power plants. In fact, the GUPPY conversions and the Soviet subs developed from the late-war German Walther boats were actually faster submerged than the DDEs were on the surface! The 1,500-tonners would have been designed for a sprint speed of 38 knots.

(2) Limited habitability was simply a factor of small size coupled with steady growth in crew complement, resulting in overcrowding of already very limited habitability features. It didn’t help that the DDEs had been designed primarily as trans-Atlantic escorts; that is, with “short legs” and the intention to provide crew-rest and shore maintenance between convoys, unlike the “long endurance” requirements of the big Fletchers and Gearings which had been specifically designed for Pacific Ocean operational distances. The DDEs which operated in the Pacific later in the war had to refuel much more often than the Fletchers and the other big DDs, and the USN was fortunate that it had developed the mobile logistics structure to keep them fueled underway.

(3) And the limited internal volume — the result of being designed just big enough to squeeze in only the shipboard equipment visualized at the time they were authorized — meant they were already suffering from very cramped shipboard conditions (and even more limited habitability) even by 1945. Over the course of its operational life, every warship finds itself being asked to accept systems and hardware which had never been contemplated at the time it was designed. That was true for the DDEs well before WW II was over, and the situation was only worsened post-war when the Navy tried to figure out how to cram in the new, massive sonar systems and the much larger anti-submarine weapons which would eventually become ASROC and its contemporaries. That need for greater and greater internal volume is precisely what Honorverse ships now confront, though for somewhat different reasons, as the sophistication (and physical size) of missiles and counter-missiles — and RDs — continue to climb.

And that’s really the conclusive point, in my opinion. Even if the economic arguments in favor of building frigates made sense (which they don’t), small platforms have always been of minimal survivability, limited utility, and even more limited offensive capability in the Honorverse, and that has now gotten even more pronounced. The Rolands (which, again, the Manties think of as essentially a transitional type) are a case in point, and changing roles — in recon and commerce protection, as well as fleet combat — are inevitably going to continue to drive vessel size up. Whether the Roland itself will be a practical, survivable unit in another ten or twelve T-years is very much in question at this time. Whether or not a frigate will be a practical, survivable unit in today's Honorverse really isn't, because the answer is already in, and it's "No."


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Dalin 24.05.2011, 17:17:01
Part 3:

***

Okay, I'm going to try this one more time.

The argument was that frigates make more sense than destroyers. Frigates do not make more sense than destroyers for any possible mission. Now, if the object is to discuss building some vessel other than a frigate for a specific mission, that's an entirely different proposition. It was not the question as originally posed, although, if you will notice, I suggested in my long post on this topic that building something on the order of an Orion — that is, a completely unarmed, small-manpower, hyper-capable vessel solely for reconnaissance purposes — might (and I emphasize might) be a reasonable proposition. If, however, that's what you're proposing, then it isn't a "frigate" at all. It's something else entirely, that would be a new departure, and saying that I don't understand the logic that makes a frigate desirable or even necessary is inaccurate, because you're talking about something else entirely.

A frigate is a light warship capable of independent interstellar deployment; a pure recon platform would be, at best, a drone tender. It certainly would not be a warship.

Having said that, I still don't see Manticore needing or building the type you're discussing. And the reason I don't see Manticore needing or building the type is that their vulnerabilities are clearly not what you seem to be thinking they are. Or, rather, the solution to the problem which you envision (note that I did not say "which you invented," although the temptation was there) is far in excess to the need and would require the diversion of lots and lots of badly needed resources from platforms which would be combat capable at need to platforms which would be completely non-combat capable. Before you point out (again) that I'm clearly missing the point because the type we're talking about (now) doesn't have to be armed at all to accomplish its mission, note that I said platforms which would be combat capable at need. In other words, platforms which would be capable of a somewhat more demanding mission than the one you've sketched out and (would therefore actually constitute a useful addition to the RMN's war-fighting ability, as well) in addition to running around like chickens with their heads cut off on recon missions.

All right, first what exactly constitutes Manticore's recon requirements where spider-drive ships are concerned? The problem from Manticore's perspective with the original Oyster Bay attack wasn't that they failed to detect the Sharks arrival but that they failed to recognize what it was. They picked up the attack force's hyper footprint, but the fashion in which the attack force made its alpha translation was very carefully designed to disguise the footprint and make it look like a sensor ghost. The defenders had no reason to believe that it truly was an alpha translation, yet they treated it seriously and dispatched a response force to the location of what they believed was a false datum, where the response force proceeded — very diligently; they took their responsibility seriously even if the odds were overwhelmingly that it was a wild goose chase — to search anyway. Unfortunately, they didn't know (then) that anyone had a reactionless drive that didn't rely on an impeller wedge. It wasn't that they weren't looking; it wasn't that they didn't get there in time; it was that they were looking for the wrong thing because they didn't know the right thing existed. That's not a hardware failure, it's not a ship availability failure; it's arguably an intelligence failure, but I personally would disagree even with that. They did everything right; they simply didn't know about an entirely new threat no one else in the entire galaxy had ever seen.

The significant delay element in getting the destroyers to the locus of the footprint was the time necessary for that footprint to reach the enormous passive sensors necessary to pick something like that up at extreme distances. It wouldn't have mattered whether they'd had frigates deployed instead of destroyers, the transit time would have been effectively identical. Nor, for that matter, would speed in getting there have been the critical factor if they'd known what they were looking for in the first place. Had they realized that someone could accelerate ships without using a reaction/fusion drive or an impeller wedge, the logical thing for them to do would have been to send a larger force (which would have been readily available out of on-call destroyers) to englobe the locus and then deploy remote platforms for all they were worth. The acceleration rates of the individual units are really pretty much immaterial, as is the number of individual hulls, as long as they can carry a large enough combined number of remote platforms. Initial detection depends upon the huge, passive arrays; once that detection has taken place — and been recognized — the Royal Manticoran Navy has all of the "rapid response" vessels that it needs in the form of destroyers. And the sensor suites available to your non-frigates are going to be sufficiently inferior to the passive arrays as to constitute no net increase in detection reach. Again, it's not a matter of numbers of platforms, but rather of their sensitivity, and the existing passive arrays are fully sensitive enough . . . if they know what to look for in the first place. And please note that I'm not talking about picking up the spider drive; I'm talking about picking up the hyper footprint. On the other hand, anyone arriving from an interstellar distance is still going to radiate a hyper footprint, the detection of which has to be any star system's first line of defense against spider drive-ships.

If your thought is that they're going to smother the area outside the hyper limit with frigates — I'm sorry, with non-frigates — in order to significantly reduce response times and possibly even pick up spider drives coming in (somehow) without hyper footprints, then how many of them do you intend to build? How heavily do you intend to saturate the area outside the hyper limit, and how big a zone do you intend to saturate? Detection range against the spider drive is going to be very, very short. (I'm not going to tell you how short just yet, but it's safe to say that it will be substantially less than five light-minutes unless you already know essentially where the target is.) If you assume a hyper limit of 20 light-minutes and you further assume that you're going to cover a zone that extends merely another 20 light-minutes beyond the limit, you're looking at an area of 234,572 cubic light-minutes. Are you going to distribute one non-frigate for every ten cubic light-minutes? Fifteen? Twenty? If you call it 15 cubic light-minutes, you're going to need 15,638. So let's call it 30, which will reduce your numbers requirement to a "mere" 7,819. Assume you can get the crew all the way down to only ten trained personnel (trust me, you'd be looking at more than that if they were going to remain instantly deployable over any extended period), and you get damned near 80,000 personnel who will be sitting around in completely unarmed vessels serving no other useful function at all. Somehow I don't see the Admiralty viewing that as an efficient usage of manpower, building materials, or logistics, especially when the Admiralty already has a perfectly adequate quick response force now that it knows what to look for in the first place.

The other side of that equation is that if they invest the money in something like a Roland, it will be able to carry out the quick response recon function you're talking about and, even if the non-frigate you're now talking about cost only 10% as much as a Roland, they'd have an additional 781.9 Mark 16-capable destroyers which could also be used for other duties at need.

Building thousands of ships for "quick response" recon is one of the best examples of a solution in search of a problem I've seen in quite some time. It would constitute a panic reaction on the part of the RMN which would have a significant impact on the ability of the RMN to maintain a useful combat capability.

If I were designing the RMN's "quick response" recon forces (which, by an odd coincidence, I am responsible for doing) they would be built around a small number of specifically tasked groups of destroyers and a single CLAC. They would be dispatched to the coordinates of any suspect datum, and once they reached those coordinates, they would be tasked to search a volume around them which would allow for a rate of advance by any incoming force which would be at least twice that of which I believe the attackers to actually be capable. They would deploy recon platforms in profusion and they would operate two shells of RDs: one working its way in from the outer perimeter of the sphere to be searched, and another working its way out from the center. The CLAC would remain a light-minute or so away from any anticipated danger, staying in contact via FTL com, and would be available to provide a massive launch of LACs if an opponent suitable for its engagement turned up. If, instead, an entire enemy Battle Fleet turned up, then Home Fleet would be on call to deal with it. And, in the meantime, I would not have invested billions of dollars, hundreds of thousands of tons of shipping, and tens of thousands of personnel in a fleet of ships which had no other function but to run around, look for the enemy, and either run away very fast — or die — if they detect the enemy.

Wasting resources on that mission when that mission can already be accomplished by existing combat types which can also serve other useful functions is logistically and economically insane.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Dalin 24.05.2011, 17:33:46
A čtvrtý příspěvek na budoucnost lehkých lodí:

Starting as a tangent from the Frigate discussion on davidweber.net, there were some questions regarding the future of the DD(L) class. Here's what David has to say:

***

First, I don't intend to answer all of these questions in anything like comprehensive detail for several reasons, including the fact that I'd like there to be some, oh, I don't know . . . surprises in the books. (By the way, I've been looking at some of the other threads, including speculation on how the Mesan Alignment intends to protect its spider-drive ships, and being a little amused by some of the places you're going . . . and I'm not. In regard to which, all I have to say is tum-te-tum-te-tum . )

Having said that, allow me to address these two specific questions, but first an observation.

Your analogy of a dinghy armed with a 16-inch gun isn't really very applicable. A more reasonable analogy might be the 11-inch guns of the Deutschland-class pocket battleships of the 1930s, although I'd argue even there that what the Manties have in mind is considerably more survivable. The 300,000-ton notional ship they're looking at acquires a very large percentage of its total tonnage from additional defensive elements, including a scaled down version of the Keyhole One platform. As you guys will see in A Rising Thunder, Manticore is already investing considerable effort in defensive doctrine and tactics to deal with the threat of MDMs and even Apollo, despite the fact that no one else has that combination of capabilities. The same thing is true where the Mark 16 is concerned, and the architects and the defensive system designers are considering the new threat parameters in the designs they are proposing. In fact, the Nike-design incorporates a lot of those new features and that's one reason the ship is so damn tough and hard to kill. The RMN has never had any desire to build eggshells armed sledgehammers if it could possibly avoid it. As the Admiralty sees it, they had no option but to do that with the Agamemnons, but that's why the BC(P) has never been particularly popular with the RMN. The type had almost rabid proponents and defenders when it first came along because it was one way to get extended-range missile capability into the fleet's hands quickly and because — at the time — no one else had the range to engage it, which meant it could operate with relative impunity. Even its fiercest partisans, however, always viewed it as essentially a transitional type, which would be retired to secondary duties (the traditional battlecruiser mission of flag-showing on distant stations, commerce protection, etc.) once the other side acquired MDMs. (And as Mike Henke discovered, concerns about the type's vulnerability once the other side did have MDMs turned out to be well-founded.) The production of the dual-drive missile in the Mark 16 accelerated that process, but it was a direction in which the RMN was already pointed on the basis of its institutional experience and its strategic and operational concepts. The Nikes are not simply designed for combat endurance from an ammunition perspective, but from a survivability perspective, and it is firmly envisioned by the Admiralty that once the other side begins to have MDM capability, the Nikes will revert to a traditional battlecruiser role, as well.

At the same time, the Admiralty doesn't anticipate that the SLN is going to begin deploying MDMs tomorrow, or that Solarian fire control and missile warfare capabilities are going to overtake the Star Empire in any particularly short order. The Admiralty does anticipate that the Sollies will acquire roughly comparable capabilities fairly quickly, at least once it becomes willing to admit that it needs them, but the Manties recognize (realistically) that having roughly equivalent capabilities doesn't necessarily equate to producing roughly equivalent outcomes. It was, after all, the difference in the two sides' tactical sophistication which permitted the German panzers on the Eastern Front to outperform the arguably superior T-34 in 1941 and 1942, and there are countless other examples in which the technique and expertise of an experienced opponent has turned a less competent but technologically equivalent foe into mincemeat. The Manties and the Havenites have a lot of experience in the bank, and their architects and tactical analysts are probably even further ahead of the Sollies in terms of figuring out what comes next than their currently deployed hardware is ahead of the Sollies' currently deployed hardware. The Manties are perfectly prepared to continue using transitional types — and types which will become highly vulnerable once the other side has MDMs — very aggressively and offensively as long as their range advantage allows them to do so without prohibitive casualties, but they are already looking towards the next generation of warships and warship design. Hence the internal studies which are suggesting a 300,000-ton platform as the minimum to perform the light cruiser/destroyer role. In fact, what is probably going to happen is that the destroyer as a type will effectively disappear, with its independently deployable role reverting to the cruiser and its fleet screening role going to the LAC groups. In that respect, the Roland is every bit as much a short-term, transitional type as the BC(P) ever was, and the Admiralty's internal thinking reflects that. They are absolutely great, galaxy-beating ships to have . . . as long as the other side doesn't have ships with comparable weaponry.

In response to your question about the demise of the BC(L), don't expect to see it happen anytime soon. At some point, navies have to strike a balance between survivability and numbers of deployable platforms. Manticore's preference has always been to err on the side of survivability when possible, which is one reason the jeune ecole's "pragmatic" willingness to accept attritional tactics (and the casualties which went with them) was anathema to the historical school. If you look at current Manticoran designs and doctrine, you'll see the merger of the two positions, with the original proponents of the jeune ecole continuing to lead in technological radicalism but with the historical school tempering their enthusiasm and generally knocking the "panacea-merchants" on the head at every opportunity. The BC(L) design will undoubtedly be further refined as defensive systems and doctrine mature and change, but that "step" on the operational (and tonnage) ladder will undoubtedly remain. The tonnage of the BC(L) is higher than the Admiralty would like to see, but it is probably the lowest tonnage range which will permit the balance between numbers and survivability Manticore is looking for. And it should also be pointed out, I suppose, that over the operational lifetime of a warship (particularly assuming that the Manties can revert to more of a peacetime stance), operational costs are going to enormously outweigh construction costs. The reason I make this point is that there is actually very little difference between the operational costs of a Nike and a Saganami-C. Oh, the heavy cruiser has some edge in the "affordability" department, but nowhere near as much of an edge as it has in the construction cost competition. This means that the economic advantages of the smaller, less capable type are nowhere near as pronounced as one might think. Procurement cost does have to be factored in when it comes to contemplating force mixes, of course, however, and that is where the Nike becomes more desirable than, say, a 4,000,000-ton design which would provide even more tonnage for survivability features and, possibly, permit an all-up MDM armament. The thing is that the Admiralty doesn't want an all-up MDM armament specifically because of the way it would drive up platform sizes (and costs) beyond those necessary for the mission in envisioned for the Nikes and their follow-on designs. (See the paragraph below.)

All of which also leads into your second point about the ammunition capacity of the BC(L). Ammo capacity is a part of the BC(L) design philosophy. A significant part, to be sure, but only a part. The BC(L) is intended to dominate in the face of anything below the wall, and with the increase in defensive capabilities and general all-around toughness, it's going to take something with all-up MDM capability and Manticoran-style laser heads to seriously challenge it. The type is intended for long distance, independent deployment, where ammunition resupply can become a problem; it's intended to stack quite large salvos, despite its limited (compared to a pod-layer design, at any rate) number of launchers, so it can get in a heavy initial salvo if it needs to; it already has Keyhole capability, and Keyhole is a major factor in defensibility; and it's designed for possibly running engagements with large numbers of individually smaller and less capable opponents (dealing with a LAC group, for example, or laying down the law to a "navy" of primarily light units which has crossed the line, like some of the Silesian systems were wont to do). The Saganami-C is actually more likely to disappear than the Nike, to be honest, because the Nike has more endurance and more toughness than the Saganami-C. That doesn't mean by any stretch of the imagination that the Saganami-C is going to simply vanish in the next six weeks, or the next six years, or possibly even the next sixteen years, but it means that the type will find itself being relegated more and more to secondary duties as the opposition's offensive capabilities improve.

All of which, of course, is subject to the non-introduction of additional game-changing technology, he observed innocently.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 26.05.2011, 07:38:59
Když jsem zvažoval konstrukci a nasazení fregat tak jsem došel k závěru že v  podobě "levného" torpédoborce opravdu nemá valný význam. Rozhodně ne pro RMN, RH, IAN, SLN-BF a další velké námořnictva. Co by snad stálo za uváhu je přestavba významějšího počtu starších tříd do podoby fregat. Zřejmě ale nikdo - krom SLN- nemá k dispozici dostatek takových loděk "na skladě" prostředky a čas na takový program. A jedině SLN-FN měla donedávna jakés takés využití pro takovou lodní kategorii. To ale už neplatí. Nehledě na to že jim zřejmě stačila nenáročná modifikace "řadových torpédoborců" pro specifické nasazení v Pohraničí.

 :)
Možný projekt fregaty coby laciné lodě mě napadl dodatečně. Aby se skutečně dostal řácky pod cenové odhady DW, musel by být jakýmsi křížencem mezi válečnou a civilní konstrukcí. Jednou z hlavních položek při stavbě lodě jsou gravitory a kompenzátory. Ty vojenského typu mají být podstatně dražší. Civilní jsou lacinější a zřejmě mají mít i nižší provozní nákady. Výsledná lodička by samozřejmě nedosahovala ani polovičního zrychlení toho nejzastaralejšího DD ale pořád by předhonila většinu civilních lodí. (A podle tabulek by zvládla i spidery, ale to jen na okraj.) Vojenské stínění by jí rovněž umožnilo dosáhnout 0.8c a s hyperGen se dostat do vyšších hladin.
Sestava výzbroje a dalšího vybavení by pochopitelně byla šitá na míru úkolům a současně by odrážela stav pokladny, výrobní možnosti a momentální potřeby námořnictva.
Stavět takovou jednotku by bylo možné v civilních loděnicích z běžných komponent -opět kvůli snížení pořizovacích nákladů.

Otázka je jakou by měla taková pixla bojovou hodnotu. No první co mě přišlo na mysl je že aby se jí protivník zbavil musí nasadit skutečnou -rozuměj plnohodnotnou- válečnou loď.


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 03.06.2011, 03:58:49
Četl jsem si na weberfóru odpovědi DW na pár dotazů -docela sranda.
Mimo jiné tam nadhodil -jemně a napůl to zas stáhl- myšlenku že mantíci nepovažují SD(P) za to "pravé ořechové". Opět dokola srovnával BC(P) s BC(L) a tak nějak mě z toho vyplynulo že podobně má vypadat eSDéčko budoucnosti. Teda negondolonosná loď. Dost slušnej posun, ne?! Teda pokud nejsem vedle. Jakej teda asi bude superdreadnought čtvrtý generace? ???

Jo a zas mě popíchla ta stať o "nových" torpédoborcích s tonáží kolem 300kt.
Ovšem náznak o jakýchsi překvapeních či nových zbraňových systémech  naznačuje že se můžou začít dít VĚCI!!! :D


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 04.06.2011, 14:14:30
Fregaty, nebo jakékoliv jiné malé, levné lodě, má smysl vyrábět, jen pokud za stejný čas, kdy ztratí 10 kousků jich 11 vyrobí a mají dost lidí do posádek, protože budou hořet jak papír.Samozřejmně musý byt schopné vic, než poškrábat lak. A nebo je nasadit proti ,nebo místo nosičům LACe.Ale to předpokládá, že jsou volné loděnice,kde nestevějí opravdové lodě.

Negondolový SD, na co by asi byl, když gondoly se začínají používat všeobecně?
SD(p) nepotřebuje extra rychlost a máme pásmový pohon - ať je to, co jeto -, tak to vidím 12-15 Mt bumbrlíčky  a všechno navíc půjde na obranu, aby dlohodobě přežil střelové cunami, 12 minutová bojová životnost opravdu není to "pravé ořechové".Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Mafio Ball 05.06.2011, 13:46:25
Představuju si nějakou korzárskou válku, kde na jedné straně je zavedená mocnost s velkým obchodním loďstvem, zabraná do "skutečné" války o přežití a na druhé nějaká entita -řekněme skorosoukromý podnik s jistým zázemím. Třebas ve státě který cítí vůči oné mocnosti nechuť či dokonce nepřátelství. Nešlo by jim o zisk, tedy ne v první ani druhé řadě. Hlavním cílem by bylo 1) poškodit onu velmoc a 2) rozptýlit pozornost jak vlády tak námořnictva.
Posádky by se verbovaly z galaktické spodiny, prošly by jen tím nejnutnějším výcvikem, pak by zaúřadoval přirozený výběr a ti horší by prostě "skončili"...  ;)
Lodě samotné by se stavěly masově v nějaké nedotknutelné loděnici, sériová výroba, minimum modifikací, jednoduchý design, odolné vůči pologramotným lodníkům  :D
V určité fázy by se mezi ony necky začaly objevovat "opravdové" válečné lodě a jakékoliv propočty či plány obránců by šly do háje....


Název: Re: Nové lodě?
Přispěvatel: Bolt 09.06.2011, 12:53:42
Na "pirátské" operace by takové polocivilní lodě byly určiě vhodnější, než snadno dohledatelné válečné lodě.A vypadá to, že jsou tak i dlohodobě používané.Saganami taky šel po pirátech, ty ho přivedly na lepší "piráty" a na jejich základně ho něco semlelo.